5 tipů pro stopařské nováčky: Cestování stopem snadno a bezpečně


Vydejte se na výlet nebo dovolenou adrenalinovou přepravou v podobě autostopu. Nejenže ušetříte, navíc se ale setkáte se spoustou nových lidí a určitě si dobrodružné cestování oblíbíte. Autostopem můžete dokonce procestovat kus světa – stačí myslet na bezpečnost a věřit, že cesta je cíl.

TIP 1: Při stopu do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění

Autostop je snadným a levným způsobem, jak poznávat cizí kraje a nové přátele. Pokud plánujete vyjet za české hranice, nezapomeňte si předem zařídit cestovní pojištění. To za vás zaplatí případné výdaje, kdybyste po cestě potřebovali ošetření. Vyberte si produkt, který má dostatečný pojistný limit a zahrnuje i případné sporty, které byste cestou chtěli provozovat.

TIP 2: Nečekejte, že vám auto zastaví, jakmile mávnete

Někteří řidiči jsou obezřetní, jiní mají v autě plno, další pospíchají… Jakmile si stoupnete k silnici s palcem vzhůru, počítejte, že zde můžete stát půlhodinu, ale klidně také celý den. Najděte v sobě trpělivost a při čekání se nevzdávejte. Stejně tak se nevyplácí být v časovém presu – pokud potřebujete stihnout sraz nebo letadlo, jistější bude využití hromadné dopravy.

Cestování stopem

TIP 3: Stopujte sami nebo po dvojicích

Pokud stopujete ve větším počtu lidí, raději se rozdělte – málokdo má v autě tolik místa. Navíc parta tří rozjařených kluků může v kdejakém řidiči vzbuzovat obavy. Znamením autostopaře je natažená ruka sevřená v pěst s palcem vzhůru a široký úsměv. Pokud si na ceduli napíšete směr cesty, budete působit jednak profesionálněji a také máte větší naději na svezení.

TIP 4: Stopujte v místech, kde řidič snadno zastaví

Využijte nájezdy, čerpací stanice, vedlejší cesty – snažte se stopovat na takovém místě, kde nebude zastavení dělat řidiči problém. Určitě nestůjte u krajnice dálnice, za horizontem, před křižovatkou či na jiném nepřehledném místě. Moc šancí na úspěch nemá ani noční stopování.

TIP 5: Bezpečnost především

Jestli se vám řidič auta, které vám zastavilo, nezdá, nastupovat nemusíte. Pokud už v autě sedíte a máte nepříjemné pocity nebo se vám chování řidiče nelíbí, požádejte o okamžité zastavení. Můžete také nafingovat telefonní hovor s popisem auta a momentální polohy či mít po ruce pepřový sprej. Takové situace se však stávají málokdy – přesto je dobré být na ně připraven a nepanikařit.

Bezpečným stopem za hranice země i všednosti

Nejčastěji vám zastaví řidiči, kteří někdy sami stopovali, nebo přátelští lidé, kteří si chtějí po cestě popovídat. V zahraničí je stopování obecně běžnější, a tak se vám u silnice může dařit lépe. Vždy však myslete na osobní bezpečnost, vhodné místo pro zastavení vozidla a při cestách za hranice i na cestovní pojištění.