Amsterdam pěšky a tipy co navštívit

Celý den věnujeme hlavnímu městu Nizozemí – kosmopolitnímu Amsterdamu, žije zde 750.000 obyvatel a 177 různých národností, v 17. stolení patřil spolu s Benátkami k nejbohatším městům Evropy. Obě města mají něco společného – jsou ohrožována mořem, obě žijí a trpí turismem.


Pěšky po Amsterdamu

Znak města Amsterdam se skládá ze tří ondřejských křížů uspořádaných svisle, tyto kříže reprezentují tři hlavní nebezpečí, která trápila město: povodně, oheň a mor. Oficiálním mottem města je Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig (Stateční, odhodlaní, milosrdní). Toto motto je zobrazeno i ve znaku města a bylo zavedeno královnou Vilemínou v roce 1947 jako reflexe na hrdinství občanů města během 2. světové války.

amsterdam

Kousek od hlavního nádraží vcházíme do úzké uličky, z baru cítíme vůni marjány, na řadě domů visí prapory se znakem města a na předzahrádkách snídají první zákazníci.

Amsterdam 02

Těžké záclony jsou zataženy a dostáváme zákaz focení – jsme ve čtvrti červených luceren De Wallen, i dopoledne jsou za okny dívky ve spodním prádle, vchází jeden muž a my jsme u sochy Belle, umístěné sem na počest všech prostitutek i prostitutů. Na pamětní desce pod ní je vyrytý nápis v angličtině: Respektujte sexuální pracovníky celého světa. Od Oude Kerk (Starý kostel) pokračujeme do Čínské čtvrti, mezi výklady čínských občerstvení je mezi řadovými domy ukrytý buddhistický chrám He hua (holandský květ buddhismu), postaven byl roku 2000 a slavnostně ho otevřela sama královna Beatrix.

Amsterdam 11

Amsterdam hlavní město Holandska

Kolem prvního a zároveň nejznámějšího Coffee shopu The Bulldog a přes tržnici s lízátky s marihuanou za euro dojdeme k Rembrandtovu domu, kde slavný malíř žil 21 let, než zkrachoval, přes ulici je jiný Coffee shop, kde je možno zakoupit marihuanu i hašiš, v Nizozemí jsou lehké drogy legální, ale vývoz není možný.

Amsterdam 12

TIP: Podívejte se na ceny ubytování v Amsterdamu.

Podél kanálu jdeme kolem stěny polepené neplatnými bankovkami i českými, u sochy filosofa Barucha Spinozy kanál přecházíme, na poštovních schránkách na domech mají také psáno jako v ČR – Nevhazujte letáky, Muzeum hašiše a marihuany si jen vyfotíme, děti mají vstup zdarma !? A jsme na jednom z nejstarších míst v Amsterdamu – na Náměstí Dam, kromě Královského paláce – radnice zde stojí Nový kostel, zde jsou korunováni panovníci a uprostřed se tyčí Národní památník obětem druhé světové války.

Amsterdam 28

Před muzeem voskových figur Madame Tussaud levituje zelený mužíček Yoda.

Amsterdam 26

Za katolickým kostelem je dobře ukrytý dvůr v srdci Amsterdamu – Begijnhof, čtyři desítky domků přiléhajících ke dvoru jsou ještě dnes útulkem pro neprovdané katolické ženy.

V krámku s delftskou keramikou nabízejí porcelánové housle, u protilehlého břehu kanálu Singel je cíl naší cesty – plovoucí květinový trh – drijvende bloemenmarkt.

Ubytování v Amsterdamu v Holandsku

Důležité odkazy: