Americká ambasáda v Praze a žádost o víza


Necelý měsíc před odletem mě čekal poslední krok. Návštěva americké ambasády a získání víza. Jak je všechno poprvé, tak člověk neví, co má čekat. Řekněme si teda krok za krokem, jak ta žádost probíhá.

Příprava

Jako první se čekalo na formulář od vízového sponzora. Bez něj vám víza nedají. Formulář dorazil cca měsíc před odletem a na ambasádu jsem šel týden po tom. Místa se však rychle plnila, takže kdo zaváhal tak tu návštěvu může mít dost natěsno.

Asi 1 hodinu trvá vyplňování online formulářů a placení dvou poplatků. Jeden je pro SEVIS a druhý přímo ambasádě. Dohromady to koštuje cca 5000 kč do počátečních nákladů.

Americká ambasáda Praha

Před samotnou návštěvou se domluví schůzka na kontrolu dokumentů v Czech-usu. Protože kdybyste něco měli špatně a museli jste na ambasádu znova, tak by vás to stálo dalších 160 dolarů.

Vlajka USA

Na ambasádu si neberte žádnou elektroniku. Všechno včetně sluchátek se nechává dole na recepci a je tam kontrola podobná jako na letišti. Já měl u sebe 3 flashky jako správnej ajťák.

Jak to probíhá + otázky na americké ambasádě

Nahoře si vezmete lísteček s pořadovým číslem, který vám bude sloužit po celou dobu. Celkem vás budou volat třikrát. Poprvé ukážete základní dokumenty, podruhé v jiném okénku si vezmou vaše otisky prstů a nakonec ve třetím okénku s vámi udělají krátký pohovor (ptali se mě asi na 3 věcí – jestli plánuji v USA cestovat, na jakou jedu pozici, kdy se vracím a jestli mi pak po létě pokračuje studium v Česku). Na závěr vám řeknou, že víza máte schválena a pas vám do týdne pošlou poštou s vytišteným vízem. Celá tato procedura zabrala cca 60 minut.

Nejklíčovější měl být ten závěrečný pohovor a některé lidi si tam prý dusí trochu více. I tak myslím, že statisticky to dají první rok skoro každému. Problém mívají opakovaní účastníci, pokud v minulých letech porušili například pravidlo o nepromeškání začátku akademického roku na své vysoké škole v ČR.

Po cestě na ambasádu jsem potkal jednu slečnu z kurzu plavčíka, takže to čekání útíkalo mnohem rychleji.

A to byl poslední krok. Teď už si jen udělat pojištění na ty 3 dny před mým start datem a můžu vyrazit! :)

TIP: Spočítejte si cenu na ePojisteni.cz

2 komentáře u „Americká ambasáda v Praze a žádost o víza“

  1. Dotaz:
    Konci nam USA pasport. Je mozne vystavit novy? Co potrebujeme k vyrizeni pasportu?
    Dekujeme za informaci.
    M&J Kropacek

  2. Dobrý den chtěla bych se zeptat mám přítele který chce záměnou priject do české republiky co komu potřebuje děkuji Přibylová renata

Napsat komentář