Autem na Makarskou riviéru v Chorvatsku


Chorvatsko je pro Čechy bezesporu nejoblíbenější dovolenkovou destinací. I přesto, že Makarská riviéra je cestovatelům z Čech poměrně vzdálená (z Prahy do Makarské je to přes 1 100 kilometrů a cesta autem zabere okolo jedenácti hodin), na tamních plážích je čeština nejpoužívanějším jazykem.

Češi jsou totiž ochotni absolvovat dlouhou cestu na Makarskou riviéru kvůli zdejšímu krásně průzračnému moři a oblázkovým plážím.

makarska chorvatsko

Chorvatsko Makarská

I já jsem se sem v létě 2015 a 2016 s rodinou vydala. Podruhé jsme si úmornou cestu rozdělili na dvě části. Jednu noc jsme strávili v kempu na severu Chorvatska a po načerpání sil jsme pokračovali na jih, do předem zamluveného apartmánu ve městě Baška Voda.

Booking - ubytování

Po příjezdu k ubytování jsme čelili stejnému problému jako o rok dříve v jižnějším letovisku Podgora – naprosto nedostatečná kapacita parkovacích míst pro přijíždějící turisty. Pokud z vašeho těžce nalezeného parkovacího místa byť jen na chviličku odjedete, riskujete, že o něj přijdete. Za tento risk však stojí výlet do zajímavých míst v okolí, při jejichž návštěvě se bez auta neobejdete. Zde jsou některá z nich:

Červené a Modré jezero u obce Imotski

– Dvě krasová původně podzemní jezera, ležící v hlubokých závrtech. K Modrému jezeru se dá sestoupit a vykoupat se v něm. Červené jezero je nepřístupné, ale pohled na něj je impozantní. Nalézá se totiž v půl kilometru hluboké propasti tvořené kolmými načervenalými stěnami.

– Cesta z Makarské sem vede přes pohoří Biokovo, je dlouhá asi 40 kilometrů a zabere vám přibližně tři čtvrtě hodiny.

Červené jezero - Chorvatsko

Modré jezero - Chorvatsko

Řeka Cetina

– Trochu adrenalinu můžete zažít na řece Cetina. Místní turistické agentury zde nabízejí jízdu na raftech nebo canyoning (expedice do kaňonu řeky). Pokud nepatříte mezi dobrodruhy, můžete se vydat na výlet autem po směru řeky například od vodopádů Velika Gubavica u vesnice Zadvarje až po ústí Cetiny do moře v Omiši. Cestou si můžete udělat zastávku na koupání (jen pro otužilé!).

– Z Makarské do Zadvarje dojedete za půl hodiny, cesta po pobřeží do Omiše trvá asi 40 minut. Jízda ze Zadvarje do Omiše podél toku Cetiny zabere také asi 40 minut.

Řeka Cetina - Chorvatsko

Vodopád Velika Gubavica

Vodopád Veliká Gubavica

Skvělé jídlo a nádherný výhled na moře, to je restaurace Panorama nacházející se jen 2 kilometry nad městem Baška Voda. Jedná se však o 2 kilometry příkrého stoupání do hor, proto je lepší vydat se za tímto gastronomickým zážitkem autem.

Ubytování Makarska

Přestože mnoho turistů v ubytování v Chorvatsku rezervuje až na místě, kdo má rád jistotu, může si vše zamluvit předem.

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář