Autem na Mangartské sedlo ve Slovinských Alpách


Lákají Vás špičaté vrcholky hor, ale necítíte se na výstup? Užíváte si zatáčky za volantem, na motorce či na svém kole? Máme pro Vás perfektní tip.

Mangart Saddle – kudy tam?

Dech beroucí výhledy na Vás čekají na konci úzké silnice ve slovinských Alpách, jež vede až nahoru do Mangartského sedla ve výšce 2055 m n. m. Silnice začíná nedaleko horské vesničky Strmec v blízkosti obce Log pod Mangartom. Silnice se vine v zatáčkách stále výše. Asi po 2 km Vás zastaví mýtnice. Poplatek za výjezd činí 5€. Vyrazíte-li sem později odpoledne je výjezd zdarma. Cestou nahoru projedete několika celkem hrubě ražených tunelů. Zastavit lze hned na několika odpočívadlech.

Výhled za všechny prachy

Pod sedlem se nachází parkoviště s perfektním výhledem na údolí řeky Koritnice. Nedaleko odtud často startují paraglaidisté a v okolních sportovních střediscích naleznete nejednoho instruktora. Nedaleko se také nachází horská chata nabízející něco horkého do žaludku i možnost přespání v turistické ubytovně ve společných ložnicích. Vřele doporučujeme místní zelňačku, zaručeně si na ní pochutnáte.

Mangartské sedlo - západ slunce

Odvážnější pokračují po silnici dále až do sedla, ačkoli jsou u cesty zákazové značky. V posledním úseku cesty totiž došlo před několika lety k sesuvu, a tedy oficiálně byl tento úsek pro dopravu uzavřen. Realitou ale je, že většina lidí vyjíždí pomalým tempem až nahoru. Na místě sesuvu (asi 20 m silnice) nahrazuje asfaltovou vozovku drobné kamení. Ani nahoře v sedle není problém zaparkovat.

Samotné sedlo se nachází z části ve Slovinsku a z části v Itálii. I na začátku léta zde bez problému narazíte na zbývající sněhové plotny. V trávě však najdete pravé rozkvetlé poklady. Skalnaté louky Vás ohromí množstvím květin, z nichž mnohé naleznete ve vyšlechtěné formě na vlastní zahradě.

Mangartské sedlo - Slovinsko Alpy

Vyhlídka v sedle Vám nabídne pěkný výhled do krajiny. Hluboko pod sebou spatříte modrozelená jezera nacházející se v Itálii.

Pěkně po svých

Mangartské sedlo je perfektním startovacím bodem pro horskou túru. Na vrchol Mangartu můžete vystoupit hned po dvou trasách, lehčí italské nebo obtížnější slovinské. Jedná se o feraty a nahoru můžete vystoupit přibližně za čtyři hodiny. Cestou Vás čekají jištěné i nejištěné úseky i pěkné suťovisko. Zážitek spočinout na vrcholu hory se Vám nesmazatelně vryje do paměti.

Levné ubytování ve Slovinsku

| Rubriky Hory