Baia Domizia letovisko a Neapolský záliv v Itálii


Itálie je stále více oblíbenou zemí pro trávení letních dovolených, která je zastoupena v katalogu snad každé cestovní kanceláře. Turisté si tuto zemi právem oblíbili díky krásným plážím, bohatému kulturnímu životu a přívětivosti místních.

Itálie je díky její poloze vzhledem k naší republice pro nás snadno dosažitelná. Letecky se sem dá snáze dostat během hodiny a půl letu. Cestovní kanceláře vypravují denně několik autokarů do nejrůznějších destinací. Přesto se stále více lidí raději vydává do Itálie na vlastní pěst automobilem. Činí tak z mnoha důvodů, kterým není vždy větší pohodlí. Důvodem většinou bývá touha po tom si dovolenou obohatit ještě o nějakou tu zastávku po cestě, často jsou zvoleny známá města jako Benátky nebo Řím, podle toho kam turisté mají namířeno.

Itálie autem

Vlastní doprava po Itálii s sebou přináší mnoho úskalí a jedním z nich je samozřejmě mýtné. Před cestou se každému odvážlivci dovoluji doporučit, aby si důkladně prostudoval systém silnic a dálnic v Itálii, který je na první pohled velice složitý a může každému způsobit velké problémy, jelikož každý typ silnice je zde zpoplatněn jinak. Další problém může nastat, budete-li chtít projet některým z velkých měst, jelikož Vás do nich v mnohých případech ani nepustí, nemáte-li kartu povolující vjezd, která je vydávána hlavně místním obyvatelům. Situaci s průjezdem je pak třeba řešit jinak, například využitím některého z obchvatů. V případě, že jste chtěli navštívit centrum města a zdejší pamětihodnosti je nutné auto zaparkovat na jednom z odstavných parkovišť na kraji město a využít městské hromadné dopravy.

Cestu do Itálie lze automobilem poměrně snadno podniknout, ale je velice důležité ji mít do detailů připravenou, včetně parkování a míst na odpočinek.

Baia Domizia

Osobně jsem Itálii navštívila již několikrát a byla jsem v mnoha destinacích. Pominu-li Řím, který je jednoznačným klenotem apeninské země, tak jsem byla nadmíru překvapena pobytem v Neapolském zálivu, konkrétně v letovisku Baia Domizia, které je velice oblíbeno i místními. Pokud se sem rozhodnete zavítat, čeká Vás nádherné moře s čisté pláže. Překvapit Vás zde může písek, který se na plážích nachází, bude o něco tmavší a bude více hřát, je totiž obohacen o malé částečky čediče, které jsou zde přítomny od výbuchu Vesuvu. (Doporučuji si jej nějaké množství přivést, dají se z něj vytvářet krásné dekorace.)

Baia Domizia Itálie

Díky výhodné poloze tohoto letoviska se zde naskytuje mnoho možností pro výlety do okolí za místními památkami. Doporučuji se vydat do Neapole a navštívit město, které jak se říká, by měl poznat každý dříve, než zemře. Z Neapole se trajektem snadno dostat na Ostrov Capri, který má bohatou historii. Zde můžete strávit velice krásný den, jsou zde pořádány okružní plavby kolem ostrova, které jsou velice krásným zážitkem. Při příznivých podmínkách jsou kapitáni lodiček ochotní Vás zavést na kraj modré jeskyně, kde se Vás naskytne velice jedinečný přírodní úkaz.

Ostrov Capri Itálie 2

Ostrov Capri Itálie

Také doporučuji se lanovkou vydat na nejvyšší vrchol ostrova – Monte Solaro, ze kterého je za jasného počasí přenádherný výhled.

Monte Solaro

Další turisty oblíbená atrakce v této oblasti jsou Pompeje. Zde doporučuji mít předem objednaného průvodce v českém jazyce, který Vám poskytne patřičný výklad o celém areálu.

Z Pompejí to již není daleko k vrcholu sopky Vesuv. Pod vrcholem je zde parkoviště, na kterém lze snadno zaparkovat, ale posledních přibližně 500 m  je nutné ujít pěšky.

Zavítáte li sem, doporučuji navštívit místní krámek se suvenýry a utratit nějaké to Euro hlavně za víno značky Lacrime Cristo (= Slzy Krista). Hrozny tohoto vína jsou pěstovány na svazích Vesuvu a mají proto velice jedinečnou chuť.

Pompeje a Vesuv

Pompeje a Vesuv 2

Máte li zájem spíše o současnou historii zdejší oblasti, nesmíte rozhodně nezavítat do nejstaršího benediktýnského kláštera Montecassino, jenž byl vybombardován za 2. světové války a následně zrekonstruován.

Letovisko Baia Domizia je vynikající volbou pokud chcete svoji dovolenou strávit aktivně, poznáváním přírodních a historických krás Itálie, ale je vhodné i pro rekreaci. V centru zde najdete prodejny, ve kterých lze sehnat vše, co během dovolené můžete potřebovat a nepřivezli jste si z domova.

Doufám, že Vám článek byl nápomocný a přeji příjemně strávenou dovolenou.

Dovolená – zájezdy

Levné ubytování

Související:

Elba – třetí největší italský ostrov