1 třída ve vlaku se vyplatí i vám


1.třída ve vlacích ČD nabízí naprosto jiný zážitek než cestování v 2 třídě. Užijete si klid, dostanete navíc zdarma balenou vodu a denní tisk. Takový komfort dnes není už ani v letadle cestou na dovolenou.

Jak cestovat první třídou

V létě jsme jeli na výlet vlakem do Prahy z Ústí n.L., odjezd byl v 10h dopoledne. To jede vlak Eurocity (EC) z Berlína a je opravdu hodně narvaný. Navíc i v Ústí nás nastoupilo dost a tak byl problém skoro projít uličkou, natož si sednout v kupé, prostě nebylo kam.

Ale kdo ví, jak na to, ten sedí a ještě si užívá klimatizace :)

Nastoupili jsme až do posledního vagonu v domnění, že tam bude méně lidí. No, nebylo :(

Takže jsme se vydali přes celou vlakovou soupravu až do prvních dvou vagonů, které jsou označeny 1.třída a často je v nich více místa, ale má to svůj důvod. Není to zadarmo, musíte si pár desetikorun připlatit.

Jak cestovat první třídou vlakem ČD
1.třída ve vlaku ČD

Jako první bod doporučuji zjistit, zda tam je místo, sednout si a počkat na průvodčího, kterému těch pár desetikorun za osobu zaplatíte.

Jeli jsme celá rodina (2 dospělí a 2 děti) a platili jsme příplatek za první třídu celkem 132 Kč.

Můžete si říct, že to je dost, už k tak drahé klasické jízdence.

Ale zde dostane každý cestující zdarma 0,5 L lahev vody a denní tisk. Samozřejmě noviny 4x nepotřebujeme, ale zrovna ve čtvrtek si kupujeme MF Dnes s TV programem, takže jsme ušetřili 18kč. A ty 4 vody, když vezmu, že klasicky stojí 30 Kč, je to 120 korun „zdarma“ + ty noviny a sami si spočítáte, že máte v podstatě místenky zadarmo.

Ale ten komfort jako klimatizace, internet, voňaví spolucestující (smraďoši častěji cestují ve „dvojce“), prostě úplně jiný druh cestování, než na který jsme všichni zvyklí.

Co vám budu povídat, jeli jsme „jedničkou“ i domů :)

Další užitečné rady, jak si sednout v přeplněném vlaku

Pokud jedete EC-čkem, kde je i jídelní vůz, můžete si tam sednout také a dát si jídlo nebo třeba kávu. Prý se stává, že někdo tam to malé kafe usrkává celou cestu, třeba 100km, ale to už nechám na každém, zda chce zabírat místo jiným, kteří by se zde rádi najedli a pak si zase šli sednout na své místo, ať již v 1 nebo 2 třídě.