4.díl mexického cestopisu – Tulum, Akumal, Playa del Carmen


Posledních osm dní v Mexiku jsme strávili ve státě Quintana Roo, konkrétně ve třech městech: Tulum, Akumal a Playa del Carmen.

Lebky v Mexiku

Tulum

Ještě v 90. letech 20. století byl Tulum vesnicí vedle stejnojmenného archeologického naleziště. V současnosti jde o rychle rostoucí město s téměř 50 000 obyvateli, většinou jsou to přistěhovalci za prací v turistickém ruchu. My jsme se zde ubytovali v chýši. Šlo o několik chatek v zahradě přímo ve městě.

Vesnice Tulum Mexiko

Každá chatka byla vybavena elektřinou, vlastní koupelnou, kuchyňkou s lednicí i dvouplotýnkovým vařičem. Stěny byly z bambusu, takže by zde klimatizace nefungovala, ale tři ventilátory byly dostačující.

Archeologické naleziště Tulum

Dvacátý třetí den jsme navštívili jediné pyramidy ležící přímo u moře. Přesto se jejich obyvatelé potýkali s nedostatkem vody. Za dob Mayů šlo o důležitý a prosperující námořní přístav, ve kterém se přerozděloval náklad z lodí na pevninu a naopak. Toto archeologické naleziště využívali rebelové při kastovní válce před 150 lety. Na pláži přímo v areálu se ještě před pár lety mohlo koupat.

Archeologické naleziště Tulum Mexiko

V současné době je to již zakázané z důvodu kladení vajíček želv do písku. Jak samotné naleziště, tak celá oblast směrem ke Cancúnu, je již velmi turisticky navštěvovaná a poprvé zde převládala angličtina nad španělštinou.

Playa Paraiso

Odpoledne jsme si zajeli na pláž Paraiso, která se nachází v Mexické karibské biosférické rezervaci.

Pláž Playa Paraiso Mexiko

K pláži a parkování jsme se dostali přes restauraci, kde jsme ochutnali kokosovou zmrzlinu a quesadillu. Jde o osmaženou či opečenou tortillu plněnou sýrem, zeleninou a kousky masa. Tortilla musí být přeložená. Na pláži je krásný bílý písek, ale i zde se bohužel v moři vyskytují červené řasy, naštěstí je pravidelně odklízeli.

Cenot Carwash

Dvacátý čtvrtý den jsme se vydali koupat do cenotu, v této oblasti jich je velký výběr. Zvolili jsme si cenot Carwash, který není tolik navštěvován turisty. Získal název přesně podle toho, jak se jmenuje. Naštěstí se zde již auta nemyjí. Jezdí se sem potápět, protože se zde nachází úžasný jeskynní systém.

Cenot Carwash Mexiko

Voda byla nádherně průhledná, takže jsem viděla, že při šnorchlování plavu za želvou. Bylo možné si skočit ze skokanského můstku. Také se tu s námi koupal malý krokodýl, koukal na nás z rákosí celý den.

Laguna Kaan Luum

Jde o lagunu se sladkou vodou s mnoha odstíny modré, kde jsme strávili dvacátý pátý den. Přístupná je pouze malá část jejího břehu, jsou zde zbudovány dřevěné lávky, dvě mola, slunečníky s lavičkami a přístřešek, kde je možné si udělat piknik.

Laguna Kaan Luum Mexiko

Ve vodě je z bezpečnostních důvodů taktéž omezen přístup, kvůli proudům se nesmí plavat k cenotu, který se nachází v jejím středu. Přístupná část laguny je mělká, můžete se zde houpat na houpačce nebo v houpací síti nad její hladinou, pro děti je tu malá dřevěná klouzačka. Celý areál si také můžete prohlédnout z vyhlídky.

Cenot Yax-kin

Dvacátý šestý den jsme se přesunuli do Akumalu, který je vzdálený od Tulumu 30 kilometrů. Po cestě jsme se zastavili v cenotu Yax-kin. Jde o menší cenot, voda byla studenější a vyskytovaly se zde zelené řasy.

