Amsterdamem po vodních kanálech – grachtech

Amsterodam je jedno z nejoblíbenějších turistických velkoměst a největší město na světě stojící na sloupech a kůlech, leží na devadesáti ostrovech v ústí řeky Amstel, má asi 160 kanálů, 1.500 mostů a 6.800 památek.


Vodní kanály v Amsterodamu

Centrum vypadá jako podkova kanálů, je jich více než v Benátkách a jsou zařazeny do světového kulturního dědictví UNESCO. Na přístavišti u Hlavního nádraží nasedáme do člunu a jedeme podle průvodkyně jinou cestou než je obvyklé, projíždíme přístavem, který patří mezi nejvýznamnější v Evropě, se Severním moře je spojen 24 km dlouhým mořským kanálem, kotví zde velké zaoceánské lodě a pracuje v něm pětina obyvatel města.

amsterdam grachty

Amsterdam Grachty 7

Kolem Nizozemské akademie hudby a největší plovoucí čínské restaurace na světě přijíždíme k centru vědy v budově Nemo – vyčnívá 30 m nad moře, podjíždíme mosty, vidíme sedmimostí, míjíme hausboty se zavedenou elektřinou i plynem, je jich zde 2.500.

Amsterdam Grachty 6

Většina domů byla dříve úzká, neb se městská daň vyměřovala podle šířky průčelí a hodně domů bylo stavěno šikmo tak, že základy měli menší plochu než vrchní patra, protože se kdysi platila daň ze zastavěné plochy základů.

Amsterdam Grachty 12

Vrchní patra tak měla větší, nezdaněnou plochu, nábytek se stěhoval pomocí kladky na traverze v horní části domu přes velká okna, bohatší majitelé měli traverzy ozdobené, ale princip zůstal stejný. Na sloupech plakáty lákají do divadla na hru Deník Anny Frankové, o dvou letech života třináctileté německé židovky, která se v letech 1942-44 ukrývala s rodiči v Amsterdamu v domě, u kterého stojí dlouhá fronta. Při návštěvě v roce 1998 jsme viděli vybírání odhozených kol ze dna grachty a návštěvili jsme brusírnu diamantů, provedli nás provozem, podali kávu a poděkovali za návštěvu, přestože jsme nic nekoupili, ale možná příště koupíme !?

Amsterdam Grachty 23

Zájezd nám končí, sedíme na lavičce a sledujeme dopravní ruch, auta pomalu popojíždějí, cyklisté jedou rychleji, 57 % obyvatel používá kolo denně, kola stojí všude, když zafouká vítr, špatně zaparkovaná kola padají, na parkovišti busů stojí pětihvězdičkový VIP Trafalgar, cestou u benzinky Shell vidíme dvě vyhrazená místa pro dobíjení elektromobilů.

Ubytování Amsterdam Holandsko

Napsat komentář