Báječná Provence


Cestopis z nejkrásnější části Francie – Provence, Provance i Prováns.

Báječná Provence – recenze zájezdu

Je srpen 1997, v novém zaměstnání (Česká pojišťovna) mohu vyjet i mimo stanovený termín celozávodní dovolené, to jsem prožíval pět let v minulé práci. Ráno jdu na dvě hodiny do kanceláře, syn Míla mi veze zavazadla, neb vezl v 6.30 hod. Martinu na vlak do Kaplice, sháním deštník, protože můj poslední skončil ve služební Felicii ve Valašském Meziříčí (při likvidaci povodní minulý měsíc). S Jirkou se v práci 2x loučím frťanem fernetu, držťkovka u pí. Žďárské + bus 9.35 hod. za 48 Kč směr Praha. Na Vltavské si dám langoše, bramborák + Krušovice 10, na stanovišti Čedoku Roztyly – bramborák + Plzeň 12.

Jedeme do Provence ve Francii

Odjezd ve 12 hod., sedím vpravo vzadu vedle učitele Ondry (35) Nj + Aj + Rj + (F), jehož přítel podnikatel dal přednost distribuci léků na zatopenou Moravu, před námi jeho maminka s přítelkyní, obsazeno 40 sedadel, přes Barrandovský most, Plzeň, Bor u Tachova a Rozvadov směr SRN, ve 14.45 hod. přejíždíme hranice bez kontroly pasů a v dešti !! Řidiči Jaroslavové – Mezinárodní kamiónová doprava Vodňany říkají, že do Nancy pršet přestane a mají pravdu, vidíme krásnou dvojitou duhu a vinice Rýnského ryzlinku, v SRN klesl počet rolníků ze čtyř milionů na dva, táta + syn studující VŠZ obdělávají 120 ha, dohodnou se např. s pěti podobnými rolníky, každý umí výborně jednu plodinu a jen si mění pole – jeden rok obilí, druhý rok vojtěška, třetí rok brambory … !! Před nocí přenáším z druhého zavazadla polštářek, ve 22 hod. nečekaně pouští řidiči video Akta X, ale nedokoukáme je.

francie provance

Budíček v obvyklých 6 hod. a již v 8 hod. bloudíme po historickém Orange, Vítězný oblouk je na počest vítězství Galů + Keltů nad Římany, bojovali nazí a řvali, příští rok v opakované bitvě prohráli a ztratili 100.000 mužů, nad radnicí je zvon v kovové kleci jako i v dalších městech. Antické divadlo otvírá prý v 10 hod., ale jiná česká výprava vchází v 9.10 hod. a chybí jim pár lidí, šetříme 25 franků za vstup, kupuji levandulové pytlíky a fotím divadlo od sochy P. Marie, převlékám si na zbytek zájezdu kraťasy.

Náš poznávací zájezd se vydařil a Azurové pobřeží také stálo za to vidět.

Pont du Gard je část akvaduktu Agrippa, postaven 20 let po Kr., měřil 50 km, ale do Nimes je to 20 km, převýšení 17 m, 50 let zprovozňovali, vydržel do roku 250 p.Kr.,  výška 49 m, délka 275 m, ale dál již NIC, má 6 + 11+ 35 oblouků. Papežský palác v Avignonu je největší Evropský gotický palác, ve 14. stol. byl sídlem papeže, fotím láhev Chatteaneuf du Pape (papežské víno – hovoří o něm Miroslav Horníček v Hovorech H) a bustu krále Karla IV – roi de Boheme. Avignon je druhý Řím, Avignonský most je jen poloviční, ale proslavila ho píseň Avignon, Avignon …

Avignon most - Francie

Dopisuji deníček v parku u busu, většina tančí na mostě, večer sledujeme restauraci Billy Grill, kde večeří 29 účastníků za 59 F, nakupujeme sýry + víno za 6 + 5 + 9 = 20 F pro dva pány bohatě stačí.

Koho zajímá, jak vypadá vlajka Francie i mapa, pak se můžete podívat tady.

