Atom muzeum Míšov Brdy a Padrťské rybníky


Pokud Vás zajímají místa, na která mimo pár vyvolených neměla nikdy vkročit lidská noha, bude pro Vás jistě zážitkem podívat se do Sovětského krytu určeného pro údržbu atomových zbraní. Kupodivu jsou taková místa na území Čech hned tři. Dvě z nich však jsou oficiálně nepřístupná. Z toho třetího ale vzniklo muzeum.

Atom muzeum

Uprostřed CHKO Brdy naleznete nenápadnou vesničku Míšov. Pokud se z Míšova vydáte směrem na Borovno, budete míjet vojenský prostor. Právě v tomto prostoru je komplex budov atommuzeum, které byly určeny pro přechovávání jaderných hlavic během minulého režimu. Jeden ze dvou těchto krytů je přetvořen v muzeum. Organizace Železná opona v něm pak pro skupinku zájemců provádí prohlídky v některé soboty. Na prohlídku je potřeba se předem objednat. Auto vezměte jistě s sebou, jelikož nějaký ten kilometr pojedete ještě dovnitř samotného komplexu, který je stále ještě součástí vojenského areálu.

Pokud budete mít po prohlídce hlad, zajeďte si jistě do již zmíněného Míšova. Naleznete zde nepřehlédnutelnou hospůdku Gril Míšov, kde místní kuchař dělá grilované speciality, jako jsou grilované sýry, klobásy a nakládaná masa, a můžete si pochutnat i na dobrém pivu.

Padrťské rybníky

Jestli ani to Vám nebude stačit na zakončení výletu, můžete si ještě udělat pěknou procházku v CHKO k nedalekým Padrťským rybníkům.

Dolejší Padrťský rybník
Dolejší Padrťský rybník

Příroda je zde doopravdy krásná a ničím nedotčená.

Celé území bylo během minulého režimu veřejnosti naprosto uzavřeno a po prostoru se proháněly pouze tanky a vojenské složky Sovětského svazu.

Pokud se přeci jenom rozhodnete vyrazit na procházku, vezměte si s sebou jistě pořádnou svačinu, jelikož v chráněné oblasti nepotkáte žádný stánek s občerstvením. Na výlet je sem lepší vyrazit v letních měsících. Jelikož se jedná o výše položenou západní oblast, během jara a podzimu zde často prší a takové počasí na delší procházky jistě není příjemné.