Andorra, to je knížectví ležící tisíce metrů nad mořem

Ať chcete nebo ne oficiální název tohoto horského státečku je Andorrské knížectví. Málokdo z nás měl kdy šanci tento malý státeček navštívit při cestě do Francie nebo Španělska, a proto jsme se rozhodli, že vám poskytneme pár informací o jeho součastné situaci v Evropě a možná vás nalákáme na jeho návštěvu.


Andorra zajímavosti

Knížectví Andorra je opravdový trpaslík v porovnání s jinými evropskými státy (Španělsko, Německo, Velká Británie, atd). Zaujímá rozlohu pouhých 468 km2 a tím se spolu s dalšími státy jako je Vatikán, San Marino a například Lucemburk řadí k nejmenším státům Evropy, ne-li světa.

Přinášíme pár informací, které se vám mohou hodit při návštěvě tohoto horského státečku. Úředním jazykem je katalánština, ale domluvíte se zde  například i francouzsky a španělsky. Některé zdroje dokonce uvádí, že i portugalsky. Místní měnou je Euro, takže není potřeba přemýšlet nad tím kde a jak výhodně směnit peníze. Samožejmě hojně jsou přijímány platební karty. Jak by ne. Andorra je nákupním rájem, ba dokonce daňovým rájem Evropy. Hlavním zdrojem příjmů je cestovní ruch a co víc? Neplatí se tu žádné přímé daně, pouze 4% daň z přidané hodnoty.

Věděli jste například, že Andorra není oficilálním členem EU, ale je členem OSN a Rady Evropy?

Andorra la Vella

Hlavní a největší město Andorry. Město se nachází v úzkém údolí a je obklopeno krásnou horskou krajinou.

Informace o hlavním městě

Poloha

Andorra la Vella leží v severní části Andorry a je zeměpisným a administrativním centrem této malé země.

Město a kultura

Město má bohatou historii a zachovalo si mnoho středověkých budov a památek, včetně starobylého hradu a románských kostelů. Andorra la Vella je také známá pro své nákupní možnosti, zejména v oblasti daňového a bezcla, což přilákalo mnoho návštěvníků.

Vládní sídlo

Nachází se zde oficiální sídlo vlády Andorry a je politickým centrem země.

Turistika

Město a okolní horská krajina jsou oblíbenými cíli pro turisty, kteří sem přijíždějí za rekreačními aktivitami, jako je lyžování v zimních střediscích nebo turistika v letních měsících.

Klima

Jsou zde teplá léta a chladné zimy, což z něj dělá ideální místo pro zimní sporty.

Pokud se rozhodnete strávit několik dní přímo v hlavním městě a nebo v jednom ze sedmi takzvaných farností určitě nebudete litovat. Mnoho cestovatelů vám potvrdí, že Pyreneje jsou po italských Dolomitech nejhezčí hory v Evropě.

Doporučujeme zavítat i do místního turistického střediska. Jsou zde snad nejmilejší zaměstnanci světa, kteří rádi poskytnou nezbytné informace pro vaší další návštěvu.

Pokud byste chtěli navštívit Andorru v létě nebo v zimě, určitě se nebudete nudit. Lanovky jsou v provozu jak v letní tak v zimní sezóně a přírodu stojí za to vidět. Ubytování lze samozřejmě sehnat po příjezdu do Andorry, ale my radíme sjednat si ubytování předem například po internetu.

Ubytování v Andoře

Fotogalerie

Související:

Napsat komentář