Amsterdam a zajímavosti, které nesmíte minout


Plánujete týdenní dovolenou, nebo snad jen prodloužený víkend, abyste si na chvíli odpočinuli od ruchu práce? Amsterdam by mohla být destinace pro vás – jedná se o překrásné město s bohatou historií a spoustou zajímavostí.

V tomto článku si představíme místa, kvůli kterým opravdu stojí za to podívat se do města na řece Amstel.

Amsterdam Holandsko - řeka Amstel

Red Light District – červené lucerny

Nejdříve musím varovat – tato lokalita není primárně určena pro rodiny s dětmi!

Red light district, neboli čtvrť červených luceren, je velmi populární částí centra Amsterdamu. V Nizozemí je totiž, na rozdíl od například České republiky, legální prostituce.

Ženy, nabízející za peníze milostné akty, se sdružují právě v této čtvrti. Každá zde má pronajatou menší místnost a skrze „výlohu“ pobízí kolemjdoucí k využití jejich služeb. Pokud by turista či místní měl zájem, stačí jednoduše zaklepat, domluvit se na ceně a službách, a vstoupit.

Pokud tedy v této čtvrti narazíte na okno se zataženými závěsy, znamená to ve většině případů, že se na ceně již někdo dohodl.

Je zde i muzeum Red Light Secrets.

Red light secrets - Amsterdam

Amsterdam Centraal a Oude Kerk

Amsterdam Centraal je amsterdamské hlavní vlakové nádraží. Jedná se o obrovskou a nádhernou budovu, která na první pohled působí jako skvostný zámek.

Zajímavostí nádraží je také množství kol. Těch je obecně v Amsterdamu až moc a tvoří hlavní pilíř dopravy, před Centraalem však můžete v jakoukoliv denní dobu vidět doslova tisíce zaparkovaných kol, čekajících na své majitele.

Jaký byl: Prodloužený víkend v Amsterdamu v Holandsku.

Ve výše zmíněné čtvrti luceren se nachází také další uvedená zajímavost – nejstarší budova Amsterdamu, Oude Kerk. Jedná se o mohutnou, historickou stavbu původem ze 13. století. Za menší poplatek je možné nahlédnout i dovnitř kostela. Ironicky je tato svatá budova obklopena nevěstinci a výše zmíněnými okénky – celá čtvrť je tak velmi kontrastující a atmosférická.

Oude Kerk - Amsterdam Holandsko

Známé Coffee-shopy

Kouření marihuany je v poslední době velmi časté téma – některé státy USA a nyní již i Kanada jej v poslední době legalizovaly. Nizozemí je zde opět průkopníkem – „Tráva“ je tu kouřena legálně, a často. Kouření marihuany, stejně jako pítí alkoholu, na veřejnosti zde však legální není. Pro uživatele jsou vybudovány speciální „bary“, nazývané coffee-shopy.

Nebojte se, nechci vás nutit zkoušet „hulení“. Coffe-shopy jsou totiž velice atmosférickými podniky, zejména nejznámější značky jako GREENHOUSE SEEDS nebo BULLDOG. Jejich návštěva se již jen kvůli undergroundovému zážitku stává velmi zajímavou vzpomínkou i pro turisty, kteří podobným věcem neholdují.

Coffee shopy - Amsterdam Holandsko

Seznam zdaleka nekončí!

Památek a zajímavých lokalit se to v Amsterdamu jen hemží. Můžete zde kromě výše uvedených najít také Královský palác, Dům Anny Frankové, nebo například Muzeum voskových figurín Madame Tussaud’s – i když bohužel ne tak rozlehlé, jako v Londýně. Zároveň je město plné spousty nádherných a upravovaných parků a překrásných univerzit, kostelů a i samotných obytných budov.

Amsterdam Centraal - vlakové nádraží

Nejvíce doporučit však můžeme jednu zajímavost, která vyniká nad všemi ostatními – běžný denní Amsterdamský ruch. Kola, tramvaje, módně oblečení obyvatelé. Zkuste zde prožít jeden den jako občan Amsterdamu a garantujeme vám, že si město zamilujete!

Amsterdam booking – ubytování

Napsat komentář