Cenot Yax-Kin Mexiko

Cenot měl uprostřed ostrůvek, v přední části byla lehátka, okolo ostrůvku se dalo plavat, bylo zde také místo, odkud bylo možné skákat do vody. V zadní části byla voda teplejší, navíc jsme tu byli úplně sami a děti si zde mohly hrát v mělké vodě. Hojně nás navštěvovali leguáni.

Akumal

Poblíž Akumalu jsme se ubytovali v chatkách s bazénem a se snídaní. V areálu byly také kokosové palmy nebo rybníček s kachnami a želvami.

Akumal Mexiko

Laguna Yal-ku

Další den jsme si udělali výlet ke slané laguně Yal-ku. Voda byla chladnější, ale nádherně průhledná. Různé druhy barevných ryb byly vidět již z břehu, ale se šnorchlem a potápěčskými brýlemi se otevřel pohled na podvodní akvárium, kde se dalo hodiny pozorovat rozmanitá hejna ryb. Na břehu bylo zázemí s lavičkami určené na piknik.

Laguna Yal-Ku Mexiko

Leguáni nás pozorovali při jídle, až jeden vyskočil a během vteřiny nám zase sebral bagetu.

Leguán Mexiko

Cenot Azul

Dvacátý osmý den jsme se vydali na poslední čtyřiceti kilometrový přejezd do města Playa del Carmen. Po cestě jsme si udělali přestávku v cenotu Azul.

Cenot Azul Mexiko

V hlavní části bylo mnoho turistů, ale dala se najít jezírka, ve kterých jsme byli úplně sami. Pod vodou bylo opět mnoho druhů ryb, a při šnorchlování se odhalil kouzelný podvodní svět.

Playa del Carmen

Jde o turistické plážové letovisko. Pronajali jsme si hotel s bazénem v centru města, takže jsme si mohli projít hlavní třídu s obchůdky. Většina prodejců nabízí ochutnávky tequily zdarma, dali jsme si tequilu se škorpionem, který se po vypití lahve má sníst, kouřovou tequilu, tak zvaný mezcal, nebo výbornou s kávou.

Obchod v Mexiku

Došli jsme až k parku Fundadores, kde se nachází bílý kostel s výhledem na moře a monument Mayská brána.

Letovisko Playa Del Carmen Mexiko

Pokud byste pokračovali dále od centra podél pláže, dostanete se k soukromému areálu Playacar. Na jeho území se nachází několik mayských staveb, bohužel bez organizované prohlídky si je není možné prohlédnout. Vydali jsme se proto na pláž, situace s řasami je zde ještě horší, takže jsme si spíše užívali bílého písku.

Pláž Playacar Mexiko

Náš třicátý den jsme vyrazili na pláž Punta Esmeralda pár kroků od našeho ubytování. Řasy zde odklízela skupina pracovníku pomocí vidlí a odvážel je bagr. Rozhodli jsme se proto popojít kousek dál k mělké laguně, kde se koupali místní. Byla zde průzračná a čistá voda. Poté jsme v restauraci ochutnali fajitas, což jsou nudličky hovězího masa se zeleninou, fazolemi a tortillou, a tacos, což je plněná tortilla zeleninou a masem a dostali jsme i rýži.

Odpoledne jsme vyměnili poslední pesos, nakoupili v supermarketu jídlo na cestu a pár suvenýrů, například pálivou salsu, černé pivo Modelo a Bocanegra, tostadas, nachos, sůl Sal Sol, třtinový cukr, strouhaný kokos nebo kukuřičnou mouku.

Rozloučení

Poslední den jsme odevzdali auto, autopůjčovna nás odvezla na letiště, odkud jsme pokračovali do Mexico City, jedná se o jedno z největších letišť na světě a měli jsme problém se zde domluvit pomocí angličtiny. Dále jsme pokračovali do Frankfurtu nad Rýnem a Vídně.

Letadlo odlétá z Mexika

Byl to pohádkový výlet, proto doufáme, že Mexiko zase brzy navštívíme.

Vyberte si:

Ubytování v Mexiku

Zájezdy do Mexika

Další díly cestopisu: