Azorské ostrovy – evropská konkurence Havaji


Azorské ostrovy představují nejzápadnější výspu Evropy. Azory jsou autonomní území Portugalska a naleznete je v Atlantském oceánu přibližně dvě hodiny letu z Lisabonu. Je to kopcovité souostroví plné přátelských lidí, nedotčené přírody, zeleně i popela a své návštěvníky nepřestává ohromovat krásnými výhledy.

Azory dovolená

Azorské ostrovy - Azory dovolená

Souostroví se skládá z devíti ostrovů. Hlavní ostrov Sao Miguel, menší Santa Maria, vzdálenější skupina ostrovů Faial, Pico, Sao Jorge, Terceira a Graciosa. Nejdále se nacházejí ostrovy Corvo a Flores. Mezi ostrovy je možno se přepravovat trajekty případně využívat aerolinky SATA.

Tip: Pokud přiletíte na některý z azorských ostrovů z pevninského Portugalska, případně z Madeiry, a to se společnostmi TAP Portugal či SATA, naplánujte si přelet na další ostrov do 24 hodin.

Společnost SATA Vám letenku mezi ostrovy následně proplatí. Nicméně pozor, pokud letíte například Praha – Lisabon – Ponta Delgada, kupte dvě samostatné letenky a společnosti SATA předložte jako doklady k proplacení pouze letenku Lisabon – Ponta Delgada a navazující letenku Ponta Delgada – Sao Jorge (či jiný ostrov). My jsme bohužel měli na jedné letence uvedeno Praha – Ponta Delgada, a z toho důvodu k proplacení letu nedošlo.

Azorské ostrovy - Azory dovolená 02

Počasí

Díky svému subtropickému klimatu lze cestovat na Azory prakticky celoročně, teploty se pohybují mezi 14 – 25 stupni Celsia, nicméně období listopadu až března je považováno za období dešťů. My jsme si pro naši návštěvu vybrali září.

Ubytování

Ostrovy se začínají pozvolna objevovat mezi oblíbenými destinacemi pro dovolenou, nicméně ubytovací kapacity narůstají pomaleji. Proto bych doporučila zajistit si ubytování s předstihem, třeba přes Booking, případně pokud jste dobrodružnější povahy, není problém stanovat. Na každém ostrově naleznete kempy provozované městem, kde je k dispozici za rozumnou cenu stanovací místo, sociální zařízení a gril.

Doprava – jak se po ostrovech pohybovat

Hromadná doprava je téměř neexistující. Prakticky na každém ostrově lze však vypůjčit auto, využívat služeb taxikářů, případně stopovat. Při stopování však buďte připraveni, že frekvence projíždějících aut není vždy vysoká.

Azorské ostrovy - Azory dovolená 03

Ostrovy, které jsme navštívíli

Sao Miguel – hlavní ostrov

Ostrov je svou rozlohou největší, proto jsme se rozhodli usnadnit si jeho prozkoumávání a vypůjčit si auto. Mohu doporučit společnost Rentalcars, naše Škoda Citigo nás vyvezla i tam, kde by jsme to nečekali.

Furnas

Ubytujte se v městečku či přilehlém kempu, vyčkejte na deštivé počasí a vydejte se do zahrad Terra Nostra, kde můžete obdivovat místní floru. Nejedná se však pouze o zahrady, areálu vévodí soustava termálních bazénů. Neváhejte a skočte se ohřát.
Za hezkého počasí se vydejte na procházku okolo jezera Furnas. Zaujmou Vás vulkanické prameny a pach síry. Při bližším ohledání naleznete v kouřící zemi zakopané obří hrnce. Místní obyvatelé takto vaří svou specialitu, Cozido. Jedná se o směs masa a zeleniny dušenou několik hodin pod zemí. Pokrm můžete ochutnat v restauraci Tonys, nezapomeňte však na rezervaci.

sao miguel - sirné sopouchy - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Ponta da Ferraria

Toto unikátní místo představuje přírodní bazén, kde se chladivá voda z oceánu mísí s vyvěrajícími horkými prameny. Nechte se houpat vlnami a pevně se držte natažených lan.

sao miguel - ponta da ferraria - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Jezera

Sao Miguel je ostrov jezer. Neváhejte navštívit především jezera Fogo a Cete Cidades.

sao miguel - lago da fogo - Azorské ostrovy - Azory dovolená

TIP: Recenze hotelu Hotel Vale Do Navio na Azorech.