Carpentras mají nejstarší židovskou synagogu ve Francii (1367), chrám sv. Siffrein má židovskou bránu, kterou vcházeli nepokřtění Židé, nad ní je koule, kterou žerou myši, cizinecká legie zde má letiště. Jsme v oblast Vancluse, na Větrné hoře (Mont Ventoux – 1.909 m.n.m.) bývá při Tour de France horská prémie, náš autobus šplhá, jezdí zde mnoho sportujících cyklistů, borovice rostou i ve výšce 1.600 m.n.m., párkrát dáváme přednost autům, která za námi tvoří kolonu, dolů nás 2x předjíždějí cyklisté. Grand kaňon na řece Verdon nelze fotit z naší zastávky, ale mám foto cyklisty a lahvičku levandulového parfému, vidíme spoustu fialových polí levandule, vinic a broskvoňových sadů.

Pernes Les Fontaines má 32 fontán, La Source má pramen ve skále 300 m dole, večeře = opět sýr Bries + víno francouzské resp. španělské. Dr. Výlet (70) je vedoucí zájezdu již 17 let, vypráví, jak kdysi v NDR přivezl výpravu, k večeři bylo maso + brambor, jeden účastník – „Já brambory nechci !“, „Dobře, dostanete rýži.“ „Rýži nechci, chci knedlík !“ „V NDR knedlíky neumějí ?“ „Oni nevěděli, že přijedu ?!“ Vedoucí používá obraty: „Toch se mně líbí.“ „Tady bych sem chtěla bydlet.“ „Taťka + Mamka“.

Pokud Vás zajímají informace o Paříži a okolí, přečíst si je můžete v našem minulém cestopise a kdo byste rád vyrazil poznat krásy Francie a Provance, levné zájezdy i letenky najdete tředa zde.

Kdo chcete jet autem do Provence, tak by vám to trvalo z Prahy 13 hodin a najeli byste 1300km.

Co přivézt z Francie je jasné – vína mají výborná.

1.Díl cestopisu – Báječná Provence
2.Díl cestopisu – Z Nimes do Marseille
3.Díl cestopisu – Cannes a Monte Carlo

Oblast Provence – perla jižní Francie

Provence je rozdělena na několik oblastí, tzv. departamentů (Vaucluse, Bouches du Rhône, Alpes-de-Haute-Provence, Var), které si na následujících řádcích jednotlivě představíme.

Oblast Alpes-de-Haute-Provence co vidět musíte

Severovýchodní část Provence kdysi patřila k nejchudším krajům jižní Francie, ale od doby, kdy její dosud nevyužitý potenciál objevili sportovci a milovníci přírody, oblast Horní Provence (Haute Provence) jenom vzkvétá. Možností sportovního vyžití je tu přece jen spousta, nabízí se lezení po skalách, jízda na kajacích, plachtění či procházky krajinou prosycenou vůní levandule.

Forcalquier

Poklidné městečko ležící na kopci mezi Montagne de Lure a Lubéronem se každé pondělí mění v rušné nákupní centrum celé oblasti: koná se zde totiž trh, který se táhne prakticky celým městečkem a je velkou událostí nejen pro místní, ale i pro lidi ze širokého okolí.

Památky

Salagon

Prostory někdejšího kláštera z 12. stol. se po nedávné rekonstrukci využívají jako příležitostná výstavní síň, v létě se v zahradách promítají filmy nebo pořádají koncerty.

Plateau de Valensole – Provence levandulová pole

Na první pohled se může zdát, že na kraji východně od řeky Durance, přesněji v okolí městečka Valensole, není vlastně nic zajímavého, avšak právě zde se pěstuje hlavní vývozní artikl a symbol Provence, totiž levandule. Keříky levandule připomínají až do června zelené ježky, teprve pak se rozsáhlá pole na dva měsíce zbarví do typické fialové barvy, jak je známe z fotografií.

Grand Canyon du Verdon

Velký kaňon řeky Verdon se sice s Grand Canyonem v USA nemůže rovnat ani zdaleka, přesto ho mnozí lidé považují za jeden z nejhezčích děl přírody v Evropě. Řeka se tu v délce 21 km zařezává do skály někdy až 700 metrů hluboko a odděluje tak Provence od Alp. Francouzský Grand Canyon si oblíbili nejen vodáci, ale také horolezci a rybáři; pro ty, co dávají přednost pěším túrám, je tu vybudována síť turistických stezek.

