Autem do Turecka na dovolenou


Turecko je v poslední době častý cílem českých turistů. A právem, neboť tato země má svým návštěvníkům co nabídnout. V Turecku se kloubí islám s moderní kulturou.

Najdeme zde mnoho historických památek, vysoké hory i krásné pláže. Cesta do Turecka může začít.

Kudy do Turecka autem

Přestože vzdálenost z České republiky do Turecka je poměrně dlouhá, někteří turisté se zde vydávají svým vlastním vozem. Nejkratší trasa vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bulharsko. Eventualitou Srbsku může být průjezd Rumunskem.

TIP: Objevte krásy jarního Turecka

První zemí, kterou během své cesty budeme projíždět je Slovensko. Využít můžeme dálnici vedoucí od českých hranic do Bratislavy. Pro její použití budeme potřebovat podobně jako u nás dálniční známku (10 dnů – 10 EUR). Slovenská metropole leží přímo na maďarských hranicích, lze se proto vydat přímo směrem Györ. Tam se napojíme na maďarskou dálniční síť. K jízdě po ní je nutno mít rovněž známku (týdenní – 2975 forintů). Ta je však na rozdíl od České republiky pouze virtuální a její zakoupení dokládáme potvrzením o jejím zaplacení. Obstarat si ji můžeme také on line nebo prostřednictvím telefonu.

Cesty jsou v Maďarsku dobré a po dálnici se dostaneme až k srbským hranicím.

Po jejich přejezdu můžeme pokračovat v cestě přes Bělehrad po Niš také po poměrně kvalitních cestách. Zde se za průjezd platí podle ujetých kilometrů na mýtných branách (cca. 500 dinárů za 100 km). Úsek z Niše k bulharským hranicím vede však po místních komunikacích, dálnice začíná až v Sofii.

turecko autem

Turecko autem je z Bulharska jen kousek

Z bulharského hlavního města pak pokračujeme na Plovdiv a poté na Svilengrad. Odtud už je jen kousek do nejbližšího tureckého města Edirne. To je spojeno kvalitní dálnicí s Istanbulem. I tady se za průjezd platí u mýtných bran podle ujetých kilometrů (Edirne – Istanbul 5,50 lir).

Před příjezdem do Turecka se zásobte levným bulharským benzínem, protože tato země má jedny z nejdražších pohonných hmot.

Kvalita cest v Turecku se liší podle oblasti. Obecně lze říci, že dobré komunikace jsou na západě a podél pobřeží Středozemního moře. Podívejte se na video. V oblasti Kurdistánu jsou mnohé cesty prašné a to platí i pro hlavní tah do Íránu. Ceny benzínu po trase se pohybují okolo 1 EUR. Vyjímkou je Turecko, kde cena pohonných hmot překračuje částku 1,5 EUR (4,08 lir).

Ubytování Turecko

Odkazy

Recenze hotelů v Turecku

Mapa

Aska Kleopatra Beste Alanya Turecko 3

1 komentář u „Autem do Turecka na dovolenou“

  1. My jsme jeli do turecka minibusem :D bylo to super! spali jsme jen ve stanech a projeli jsme skoro celé turecko. :)

Napsat komentář