Autem do maďarského města Eger, kde navštivte i termální lázně

Rozhodli jsme se strávit týden v maďarském Egeru – městě historických památek a termálních pramenů s léčivými účinky. Eger leží na severu země, takže nás čekalo skoro 650 kilometrů cesty.


Nejrychlejší cesta do Egeru

I když je to už několik let, i tehdy jsme cestu zahájili poskakováním po dálnici D1. Jezdím tudy už skoro 30 let a nepamatuji se, že bych někdy z Prahy do Brna dojela bez jediné uzavírky.

Pak jsme pokračovali po D2 až do Bratislavy a dál na hraniční přechod Čunovo- Rajka. Pokud pojedete stejnou trasou, nezapomeňte si pro oba státy zakoupit dálniční známky, nejlépe předem přes internet z domova. Budete mít jistotu a nebudete muset hledat prodejce na hranicích.

Za hranicemi pojedete pár kilometrů po rychlostní komunikaci M15 a pak najedete na dálnici M1, která vás přes Györ a Tatabányu dovede až do Budapešti. Zde jsou pěkné nejen historické památky, ale i aquapark a také zoologickou zahradu.

TIP: Dovolená v Budapešti v Maďarsku

I na Slovensku a v Maďarsku se neustále něco buduje či opravuje, takže se připravte na dopravní komplikace. Při naší cestě jsme chytli jen v Maďarsku cestou čtyři kolony a pak jsme ještě díky rekonstrukcím v Budapešti najeli místo na správnou dálnici M3, na silnici číslo 3.

Značení v Budapešti mi nepřišlo zrovna přehledné a ptát se domorodců bez znalosti maďarštiny je dost zbytečné.

Eger Maďarsko už se blíží

Pokud se trefíte správně, po M3 pojedete 116 km až ke sjezdu u města Füzesabony a pak už jen 20 kilometrů po silnici II. třídy 2501 a jste v Egeru.

Maďarsko Eger Maďarsko Eger 2

Dovolená v maďarském lázeňském městě Eger

Eger je menší město s necelými 60 tisíci obyvatel a doprava tam není nijak intenzívní. Komplikace vás mohou čekat je u vyhlášených termálních lázní – kolem akvaparku se opravdu špatně parkuje, dopravní značky si místy odporují a místní policisté jsou bdělí. Dohadovat se s nimi nemá moc cenu, zkusila jsem němčinu, angličtinu, francouzštinu a ruštinu a nic. Uměli jen číslovky s výší pokuty.

TIP: Lázně jsou také v maďarské Mošoni.

Eger je krásné město a kromě koupání doporučujeme prohlídku historického centra a hlavně místního hradu. Výhled na město budete mít i z krásně dochovaného minaretu.

Minaret - Maďarsko Eger Maďarsko Eger 2

Kousek pod ním najdete úžasnou palačinkárnu s palačinkami slanými i sladkými na mnoho způsobů a pohodovou obsluhou.

Palačinka

Ještě k tomu koupání – až budete v akvaparku hledat třeba šatny, připravte se na nápisy jen a jen v maďarštině. Zkuste najít mladého zaměstnance, v létě to nejspíš bude student a anglicky se s ním dohodnete.

Dovolená a ubytování Eger

Ubytování rezervujte na Booking.com

Zájezdy si vyberte na Invia.cz

Z Maďarska do České republiky

Při cestě zpět dejte pozor, abyste v Maďarsku správně odbočili na silnici vedoucí na slovenské hranice. Pokud to prošvihnete, skončíte v Rakousku a tam je hned dálnice A4, takže byste si museli koupit další dálniční známku. Naštěstí se dá hned za hranicemi odbočit na okrsku a vrátit se zpět.

Cesta z Prahy se dá pohodlně zvládnout i s jedním řidičem, ale vzhledem k rekonstrukčnímu běsnění napříč všemi třemi státy si radši nechte rezervu. Bez kolon by vám to nemělo zabrat víc než 7 hodin, s kolonami ale klidně i dvojnásobek.

Maďarsko Eger 7

Související:

Napsat komentář