Autem do Turecka na dovolenou

Turecko je v poslední době častý cílem českých turistů. A právem, neboť tato země má svým návštěvníkům co nabídnout. V Turecku se kloubí islám s moderní kulturou.

Najdeme zde mnoho historických památek, vysoké hory i krásné pláže.

Kudy do Turecka autem

Přestože vzdálenost z České republiky do Turecka je poměrně dlouhá, někteří turisté se zde vydávají svým vlastním vozem. Nejkratší trasa vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko. Eventualitou Srbsku může být průjezd Rumunskem.

První zemí, kterou během své cesty budeme projíždět je Slovensko. Využít můžeme dálnici vedoucí od českých hranic do Bratislavy. Pro její použití budeme potřebovat podobně jako u nás dálniční známku (10 dnů – 10 EUR). Slovenská metropole leží přímo na maďarských hranicích, lze se proto vydat přímo směrem Györ. Tam se napojíme na maďarskou dálniční síť. K jízdě po ní je nutno mít rovněž známku (týdenní – 2975 forintů). Ta je však na rozdíl od České republiky pouze virtuální a její zakoupení dokládáme potvrzením o jejím zaplacení. Obstarat si ji můžeme také on line nebo prostřednictvím telefonu.

Cesty jsou v Maďarsku dobré a po dálnici se dostaneme až k srbským hranicím.

Po jejich přejezdu můžeme pokračovat v cestě přes Bělehrad po Niš také po poměrně kvalitních cestách. Zde se za průjezd platí podle ujetých kilometrů na mýtných branách (cca. 500 dinárů za 100 km). Úsek z Niše k bulharským hranicím vede však po místních komunikacích, dálnice začíná až v Sofii.

Hotel Kleopatra Royal Palm Alanya Turecko 10

Turecko autem je z Bulharska jen kousek

Z bulharského hlavního města pak pokračujeme na Plovdiv a poté na Svilengrad. Odtud už je jen kousek do nejbližšího tureckého města Edirne. To je spojeno kvalitní dálnicí s Istanbulem. I tady se za průjezd platí u mýtných bran podle ujetých kilometrů (Edirne – Istanbul 5,50 lir).

Před příjezdem do Turecka se zásobte levným bulharským benzínem, protože tato země má jedny z nejdražších pohonných hmot.

Kvalita cest v Turecku se liší podle oblasti. Obecně lze říci, že dobré komunikace jsou na západě a podél pobřeží Středozemního moře. V oblasti Kurdistánu jsou mnohé cesty prašné a to platí i pro hlavní tah do Íránu. Ceny benzínu po trase se pohybují okolo 1 EUR. Vyjímkou je Turecko, kde cena pohonných hmot překračuje částku 1,5 EUR (4,08 lir).

Ubytování Turecko

Ubytování v Turecku

 

Odkazy

Recenze hotelů v Turecku

Počasí Turecko

Mapa

Aska Kleopatra Beste Alanya Turecko 3

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  


Poslední aktualizace

1 komentář u „Autem do Turecka na dovolenou“

  1. My jsme jeli do turecka minibusem :D bylo to super! spali jsme jen ve stanech a projeli jsme skoro celé turecko. :)

Napsat komentář