Na severovýchodě Čech se mezi Krkonoši a Orlickými horami na 27 km2 rozkládá monumentální skalní město. Adršpašsko-teplické skály jsou světoznámé díky svým pískovcovým útvarům a poutníky přitahovaly od středověku – již ve 13. století byly na vrcholcích zdejších skal vystavěny hrady Střmen, Adršpach a Skály.

Zdejší krajina se vyskytla i v mnoha filmech, Teplicko adršpašské skály jste mohli vidět ve filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Podniknout výlet do těchto končin rozhodně stojí za to.

Dovolená – kdy objednat

Nejprve rozmyslete termín. Počítejte, že na jaře se hluboko ve skalách stále drží sníh, občas i do dubna či dokonce května. Sníh a náledí by vám mohly znemožnit procházení celého skalního města. V letní sezóně sem zase přichází poměrně vysoké množství turistů z Česka i Polska, což také nemusí být všem příjemné. Nejideálnější období je zřejmě podzim.

Dále vhodně zvolte ubytování – co nejblíže ke vstupům do skal. Počítejte, že vstup jak do Adršpašských, tak do Teplických skal se nachází mimo centrum obou měst.

rezervujte ubytování

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Penzion Podskalí v obci Bučnice – na jednu stranu se můžete vydat k Adršpašskému skalnímu městu, na druhou k Teplickému a cesta zabere v obou případech pěšky přibližně půl hodiny. Penzion je vhodný pro rodiny i partu přátel, nabízí venkovní bazén, posilovnu, infrasaunu i venkovní koupání v sudu.

Teplické skalní město

Jako první jsme vyrazili do Teplických skal. Jak je zmíněno výše, cesta z Bučnice k pokladně zabere přibližně půl hodiny.

Vstupné – ceník

Vstupné je placené pouze v období sezóny, všechny informace jsou však k dohledání na internetových stránkách.

Cesta lehce stoupá, nejprve půjdete lesem. Postupně začne les řídnout a začnou se objevovat první skalní útvary. Po asi 1 km dojdete ke zřícenině hradu Střmen, ten se tyčí na kopci a je třeba k němu vyšplhat po příkrých schodech a žebřících – zadýcháte se, ale výhled za to stojí.

Čtěte o dalších českých zříceninách a hradech.

Zatímco budete dál pokračovat v cestě, začnou se objevovat první skalní útvary – nejprve projdete Skalní bránou, dále uvidíte Koňskou hlavu, Vlaštovčí hnízdo a impozantní Řeznickou sekeru.

Skalní brána Adršpach

Na rozcestí U Sekery pokračujte vpravo, dokud nedojdete k Horolezecké chatě. Zde se cesta rozdvojuje, my se vydáme doleva.

Chrámové náměstí Adršpach

Projdeme skrz Chrámové náměstí, mineme vodopád a další pískovcové monumenty jako Korunu, Dom, Trosky či Baštu. Dojdeme až k rozcestí Krápník – zde se můžeme vydat doleva a prozkoumat další zákoutí Teplického skalního města, k tomu ovšem doporučuji mít po ruce GPS a mapu, ve zdejších zákoutích je velmi jednoduché se ztratit.

Teplice Adršpach

My se vydáváme po cestě doprava, vracíme se kolem vodopádu v Anenském údolí zpět k horolezecké chatě a pokračujeme zpátky po stejné cestě jako jsme sem přišli. Tento okruh je dlouhý přibližně 5 km, a pokud budete mít dost sil, můžete se ještě vydat do Adršpašských skal skrz Vlčí rokli. My jsme byli poměrně znaveni po cestě sem a už se začínalo smrákat, tudíž jsme se rozhodli vrátit zpět do penzionu. Večer si užijeme ještě koupání v sudu plném horké vody za popíjení svařáku.

Adršpašské skály

Další den vyrážíme do Adršpachu. Cesta je přibližně stejně dlouhá jako k Teplickým skalám, na rozdíl od nich je však vstup zde placený i mimo letní sezónu. Projdeme kolem pískovny, za kterou se nám otevřou výhledy na první skalní sloupy jako Džbán či Cukrová homole. Projdeme kolem Harfy, Medusy, Krakonošova Zubu a Čertova mostu až k rozcestí u Trpaslíka.

