V tomto týdnu jsme se začali postupně vracet k letišti v Cancúnu. Opustili jsme stát Chiapas, projeli Tabasco a Campeche a dojeli jsme do státu Quintana Roo.
Obsah článku
Cascadas Valle De Bascan
Sedmnáctý den naší cesty jsme jeli zhruba 30 kilometrů k vodopádům Cascadas Valle De Bascan, které leží u vesnice Roberto Barrios.
Kousek před vodopády nás překvapili dva muži, kteří dali na silnici kužel, takže jsme museli zastavit, a chtěli 40 pesos za průjezd. Také jsme si všimli prostřílených značek okolo silnice, šlo pravděpodobně o rebely, kteří ještě stále operují v místních horách.
Vodopády jsou přístupné z obou břehů, my jsme zvolili první příjezdovou cestu. Zaplatili jsme vstupné, vzali jsme si plavky, jídlo a pití na celý den a prošli jsme si kaskády, kam až bylo možné.
Všude byla natažená lana, takže se bylo možné dostat vodou na druhý břeh. Postupně jsme si zaplavali ve všech lagunách pod vodopády a na závěr i přímo v jezírku ve vodopádu. Dalo se v něm sedět, plavat, klouzat se a někteří si vodopád vyběhli až nahoru nebo z něj skákali.
Escárcega
Osmnáctý den jsme opustili Palenque a vydali se 215 kilometrů do města, které nám sloužilo hlavně na přespání a přerušení dlouhého přejezdu. Pronajali jsme si pokoj v hotelu s bazénem, který jsme měli jen pro sebe, snídaně a večeře u bazénu je sen nás všech.
Becán
Po dopoledním koupání v bazénu jsme devatenáctý den jeli 145 kilometrů do městečka Becán. Nejprve jsme zajeli k pyramidám Chicanna, ale tam nás uvítala zavřená brána. Od zaměstnance, který procházel okolo, jsme se dozvěděli, že nejen tento komplex ale i Becán, je z důvodu aktuální pandemické situace uzavřen.
Doporučil nám navštívit deset kilometrů vzdálený Xpujil. Když jsme přijeli v půl čtvrté k Xpujilu, vstupní brána byla taktéž zavřená. Před ní seděli první a poslední Češi, které jsme na naší cestě potkali. Řekli nám, že jsme přijeli těsně po zavírací době. Nezbývalo nic jiného než jet do našeho ubytování. Penzion byl moc krásný, disponoval velkou zahradou, bazénem, houpacími sítěmi, k dispozici byla pitná voda, kuchyňka a ráno jsme dostali snídani.
Od archeologického naleziště Becán byl vzdálen 300 metrů. Majitelka neuměla moc dobře anglicky ani my moc dobře španělsky, ale domluvili jsme se na všem i na tom, že nám zařídí vstup do komplexu Becán. Vydali jsme se na dobrodružnou výpravu, kdy jsme si užili celý areál úplně sami.
Na stavby bylo možné vylézt a kochat se krásným výhledem. Uprostřed schodiště mají natažené lano, takže je možné se při strmém stoupání přidržovat. Becán byl objeven v roce 1934. Jeho původní název se archeologům nepodařilo zjistit, současný název znamená příkop formovaný vodou, což pravděpodobně odkazuje na vodní příkop, který sloužil spolu se zdí jako ochrana města.
Xpujil
Dvacátý den jsme se vydali směrem k laguně Bacalar a stejnojmennému městu, které je od Becánu vzdálené sto třicet kilometrů. Po cestě jsme se znovu zastavili u mayského města Xpujil, jeho název odkazuje na lokální rostlinu kočičí ocas.
Jsou zde zpřístupněné čtyři struktury, nesmí se vystoupat pouze na tu nejvzdálenější. Ta je úžasná hlavně dochovanými mozaikami a třemi věžemi. Je zde také nákres, jak stavba pravděpodobně vypadala.
