Lákají Vás špičaté vrcholky hor, ale necítíte se na výstup? Užíváte si zatáčky za volantem, na motorce či na svém kole? Máme pro Vás perfektní tip.

Mangart Saddle – kudy tam?

Dech beroucí výhledy na Vás čekají na konci úzké silnice ve slovinských Alpách, jež vede až nahoru do Mangartského sedla ve výšce 2055 m n. m. Silnice začíná nedaleko horské vesničky Strmec v blízkosti obce Log pod Mangartom. Silnice se vine v zatáčkách stále výše. Asi po 2 km Vás zastaví mýtnice. Poplatek za výjezd činí 5€. Vyrazíte-li sem později odpoledne je výjezd zdarma. Cestou nahoru projedete několika celkem hrubě ražených tunelů. Zastavit lze hned na několika odpočívadlech.

Výhled za všechny prachy

Pod sedlem se nachází parkoviště s perfektním výhledem na údolí řeky Koritnice. Nedaleko odtud často startují paraglaidisté a v okolních sportovních střediscích naleznete nejednoho instruktora. Nedaleko se také nachází horská chata nabízející něco horkého do žaludku i možnost přespání v turistické ubytovně ve společných ložnicích. Vřele doporučujeme místní zelňačku, zaručeně si na ní pochutnáte.

Odvážnější pokračují po silnici dále až do sedla, ačkoli jsou u cesty zákazové značky. V posledním úseku cesty totiž došlo před několika lety k sesuvu, a tedy oficiálně byl tento úsek pro dopravu uzavřen. Realitou ale je, že většina lidí vyjíždí pomalým tempem až nahoru. Na místě sesuvu (asi 20 m silnice) nahrazuje asfaltovou vozovku drobné kamení. Ani nahoře v sedle není problém zaparkovat.

Samotné sedlo se nachází z části ve Slovinsku a z části v Itálii. I na začátku léta zde bez problému narazíte na zbývající sněhové plotny. V trávě však najdete pravé rozkvetlé poklady. Skalnaté louky Vás ohromí množstvím květin, z nichž mnohé naleznete ve vyšlechtěné formě na vlastní zahradě.

Mangartské sedlo - Slovinsko Alpy

Vyhlídka v sedle Vám nabídne pěkný výhled do krajiny. Hluboko pod sebou spatříte modrozelená jezera nacházející se v Itálii.

Pěkně po svých

Mangartské sedlo je perfektním startovacím bodem pro horskou túru. Na vrchol Mangartu můžete vystoupit hned po dvou trasách, lehčí italské nebo obtížnější slovinské. Jedná se o feraty a nahoru můžete vystoupit přibližně za čtyři hodiny. Cestou Vás čekají jištěné i nejištěné úseky i pěkné suťovisko. Zážitek spočinout na vrcholu hory se Vám nesmazatelně vryje do paměti.

Booking Slovinsko

Levné ubytování ve Slovinsku

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
  •