Zde buď můžeme pokračovat v okruhu skrz Adršpašské skály, nebo se po žluté vydat k vodopádům a jezírku – jedná se sice o menší zacházku, ale rozhodně to stojí za to.

Jsou zde i nabízeny projížďky na lodičkách, které mohu vřele doporučit.

TIP: Na lodičkách se můžete projet i soutěskami ve Hřensku na severu Čech.

Odsud můžete buď pokračovat dál skrz vlčí rokli nebo se vrátit zpět a projít si druhou, zřejmě ještě impozantnější část Adršpašských skal.

Na rozcestí U Trpaslíka se vydáváme doleva. Po chvíli stoupání se před námi zjeví jedna ze zdejších nekrásnějších skal – Milenci.

Adršpach milenci

Kus za nimi se nachází vyhlídka, ze které máte celé skalní město jako na dlani.

TIP: O vyhlídkách a rozhlednách se také u nás na webu dočtete.

Následují další dva obří monumenty, a to Starosta a Starostová.

Starosta a starostová Adršpach

Projdeme tzv. Myší dírou, která se svým jménem nepyšní pro nic za nic. Jedná se o stezku vedoucí ve skalní puklině a v nejužším místě nepřesahuje 20 cm. Pokračujeme až zpět k pokladně. Pokud vám počasí váš výlet nepřekazí jako nám, doporučuji si ještě projít i další zákoutí Adršpašských skal. Kolem pískovny také vede stezka, jež vám může nabídnout nádherné výhledy na pískovnu i skály kolem.

Pískovna Adršpach

Podívejte se na další tipy na výlety v Čechách.

Pískovna Adršpach 2

Kam dál?

Výpravu doporučuji zakončit v restauraci Kalírna v centru Dolního Adršpachu, zde nabízí vynikající jídla především italského rázu – těstoviny a pizzy, dále také výborné domácí zákusky. Na české klasice si rozhodně pochutnáte ve vzdálenějším Zdoňově v restauraci Kovářova Kobyla.

Během svého pobytu zde neopomeňte návštěvu vrchu Ostaš a zdejších Kočičích skal. Ostaš se nachází mezi Teplicemi a Policí nad Metují, po cestě sem jste jej zřejmě míjeli. Za návštěvu také stojí nedaleké Broumovské stěny. Ty se sice nemohou pyšnit tak velikými a nádhernými skalními útvary jako Adršpašsko-Teplické skály, ale nachází se zde kaple Panny Marie Sněžné a kus od té stojí i turistická chata Hvězda. Návštěvu těchto míst rozhodně nevynechejte.

Ubytování Adršpach

Ubytování v Adršpachu a okolí

Oblíbené penziony v Adršpachu: Penzion Dita, Podskalí, Pod lesem,  Tara,  U karabiny, Radvanice, Zámecká,  Skály, Pension Tuček Horní Adršpach, Skalní mlýn, Penzion Báry a Hynka, Metuje, Amerika, Podskalí, Pohoda, Pod kaštanem, Na kopečku, Penzion Tereza, Javor, Pod křížovým vrchem, Metuje, Penzion Pod hradem Dolní Adršpach, U karabiny. 

Hotely: Hotel Skalní mlýn, Lesní zátiší, Praha, Javor.

Ubytování v soukromí: U Morouse, U Kozárů, U Weissů, U Peňáka, Apartmány Pod kalousy a Relax.

Chaty a chalupy k pronájmu: Chata Blanka, chatový areál Zděřina, Srub u Peteho.

rezervujte ubytování

Obec Adršpach a její okolí nabízí levné ubytování, často i se snídaní nebo polopenzí. To je ideální, pokud plánujete letní dovolenou a celodenní turistiku, pak by bylo zbytečné se vracet na „základnu“ jen kvůli obědu. Je na každém, aby si vybral to nejlepší ubytování v Adršpachu, možností je zde dost.

Mapa

Kde leží skály v Adršpachu.

Podobná místa v Čechách

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
  •