Cenot Azul
Naší další zastávkou bylo koupání v cenotu Azul, což znamená modrý. Hloubka zde dosahovala 90 metrů, proto jsme dětem za poplatek půjčili plavací vestu. Bylo zde opět natažené lano, takže jsme se nebáli vydat dál od břehu. Voda byla teplá, nádherně čistá a průhledná. Na stromě visela houpačka nad vodní hladinou.
Na břehu byla restaurace a mohli jsme si půjčit loďku nebo si objednat masáž. Ve všech cenotech bylo zakázáno se natírat opalovacím krémem a koupat se se slunečními brýlemi. Svoji přírodu se snaží chránit.
Pevnost San Felipe de Bacalar
Večer, když jsme se ubytovali, jsme se prošli k molu na jezeru Bacalar, již bylo šero, takže nádhernou barvu jezera jsme si prohlédli až druhý den při výhledu z pevnosti Bacalar.
Jedná se o poměrně malou kamennou stavbu na obranu před piráty. Po hradbách běhali leguáni a v jedné přístupné místnosti bylo vyprávění o historii indiánů, kolonizátorů a válkách mezi nimi. Poté jsme se vypravili na nákup, bohužel žádný supermarket ve městě nebyl.
Našli jsme jen obchod s trvanlivým zbožím a obchod s ovocem a zeleninou. Museli jsme tedy změnit plány na vaření a spokojit se hlavně s našimi zásobami. Máslo naštěstí prodávali v malém chladícím boxu, ale na chuť místního másla jsme si museli zvyknout, prodávají ho totiž solené.
Cenot Cocalitos
Odpoledne dvacátého prvního dne jsme si zajeli k cenotu Cocalitos, který je součástí jezera Bacalar. Jezero je sladkovodní, jeho voda má nádherné odstíny modré, je průhledná a teplá. Do cenotu se platí vstupné, jednotlivé vstupy do cenotů i k pyramidám se liší v řádu stokorun, někde zaplatíte 60 pesos a jinde 400 pesos.
Tento cenot za návštěvu rozhodně stojí, je tu travnatá pláž, ale i kousek písečné s dvěma houpačkami nad hladinou pro děti. Dále v jezeře je pak šest houpaček a šest houpacích sítí. V areálu se také nachází restaurace, dali jsme si úžasné guacamole s čerstvě usmaženými nachos.
Ve vodě je oddělený pruh se stromatolity, které vypadají jako kulaté kameny porostlé mechem, jde však o útvary prehistorického života. K vidění jsou na velmi málo místech na světě. Jsou křehké, proto je k nim vstup zakázán.
Balneario v Buenavista
Dvacátý druhý den jsme se vydali 210 kilometrů do města Tulum. Po cestě jsme se ještě zastavili u jezera Bacalar v Balnerario ve vesničce Buenavista. Na břehu byla krásně zelená tráva, dětské hřiště, lehátka se slunečníky a ve vodě tobogán, ale na bezpečnost tu moc nehledí. Majitel nám řekl, že nefunguje čerpadlo na vodu do tobogánu, ale půjčil nám konev. Mohli jsme si tak tobogán polít a sjet.
Pyramidy v Muyilu
Další zastávkou byly pyramidy v Muyilu a za nimi cesta pralesem k vyhlídce a laguně de Muyil. Bohužel jsme přišli těsně před zavírací dobou, takže jsme chvátali, abychom vše stihli.
K východu jsme přišli 10 minut po zavírací době, nikdo nás nehledal, jen přivřeli bránu, i záchody zůstaly otevřené a řetěz na parkoviště nechali jen na oko natažený, takže jsme mohli odjet.
V následujícím článku se můžete těšit již na poslední část naší výpravy.
Vyberte si:
Ubytování v Mexiku
Zájezdy do Mexika
Další díly cestopisu:
- Mexiko dovolená – měsíční putování po Yucatánském poloostrově
- 2.díl mexického cestopisu – Yucatán, Campeche, Tabasco, Chiapas
- 4.díl mexického cestopisu – Tulum, Akumal, Playa del Carmen