Báječná dovolená v Izraeli


Izrael, jediný uznaný židovský stát na světě, jsme se s manželem rozhodli navštívit i s naší skoro rok a půl letou dcerou. Dvěma slovy, báječná dovolená. Na letišti v Praze si nás naši „milí“ kolegové celkem dobře proklepli. Velice překvapení jsme byli i tehdy, když nás po pražské ranveji doprovázela i česká policie svými vozy.

Let izraelskou společností El Al byl výborný. Aniž bychom si zaplatili za sedadla v první třídě, systém nám je automaticky přiřadil. Tím jsme získali už jen samé výhody. Více prostoru na nohy a zdarma občerstvení během letu.

Naše dovolená začala na izralském letišti Ben Gurion. Letiště se zhruba nachází mezi Tel Avivem a Jeruzalémem. Po letištní kontrole jsme se rozhodli vybrat si nějakou hotovost přímo na letišti a ihned jsme zamířili do fronty na taxíky. Jelikož jsme přiletěli v pátek později odpoledne, nebylo možné využít veřejnou dopravu do Tel Avivu, který byl naší první destinací. Důvodem byl Šabath. Pokud se někdo rozhodne letět o Šabatu neznamená to, že nic nefunguje. Funguje, ale taxi je dražší než v jiných dnech.

Poznávání Svaté země Izrael

Tel Aviv – zde jsme strávili celkem 4 noci. Po večerech jsme navštěvovali místní písčitou pláž a užívali si západ slunce. Jelikož jsme 48 hodin léčili dceru, která nejspíše z letadla chytla nějaký virus, moc času nám nezbývalo podniknout výlety mimo Tel Aviv. Třetí den jsme se rozhodli navštívit starší část Tel Avivu – Jaffu. Úplně jiný svět než jaký Evropan zná. Cestou jsme se stavili v místní restauraci a ochutnali izraelskou specialitu Dr. Shakshuka. Výborné jídlo za relativně nízkou cenu. Vřele doporučujeme, i jak bylo doporučeno nám.

Výhled na Izrael a Tel Aviv z Jaffy

Poslední den v Tel Avivu jsme strávili převážně sháněním auta s dětskou autosedačkou. V Čechách jsme si již zarezervovali auto od Herztu, ale čekalo na nás cca 2 hodiny před jejím vyzvednutím překvapení. Autopůjčovna vůbec dětskými autosedačkami nedisponuje. Následovalo kolečko obíhání všech autopůjčoven v centru Tel Avivu, naštěstí nedalo našeho hostelu Gordon Inn. Cílem bylo půjčit si auto, samozřejmě co nejlevněji s dětskou autosedačkou a od takové společnosti, která má sídlo na letišti, aby bylo jednoduché auto vrátit tam.

Upozorňuji jen, že dětská autosedačka není vůbec žádná levná věc.

Cena za její půjčení může činit i půlku týdenního půjčovného vozidla. Nakonec jsme si půjčili auto od firmy Budget. Počítejte s tím, že možná bude potřeba zřídit si kreditní kartu k půjčení vozu, tedy dle webových stránek, ale ve skutečnosti se dalo platit při vrácení auta v hotovosti. A ještě jedno milé překvapení. Čekal na nás automat. Velice jednoduchá věc oproti manuálu. Doporučujeme vyzkoušet, a ti kteří s tím nemají zkušenosti se nemusí ničeho bát. Hlavně správně pojistit a nevstupovat s vozidlem na palestinská území. Pojistka na palestinském území totiž neplatí.

V úterý jsme vyrazili na sever země. Naším cílem byl kibbutz Inbar v oblasti Galilejského Jezera. Cesta trvala jen něco málo přes 2 hodiny. Stát je opravdu malý. Ubytovali jsme s na samotě nedaleko město M’Ghar a odtud jsme podnikali výlety do okolí. Na severu Galilejského jezera se nachází křesťanské kostely. Za zmínku též stojí navštívit město Tiberius a jeho promenádu. Nedaleko jí se nachází pár památek, které též stojí zato navštívit.

Dalšími našimi zastávkami byla Rosh Hanikra u libanonských hranic. Jedná se ovlastně o jízdu lankovkou, která patří mezi nejstrmější na světě, do tunelu, který byl v minulosti používán k převozu židů do dnešního Izraele. Úchvatná podívaná. Je to jediné místo na izraelském pobřeží, které není písčité. Je tu obrovská skála.

Rosh Hanikra lanovka (Izrael)

Historické město Akko stojí též za návštěvu. Více informací o tomto úžasném místě se dá najít na internetu.  Velice doporučované jsou též zahrady v Haifě, ale vzhledem k tomu, že ve čtvrtek strašně pršelo, výlet jsme museli odložit a cestou do Jeruzaléma  jsme se rozhodli zastavit v Ceasarii, kde je pár zajímavých římských památek = amfiteátr, aquadukt a další ruiny z té doby. Navíc jsme cestou měli práce více než dost. V prudkém liáku nám vysadil stěrač a my hledali honem nějaké řešení. Naštěstí se nám podařilo dojet do autoservisu, kde nám ochotní pracovníci velice rychle v nouzi pomohli. Volání do autopůjčovny byo celkem zbytečné. Neumí totiž pořádně anglicky.

Aquadukt v Ceasarii

Do Jeruzaléma jsme dorazili v pátek krátce po 14. hodině. Jediné bezpečné místo k zaparkování jsme našli upřímně řečeno za pět dvanáct. Je veliký problém parkovat v Jeruzalémě. Za prvé není dostatek míst a za druhé hlavně bezpečných míst.

Na sobotu jsem se ohromně těšila. Ze všeho nejvíce z celého Izraele jsem chtěla vidět hlavně Mrtvé moře a smočit v něm alespoň jednu část svého těla. A povedlo se. Moře bylo strašně teplé, cca 30°C oproti moři v Tel Avivu. Tam bylo moře studené – 20°C, přesto jsme do něj s manželem vlezli, protože koupat se ve Středozemním je sice normální, ale ne v Izraeli, že?

Mrtvé moře úplná pohádka. Naštěstí nám dcera usnula, takže jsme se mohli 20 minut vykoupat. To je totiž doba, po kterou je zhruba nutné v moři zůstat, aby mělo léčivý účinek. Ale k do ví. Manžel stejně po příjezdu do ČR onemocněl. Pravdou je, že bylo kolem 10°C.

Kostel u Galilejského moře v Izraeli

Další 2 dny jsme strávili couráním po Jeruzalémě. Nevynechali jsme samozřejmě Zeď nářků a další památky na které nás upozňovali turisté a průvodce. Poslední den jsme byli rádi, že už jedeme zpátky. Přeci jenom památek k vidění je tam opravdu hodně a určitě bychom se tam chtěli ještě jednou vrátit, hlavně do jižní části, ale pro tuto chvíli to zcela naplnilo naše očekávání.

Autor textu a fotografií: Katka H.