Naše další cesta vede přes státy Yucatán, Campeche, Tabasco až do Chiapasu. Vzhledem k tomu, že naše děti nemají trpělivost na cesty autem, snažíme se jezdit krátké úseky, abychom v autě strávili maximálně dvě hodiny za den.
Obsah článku
Izamal
Naší další zastávkou bylo město Izamal, které se nazývá také žluté město, protože domy v celém širokém centru mají žlutou fasádu. Jeli jsme sem přímo z Tizimínu bez zastávky 110 kilometrů devátý den. Město se prezentuje jako místo, kde se setkávají tři kultury: mayská, koloniální a moderní.
Klášter svatého Anthonyho z Paduy má druhé největší klášterní nádvoří na světě. Hned v centru jsou také pyramidy Kinich Kakmo, kam se může vystoupat na vrchol, a pyramida de Itzmatul. Vše je zdarma a na náměstí jsou hlavní atrakcí koňské kočáry.
Cenot Chunkuy
Při přejezdu desátý den jsme se zastavili u cenotu Chunkuy a strávili zde celý den. V této oblasti je opravdu velký výběr a my jsme zvolili cenot se snadným přístupem a mělkou vodou kvůli dětem. Když jsme přijeli, nikdo jiný zde nebyl.
V areálu se nacházela obrovská zahrada a spousta houpacích sítí. Povinností bylo koupat se s plavací vestou. Cenot byl ukryt v jeskyni, kam se sestupovalo po úzkých schůdkách, a osvětlovalo ho umělé osvětlení. Nad hlavami nám létali netopýři, ptáci i motýli.
Merida
Do Meridy vedla naše cesta necelých sto kilometrů z Izamalu se zajížďkou k cenotu, který byl zhruba v půlce. Merida je hlavní město státu Yucatán, byla založena v 16. století evropskými dobyvateli. Jedenáctý den jsme zašli na trh s různým zbožím, nakoupili jsme si zde ovoce a zeleninu.
Zkusili jsme také ochutnat místní pokrm empanadas, což je pečená malá kapsa z těsta, která se plní nejčastěji masem. Nakoupili jsme i zásoby v menším obchodě s potravinami. Objevili jsme čerstvě připravené teplé tortilly v boxech, které se používají jako chladící, ale zde sloužily pro udržení teploty. Jeden kilogram stál kolem 15 pesos (1 pesos = cca 1 Kč).
Další zajímavostí je nákup baget, housek i sladkého pečiva, toho mají v Mexiku opravdu velký výběr. Vezmete si tác a kleště a naberete si, pak jdete k pultu, kde Vám ho zabalí. Naše odpolední výprava vedla do muzea mayské kultury, kde nás zaujaly hlavně hieroglyfy.
Poté jsme se vypravili na hlavní náměstí Plaza de la Independencia. Kousek odsud se nachází další náměstí s parkem, kostelem de San Juan a s dětským hřištěm.
Uxmal
Z Meridy jsme se dvanáctý den našeho putování vypravili do zhruba osmdesát kilometrů vzdáleného Uxmalu. Jedná se o ruiny velkého a kulturně významného mayského města, které jsou i v UNESCO.
Bohužel místo je hodně turistické, a proto zde platí přísnější pravidla. Nesmí se na pyramidy ani dovnitř a pro prohlídku je vyhrazen jednosměrný okruh, za to jsme viděli krásné a zachovalé mozaiky.
Choco story
Přímo naproti Uxmalu jsme si všimli muzea čokolády, celým názvem Ecoparque Museo del Chocolate, a rozhodli se ho navštívit. Jedná se o nádherný projekt, kdy se procházíte malou botanickou zahradou, po cestě míjíte domečky, v kterých jsou informace nejen o postupu a historii výroby čokolády, ale i ze života Mayů.
Účastnili jsme se i rituálu, který Mayové dělali při pití čokolády. Ano, pití nebylo jen tak pro někoho, samotné boby sloužili na barterový obchod a dříve se čokoláda pouze pila. Tabulky začaly až s vývozem do Evropy pro smetánku.
