Archeologické muzeum – Zadar Chorvatsko


Chorvatské město Zadar je rájem pro turisty z mnoha různých zemí. Lidé si nadšeně prohlížejí západ slunce s výhledem na přijíždějící lodě, mořské varhany, historické centrum, ale často zapomínají na klenot, který se skrývá v samém nitru města. Jedná se o archeologické muzeum v Zadaru.

Archeologické muzeum v Zadaru

Zadar - archeologické muzeum - Chorvatsko

Muzeum je umístěno vedle románského kostela svatého Donáta a antických vykopávek. Hned po otevření dveří budovy vás překvapí velmi přívětivé vstupné. Cena zahrnuje prohlídku tří pater různých témat. Nejlépe uděláte, budete-li se držet směru od shora dolů. Navštívíte tak oddělení pravěku, antiky a nakonec středověku.

Zadar - archeologické muzeum - Chorvatsko 2

Cesta do pravěku

Pokud vás fascinují přírodní národy a pravěká společnost, budete nejvyšším patrem doslova okouzleni. Vitríny nabízejí pohled na pravěké nástroje a obydlí s detailním popisem v místním jazyce, ale také anglicky. Celá výstava je doplněna popisnými tabulemi, mapami a mediálními ukázkami.

Pohled na antické osídlení

Jelikož byl Zadar místem, kam sahala Římská říše, najdete zde mnoho antických vykopávek. Kromě toho, že si jejich ukázky lze prohlédnout přímo na náměstí, obsahuje druhé patro muzea jejich obrovskou sbírku. Prohlédnete si tak nápisy staré tisíce let, sochy tesané antickými umělci a mince z dob minulých.

Zadar - archeologické muzeum - Chorvatsko 3

Poslední zastávka ve středověku

V nejnižším patře je umístěna expozice středověkého umění, které zde antiku pomalu a jistě nahradilo. V prostoru jsou vystaveny reliéfy s křesťanskými motivy a prvky mytologie. Objevují se zde i exponáty větších rozměrů, jako jsou například kamenné sarkofágy nebo kusy sloupů.

Pro koho je výstava vhodná

Do muzea se mohou vydat milovníci historie, ale i laici. Expozice je totiž laděná tak, aby i neznalec mohl pohlédnout na minulost zábavnou formou. Děti budou zabaveny multimediální prohlídkou, zatímco dospělí se mohou věnovat detailním vzdělávacím popisům. Nakonec už stačí jen zakoupit jeden z mnoha suvenýrů a odnést si tak překrásný zážitek.

Ubytování Zadar

Zajímavá místa nedaleko Zadaru:

Napsat komentář