Adršpach je skalní město, které si zamilujete


Adršpach je nádherné skalní město a po Praze a Českém Krumlově další hojně navštěvované místo, takže i my jsme se sem vydali podívat na zdejší skály.

Skály Adršpach kudy autem

Jeli jsme přes Trutnov, poté malou obec Chvaleč a za chvíli byli na místě.

Na letáčku, který dostanete, máte informace o tom, jak to je daleko z vybraných měst:

A pak města polská, např. Wroclaw, německá – Berlín, ale je tu i Vídeň – 370 km a Amsterdam – 975 km :)

Parkování

Když přijedete včas, nemusíte se bát, že by parkoviště bylo plné. My využili prodloužený víkend na konci října a díky tomu, že jsme bydleli v obci Mladé Buky, jsme mohli zde být už před 9 hodinou (navíc se ten den měnil čas, takže teoreticky bylo 10, což možná mnohé zmátlo). Přijeli jsme od Dolního Adršpachu a parkovali vpravo, kde bylo jen pár aut, cca 15.

Parkovné jsme platili 80 kč.

Při našem odjezdu už byly plné skoro všechny parkoviště, co zde jsou, napočítal jsem 5 ploch pro auta.

Od parkoviště půjdete dolů ke kolejím – pokud byste chtěli jet vlakem, pak je hned vedle vstupu zastávka.

Otevírací – provozní doba

Otevřeno je denně po celý rok.

Hlavní sezona: 1.dubna – 31.října

  • 9 – 18 h

Vedlejší sezona: 1.listopadu – 31.března

  • 9 – 15:30 h

Ceník – vstupné

Aktuální ceny najdete na webu – odkaz na konci článku.

Opravdu hodně jsem se obával toho, že zde budou davy turistů a moc pěkných fotek bez lidí neudělám. No, naštěstí se vydařilo a díky rychlosti naší rodiny jsme i hodně pomalých lidí (hlavně pejskařů) předběhli.

Adršpašské skály okruh

Jezero pískovna, to je zaplavený lom a zde výlet začínáte. Odtud jsme šli po celkem široké cestě lesem až ke známé bráně. Tu jsem chtěl mít vyfocenou bez lidí a jak vidíte na fotkách, zadařilo se.

Hodně skal má svá jména, takže sledujte cedule a pak se podívejte vzhůru a hned bude jasno, co je vidět.

Pokud vás čeká letní dovolená s dětmi, pak Adršpach a výlety do jeho okolí jsou ideální volba.

Co uvidíte

  • Džbán
  • Homole cukru
  • Metuje
  • Gotická branka
  • Sloní náměstí
  • Zub
  • Čertův most
  • Eliščina věž
  • Hromový kámen
  • Malý vodopád
  • Schody
  • Busta Johanna Wolfganga Goetha
  • Velký vodopád
  • Jezírko, plavba pramicí (lodí)
  • Milenci
  • Vyhlídka a velké panorama
  • Starosta a starostová
  • Ozvěna

Prošli jsme vše co šlo, ale lodičky vynechali, protože zaprvé k nim vede několik set schodů a zadruhé jsme zde byli brzy a jedou, jen když je 30 a více osob. Ale jak říkala paní v pokladně, včera zde prý byla fronta na 3 hodiny.

Malý vodopád je řekl bych hezčí než velký. Odtud pokračujte po schodech do kopce kde jsou parádní vyhlídky a ty nejzajímavější skalní útvary. Jako např. Malá vyhlídka.

Zajímavá je skalní kaple, což je pomník obětem. Odtud se můžete vydat zpět k východu. A půjdete i kolem skalního indiána.

Restaurace

Kdo bude řešit, kde se najíst, pak nemusíte, protože zde je několik stánků a taky velká jídelna, nají se určitě každý. Nebyli jsme, bylo brzy (půl 11) a navíc jsme měli zásoby z domova.

Info: Wc je zde vedle restaurace u parkoviště a je zdarma, nikde jinde toalety ve skalách nejsou, tak na to pozor.

Web: www.skalyadrspach.cz

Procházka je to parádní, jen s kočárkem pouze k tomu vodopádu jak píšu výše, dále už vedou celkem vysoké schody do další části skal. Kdo chce pokračovat dál, může dojít až ke skalnímu průchodu a jít do Teplických skal. To jsme si nechali na příště, protože jsme ještě měli v plánu další výlety v okolí  – zříceninu hradu Skály, kousek odtud na rozhlednu Čáp a nakonec jsme si zajeli do Polska do lázeňského města Kudowa Zdroj (Lázně Chudoba), které je jen pár km od Náchoda.

Ubytování

Fotogalerie Adršpach

Teplické skály

Mají svůj typický vzhled, jsou to jakési souvislé skalní stěny tvořené kvádrovými pískovci. Skály jsou velmi vysoké, v některých místech měří více než 70 m. Nejde však o obyčejné skály, můžete narazit na velmi zajímavé skalní útvary od skalních převisů a věží, přes tajemné jeskyně a kaňony, až po všelijaké soutěsky a labyrinty. Když tohle všechno zkombinujete s divokou přírodou, podhorskými kvetoucími rostlinami a zvěří, vznikne nádherný přírodní celek, který nadchne opravdu každého.

Leží na severu Polické vrchoviny u Teplic nad Metují. Právě přes Teplice n. M. se do této úchvatné krajiny dostanete. Další možnou cestou je přejít přes Vlčí rokli z Adršpašských skal.

Cesta mezi těmito dvěma skalními městy je dlouhá asi 4 km. Pokud se rozhodnete jí celou projít, počítejte s výškovým převýšením.

Před příchodem lidí byly Teplické skály v podstatě těžko propustným pralesem hojně porostlým buky a jedlemi. Dnes se zde setkáte spíše se smrky. Narazíte zde také na rostliny, které u nás obvykle v horách rostou, setkat se však můžete i s nějakými zavlečenými druhy. Kromě toho zde roste poměrně bohaté množství druhů mechorostů a při troše štěstí možná uvidíte i nějaké kriticky ohrožené druhy rostlin.

Pokud jde o faunu, můžete se zde setkat s cca 160 různými druhy obratlovců, spoustou hmyzu a dalšími bezobratlými živočichy. Zajímavostí je např. zdejší vývoj larev vzácného druhu tesaříka nebo výskyt bezkřídlých much. Díky vhodným prostorům pro hnízdiště je zde také velké množství ptactva, z nichž mnoho druhů je ohrožených nebo vzácných. To však neplatí jen pro ptáky, obecně se zde můžete setkat s různými ohroženými druhy zvířat.

Za zmínku stojí také, že na území rezervace se nacházejí tři pozůstatky hradů. Jde o skalní hrady Střmen, Adršpach a Skály.

Fotogalerie

Mapa