Africké muzeum Dr. Emila Holuba


Africké muzeum v Holicích, nacházející se přibližně 14 km od Pardubic, bylo vybudováno roku 1966 na památku českého cestovatele po Africe Dr. Emila Holuba (1847 – 1902) a jeho manželky Růženy Holubové (1865 – 1958).

Expozice je vhodná jak pro dospělé, tak i pro děti, neboť se v expozici nachází tajuplné hádanky a hry pro děti. Například hádání, jaký je předmět v krabici, interaktivní televize, podobizny afrických zvířat a dětský koutek.

V muzeu se můžete těšit nejen na pracovnu Dr. E. Holuba, ale i na několik jeho osobních věcí, trofejí, darů od domorodců, ale i všudypřítomné vycpaniny afrických zvířat a projekci o Emilově životě.

Muzeum je velmi zajímavé svou jedinečností a autentičností.

Historie

Založení muzea nebylo vůbec jednoduché, avšak i po dvou světových válkách v lidech stále zůstala myšlenka na zachování památky.

Mnoho Emilových sbírek bylo uloženo v holických obecných a měšťanských školách, a tak roku 1925 vznikla muzejní síň na radnici. Avšak po požáru radnice byla expozice roku 1945 zničena. Další shromáždění se povedlo o dva roky později, kdy přispěli přátelé a rodáci z Prahy. Velkým krokem se poté pro expozici stala paradoxně smrt Růženy Holubové, Emilovy manželky, která vlastnila mnoho Emilových exponátů a dokumentů. V závěti totiž Růžena odkázala zbývající památky a předměty městu Holicím.

V roce 1956 byla založena na faře pamětní síň a o deset let později bylo dne 30. dubna 1966 slavnostně otevřeno muzeum Dr. Emila Holuba.

Po rekonstrukci roku 2012 bylo muzeum přejmenováno na Africké muzeum Dr. Emila Holuba, čímž se splnil velký sen jak vzpomínajícím obyvatelům, tak i samotnému E. Holubovi, který si přál založit muzeum za svého života.

Dr. Emil Holub byl světově známým českým cestovatelem. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů, jejichž zpodobnění můžeme vidět přímo v muzeu.

Zajímavost

V muzeu se nachází funkční model Viktoriiných vodopádů z mlhy a venkovní africké vesnice s autentickými audio nahrávkami.

Důležité informace

Po celém areálu muzea je možnost bezbariérového přístupu. Nedaleko od muzea se nachází autobusové spojení. V bezprostřední blízkosti muzea se nachází dvě bezplatná parkoviště. V okolí se také nachází venkovní občerstvení a dětské hřiště.

Fotogalerie

Web: www.holubovomuzeum.cz

Kam dál v okolí na výlet: