Severní část ostrova je sice chudší na obyvatelstvo, o to více je bohatší na přírodní krásy a útvary. Jedním z nich je jeskynní komplex, po staletí tvořený ve vyhaslém vulkánu. Je to asi jedna z nejzajímavějších atrakcí ostrova a určitě stojí za těch 6€.
Abyste si nemysleli, že vejdete do jeskyně a budete hodiny chodit chodbami plnými krápníků a temna. Ve skutečnosti vejdete do jedné ohromné díry, ze které je vidět stropním otvorem na modrou oblohu (pochopitelně oblohu podle počasí). Celá jeskyně je však směsí všeho, co nám příroda nabízí. Díky ohromné vlhkosti jsou stěny pokryty mechem a kapradím a to na všech místech kam dosáhne aspoň trochu sluneční světlo. Čím hlouběji se noříte do nitra vulkánu, tím je podobnější jeskyni. Až na úplné dně najdete krásné krápníky a jezírka s dokonale čistou vodou. Ačkoli na vás všude kape voda, jeskyně je velká tak na 20 minut procházení, určitě má až magickou sílu, která vás dokáže nabít.
Dejte si ryby, jsou dokonalé
Jelikož jste na ostrově, určitě si někde dejte na ochutnání nějakou rybu. My jsme si dovolili ochutnat jídla, která si možná můžete dát i u nás, ale sami uznáte, že ani čerstvá ryba u nás nechutná jako v místě, kde se živí rybolovem. Pro mě nejlepší ryba, kterou jsem jedl byla barakuda. Nejen že byla dokonale šťavnatá, hlavně nebyla přechucená kořením a byla skvěle přírodní. Prostě opravdu výborná. A když už je zmínka o rybách a rybolovu, nelze nezmínit, co nám o rybářích řekl Amaro. Pro něho jsou rybáři chudí lidé, protože rybaří pouze tehdy, když už nemají peníze. Prostě sednou na loď, vyjedou na moře, kde naloví hromadu ryb, protože to není na ostrovech problém a vrátí se zpátky. Naloveno mají na měsíc nebo na dva a až jim dojdou peníze, tak zase vyjedou a naloví na další dva měsíce. No řekněte, jsou oni skutečně chudí, když jim stačí nalovit si na pár měsíců a pak šťastně žít bez pocitu zodpovědnosti? Nebo by bylo lepší lovit a lovit a nalovit si miliony? Žít na Azorských ostrovech, asi bych klidně žil jako chudý rybář.
Azory jsou nádherné místo, které rozhodně není pohlceno komercí a turistickou posedlostí a přesto je to místo, které stojí za návštěvu. Na každém ostrově se dá najít zajímavost a žádný z ostrovů není stejný. Na každém však najdete vstřícné lidi, úžasnou a čistou krajinu a osvěžující vzduch Atlantického oceánu. Všude rostou fíky, citrusovníky, banánovníky a nebo Aloe Vera a jelikož jsou ostrovy plné slunce, dobře se tu daří ještěrkám, které se vyhřívají na lávových kamenech a pavoukům, kteří si dělají pavučiny na zahradách. Nikde ale nenarazíte na vysloveně nebezpečné zvíře nebo havěť. Jediné s čím jsme se setkali my byli strašníci, což je podivná stonožka, která při kousnutí může způsobit obtíže, ale jen alergikům a nebo lidem slabším na srdce a takové tvory máme i u nás. Pro místní nebyl problém vzít je do ruky a vyhodit z okna. Ani to však není důvod nevyrazit na tak krásné místo jakým Azory bezesporu jsou.
My jsme zde objevili nejen místo, kam se v budoucnu znovu rádi podíváme, ale také přátelství s člověkem, který nám umožnil splnit si další cíl a novou zkušenost z našeho cestování s dítětem a tím bylo stát se DOBROVOLNÍKEM.
Hodně štěstí
Přečtěte si všechny díly cestopisu
- Z poutníka dobrovolníkem na Azorských ostrovech
- Jak jsme doputovali na Azory
- Poznáváme Azory křížem krážem
- Zátoka hrdinů (Angra de Heroísmo) Azorské ostrovy