sao miguel - cete cidades - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Sao Jorge – Ostrov trailů

Tento malý ostrůvek obývá 9.000 hrdých Azořanů a 20.000 krav. Turisty láká svými treky a poskytuje neskutečné výhledy. Po ostrově se můžete pohodlně pohybovat taxíkem. Seznam všech taxikářů na ostrově včetně kontaktů obdržíte v informačním centru.
sao jorge - kráva - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Urzelina

Jedná se o malebné městečko, ve kterém se můžete ubytovat a je příhodným výchozím bodem pro výlety. Hned vedle kempu se nachází restaurace místního fotbalového klubu, kde ochutnáte fantastické hovězí steaky, čerstvé ryby a plody moře. Nevynechejte ani sýr, na který jsou místní právem hrdí. Pro nás se jednalo o jeden  z nejlepších gastronomických zážitků dovolené.

sao jorge - místní sýr - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Výlety

Turistické stezky jsou nazývány slovem Faja. Rozhodně nevynechejte Faja da Caldeira de Santo Christo, výhled, který se Vám otevře hned na začátku výletu stojí za tu námahu.

Pro sportovněji založené cestovatele, neváhejte a vypravte se na nejvyšší horu ostrova Pico da Esperanca. Trek slibuje krásné výhledy, nám počasí bohužel vyšlo mlhavé, i tak bych jej ale doporučila.

Sao Jorge Faja da Cubres - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Pico – ostrov nejvyšší hory

Na tento ostrov jsme se vypravili s cílem pokořit 2.351 m vysoký nejvyšší vrchol Portugalska, s názvem Pico Pico (v překladu hora jménem Hora). Nepřálo nám však počasí, bylo větrno a deštivo, proto jsme výstup v půli cesty obrátili. Pico zůstává nepokořen a láká nás k návratu.

Pico pohled na horu - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Gruta das Torres

Navštivte 5 km dlouhou lávovou jeskyni, svou rozlohou je jednou z největších na světě. Výklad je zajímavý a poučný. V jeskyni není instalováno osvětlení a spolu s průvodcem si projasňujete cestu příručními baterkami, což činí zážitek ještě autentičtějším.

Vinice

Procházku vinicemi doporučuji nejen milovníkům vína. Zážitkem bylo, když se nás ujali tamější vinaři a společně jsme ochutnávali plody jejich práce. Místní dokonce i produkují něco na způsob portského.

Pico vinice - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Faial – Ostrov popela

Faial se nachází pouhých 8 km od ostrova Pico. Po celou dobu pobytu se nám vysmíval výhledem na protější vrchol, která byla tři dny bez mráčku a připravena k výstupu. Překousli jsme vrtoch počasí a jali se objevovat i tento ostrov, ze kterého čiší vulkanická minulost.

Horta

Městečko je rájem jachet. Projděte se přístavem a pokuste se objevit českou vlajku. Poté pokračujte až na samý konec města a vystoupejte na Monte da Guia. Vůbec se mi nechtělo, očekávala jsem jen další z kopců, ale Azory mne opět překvapily a nabídly neopakovatelný výhled. Cestou zpátky do města se zastavte na pláži a užijte si koupel v oceánu, zátoka je klidná a bez ostrých skalisek.

Faial Horta - jachty - Azorské ostrovy - Azory dovolená
Faial monte da guia - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Caldeira

Azořané opět prokazují smysl pro humor a tento vulkanický útvar nazývají Kráter. Jedná se opravdu o kráter s velkým K, průměr činí 2 km a hloubka 400 m. Obejděte celý útvar a pokochejte se výhledy na všechny světové strany.

Faial Caldeira - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Muzeum vulkánu

Poslední velkou erupci zažily ostrovy v roce 1957, kdy podmořská sopka vychrlila tolik lávy, že rozšířila ostrov o nové území. Oblast se nazývá Capelinhos, je to měsíční krajina s ohořelým avšak zachovalým majákem. Součástí Capelinhos je muzeum vulkánu nacházející se pod zemí. Rozhodně stojí za navštívení.

Faia Capelinhos - Azorské ostrovy - Azory dovolená

Dovolená a zájezdy

Dovolená i last minute zájezdy na Azorské ostrovy, Portugalsko

Poznávací zájezd na Azorských ostrovech —-> rezervujte na Travelportal.cz

Ubytování

Ubytování na Azorech vybírejte na Booking.com

Napsat komentář