Dostali jsme ochutnat horkou čokoládu a mohli jsme si ji sami dochutit. Po přidání cukru, skořice a nového koření byla luxusní. Zvířata nebyla jako v Zoo, byla zachráněná, v divočině by nepřežila. Mohli jsme si koupit krmení, opičky přebíraly do ručičky jednotlivé kousky, jeleni zájem neměli.
Na konci okruhu bylo dětské hřiště s archeologickými vykopávkami. Byly tam štětečky, lopatky a hrábě, aby děti mohli očistit nádoby a sošky zahrnuté do písku.
Po cestě zpět do Uxmalu bylo ještě malé muzeum aut.
San Francisco de Campeche
Z Uxmalu nás čekala cesta zhruba 170 kilometrů do městečka San Francisco de Campeche. Bohužel z mapy nebylo vidět, že jsme si naplánovali cestu po nezpevněné cestě, takže jsme si přesun ještě o více než hodinu prodloužili a dojeli po tmě. Pozitivní bylo, že jsme se podívali na místní políčka a viděli, co vše pěstují.
Třináctý den jsme se procházeli po městě, navštívili jsme Muzeum mayské architektury, kde se nachází artefakty z blízkých ruin, posmrtná maska z jadeidu, socha boha slunce, a dokonce i zmenšené modely pro nevidomé, které si bylo možné osahat. V rámci muzea byly přístupné i hradby, z kterých je zajímavý pohled na město, které bojovalo s piráty.
Centrum tohoto města láká krásnými uličkami s domy s barevnými fasádami. Na hlavním náměstí Nezávislosti se nachází zajímavá katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie.
Ochutnali jsme další mexickou pochoutku, gringos. Jedná se o plněnou tortillu z pšeničné mouky, která se v Mexiku téměř nejí. Připravuje se zde hlavně z kukuřičné mouky. Den jsme zakončili laser show s divadlem o historii Campeche.
Sabancuy
Jde o malé městečko, kde jsme se zastavili čtrnáctý den po cestě do Palenque, abychom neměli tak dlouhý přejezd. Je vzdálené od Campeche 130 kilometrů.
Po cestě jsme si chtěli poležet na pláži. Potom, co jsme všechny hezké přejeli a nechtělo se nám otáčet, jsme přibrzdili u jedné nenápadné nezpevněné cesty. Našli jsme ráj na zemi, deku jsme si roztáhli pod palmami ve stínu. Dali jsme si kokosové ořechy přímo z palmy, průzračné moře jsme měli pár kroků a jen pro sebe.
V Sabancuy nás zaujala krásná dětská hřiště a laguna, u které leží.
Palenque
Patnáctý den naší cesty nás čekal dlouhý přejezd, dvě stě padesát kilometrů do Palenque, kde jsme strávili tři noci. Deset kilometrů od městečka Palenque se nachází mayské historicky významné město. Pyramidy leží uprostřed pralesa v Chiapasu.
První zmínky pochází z roku 200 před naším letopočtem, vrcholné období bylo v sedmém století našeho letopočtu a pád města byl v roce tisíc sto dvacet tři, pak zarostlo džunglí. Je zařazeno na seznam UNESCO. Ač podmínky nejsou ideální, dochovaly se pyramidy ale i palác s věží nebo hřiště pro hru Juego de Pelota.
Část areálu je bohužel kvůli aktuální situaci uzavřena. My jsme si to však vynahradili krátkým výšlapem v pralese, naším cílem byla pyramida Templo Olvidado. Po cestě jsme pozorovali opičky a vykoupali se v malých vodopádech s průzračnou vodou.
Tímto vyprávěním jsme se dostali do poloviny naší cesty a vy se můžete těšit na další pokračování…
Vyberte si:
Ubytování v Mexiku
Zájezdy do Mexika
Další díly cestopisu:
- Mexiko dovolená – měsíční putování po Yucatánském poloostrově
- 3.díl mexického cestopisu – vodopády, Mayské město, pyramidy
- 4.díl mexického cestopisu – Tulum, Akumal, Playa del Carmen