3 dny v Římě v Itálii


V létě byl Houston, v říjnu Kodaň, v listopadu Berlín a prosinec jsem strávil s rodinou. Teď na konci ledna jsem si užil krásné 3 dny v Římě a tady je náš příběh s tipy na letenky, ubytování, památky a samozřejmě jídlo!

Letenky

V prosinci bylo možné koupit zpáteční letenku na prodloužený víkend do Říma za nějakých 800 korun od společnosti WizzAir. I když jsem byl v Itálii už 4x, tak jsem stále neviděl Řím. Když se tahle možnost líbila i parťačce Ilče, tak nebylo nač váhat.

Proč v lednu?

Největší šok byl při vystoupení z letadla, kde nás čekalo o 15 stupňů více. Zatímco v Česku byly -3 stupně, tak v Itálii kolem 12 nad nulou a na sluníčku i mnohem víc. V lednu navíc nelítá tolik turistů jako v létě, takže z těchto dvou důvodů doporučuji zimní měsíce.

Ubytování

Ubytování jsem bral poprvé přes Booking.com a konkrétně se mi zalíbil 3 hvězdičkový hotel Zara přímo v centru Říma. Hotel můžu doporučit. Celkem i s daněmi pro město vyšel na 3500 na 3 noci pro 2 osoby, takže nějakých 1750 kč na osobu. Hotel nabízí základní standard s příjemným personálem. Ale největší výhoda je jeho poloha. 10-15 minut ke Colosseu či 50 minut pěšky k Vatikánu, který byl nejdál. Takže celé centrum se dá projít pěšky bez dalších nákladů na dopravu.

Colosseum - Řím Itálie

Autobus z obou letišť vás doveze na zastávku Termini, ze které je to na hotel asi 5 minut pěšky. Doporučuji koupit jízdenky předem a to u společnosti Bus Shuttle. Cena 5 euro na osobu.

Kam vyrazit?

Na hotelu jsme dostali zdarma super mapku, podle které jsme obešli snad úplně všechno. Žádný kostel nás nenechal chladnými a samozřejmě jsme chtěli vidět ty nejvíc významné záležitosti. Kromě papírové mapy se hodila i offline navigace od Google Maps, ale pokud se budete držet hlavních ulic velmi rychle se zorientujete sami.

Abyste na nic nezapomněli, tak doporučuji článek 3 Days in Rome: Things To Do in Rome, kde máte všechno.

Andělský hrad - Řím Itálie

Nejlepší byl asi Castel Sant’Angelo, který si nesmíte nechat ujít při cestě do Vatikánu. Vatikán jsme dali jen zvenku, protože fronta vypadala tak na 2 hodiny čekání. Doporučuji tedy buď co nejdříve ráno a nebo si připravit železnou trpělivost při čekání. Pokud je vám 18-25 let, tak máte všude vstupy za polovinu i bez studentské kartičky.

Lasagne v Římě

Kam na jídlo?

Jedli jsme všemožně včetně Mekáče, kde dostala Ilča Chicken burger bez omáčky i zeleniny. :) Určitě si musíte dát někde zmrzku, tu mají Italové opravdu nejlepší. Místo, kde však měli ty nejlepší lasagne bylo Hostaria al Gladiatore, které je ihned u Colossea. Doporučuji Lasagne with Roman sauce. Delikatesa! :)

Kino a imigranti

Jak už začíná být zvykem, tak jsme vyzkoušeli i italské kino! Kožené sedačky, větší prostory. Takový český nadstandard, který vidíte jen v některých sálech jinak celkem podobné. A bez reklam! Za to od filmu The Founder jsem čekal trochu víc.

Jinak Řím je samozřejmě plný pouličních prodejců, takže musíte neustále odmítat a odmítat. Jsou to však většinou Černoši z různých koutů Afriky, asi ten stejný typ lidí, co přes léto obchází italské pláže. Za celé 3 dny jsem nepotkal nikoho, kdo by vypadal jako terorista, takže imigrantů, o kterých se mluví v médiích, jsem napočítal nula stejně jako v Berlíně.

I tak si dejte pozor na podvodníky. Přišel k nám chlápek, jestli máme minutu, že nás vyfotí, tak to udělal, ale neřekl cenu. Pak chtěl 10 euro, když jsme odmítli, tak ihned slevil na 5. Ale ani to se nám nechtělo dávat za 1 fotku. Nakonec nám jí nechal zadarmo, ale nebyla to nejpříjemnější zkušenost.

Lepší cestovat sám, ve skupině nebo s 1 člověkem?

Na tohle téma asi napíšu někdy delší článek. V Kodani jsem byl sám, v Berlíně jsme byli 4 a tady 2. Na počtu lidí záleží a pokaždé je to trochu jiné. Ilča odjela v neděli večer, takže jsem poznal jaké to je být poslední den v Římě sám a bylo to o dost horší. Najednou zmizela všechna sranda a vzájemné sdílení zážitků. Cestovat sám doporučuju lidem, kteří si potřebují odpočinout od lidí. Ale poslední dobou pracuju pořád sám, a tak je mi ve společnosti lidí mnohem lépe.

Únor bude krátký a budu jej věnovat práci. Už teď ale vymýšlím něco dalšího na březen, máte se na co těšit! :)

Tip na závěr

Vemte si hotovost. Malé obchůdky akceptují karty od nákupu 10 euro výše a v této zemi se mít cash prostě hodí.