Oblast Vaucluse

Kraj na východ od řeky Rhôny je typický svou malebností – vesničky roztroušené mezi kopci jistě mají svůj půvab, stejně jako památky, které zde zanechali Římané.

Avignon

Stotisícové město na Rhôně bývalo kdysi majetkem církve a sídlem papežů, kteří si zde nechali postavit palác, dnes nejobdivovanější budovu ve městě, avšak obdiv si určitě zaslouží také 4,8 km dlouhé hradby obklopující staré město a i dnes sloužící coby ochrana před silným provensálským větrem ,,mistralem“.

Památky

Papežský palác

Velký palác majestátně se vypínající nad Avignonem se skládá ze dvou částí: Nového Paláce (Palais-Neuf) a Starého Paláce (Palais-Vieux). Během Velké francouzské revoluce byl vydrancován a poté sloužil jako vězení a kasárna. Pravidelně každé léto se na nádvoří pořádá divadelní festival.

Pont Saint-Bénézet

Zbytky mostu (původně 900 metrů dlouhého) spojující Avignon s Villeneuve se klenou nad Rhônou už přes 500 let, a to navzdory všem překonaným povodním a válkám. Vstup na most začíná věží Tour de Châtelet a přímo na jednom z mostních pilířů stojí gotická kaple Chapelle Saint-Nicolas.

Muzea

Museé Calvet

Muzeum měšťanské kultury bylo v minulém století kvůli vyhlášení Avignonu Evropským městem kultury kompletně přestavěno a dnes se v něm nachází galerie soch, přes 100 maleb, nástěnné koberce a kresby ze 16.-18. stol. a sbírka uměleckého kovářství.

Fountaine-de-Vaucluse

Nenápadné městečko s pouhými pěti sty obyvateli je oblíbeným cílem jak lidí z okolí, tak zahraničních turistů. Z krasové jeskyně ve skále přímo pod hradem totiž vytéká říčka – a nikdo vlastně neví, kde pramení. Protože mají místní v oblibě sem v neděli chodit na procházky, je možná lepší navštívit místo ve všední dny, kdy je zde relativně klid. Návštěvu ,,pramene Sorgue“ můžete spojit s výletem do ruční papírny Moulin à Papier, s tradicí výroby papíru od 16.století, a na památku si tam koupit list zdobený levandulí, kapradím či jinou rostlinou.

Gordes

Ještě před nějakou dobou byla vesnička severně od řeky Coulon místem, kde ,,dávají lišky dobrou noc“ a život zde plynul v pohodě, ale to už je minulostí. Své místo si tu našly obyčejné i ty luxusnější hotely a především v hlavní turistické sezóně si místní moc klidu neužijí. Nutno dodat, že v zimě má Gordes stejné kouzlo jako kdysi, i když v této době se tu bohužel ubytování shání těžko.

Památky

Opatství Sénanque

Ačkoliv se v Provenci zachovalo více cisterciánských klášterů, Sénanque v údolí Senancole je prý zdaleka nejhezčí. Mniši ho obývali od 12. století až do roku 1969, a pokud si chcete vychutnat atmosféru plnou klidu a pohody, musíte přijet buď brzy ráno, nebo mimo sezonu.

Plateau Vaucluse

Jižně od Mont Ventoux se rozkládá pohoří Plateau Vaucluse – právě zde si (nejen) cizinci mohou užít nefalšovanou provensálskou idylu: nekonečné lány levandulových polí, olivové háje, vesničky, ve kterých se zastavil čas…

Rousillon

Okrová barva, to je oč tu běží: nejen že se v okolí Rousillonu jižně od Plateau Vaucluse těží, dokonce se i používá na barvení domovních zdí a zdejší domy se díky tomu staly turistickou atrakcí. Barvu je možné si koupit v lahvičce jako suvenýr.

Vydáte-li se několik kilometrů na východ z Rousillonu, do Rustrelu, dorazíte k okrovým skalám nevšedních tvarů.

Orange

Město Orange severně od Avignonu je jedním z mála míst v Provence, kde se dochovaly pozůstatky římského osídlení.

Provence Francie

Památky

Théâtre Antique

Divadlo už je sice částečně rozpadlé, přesto se tu v létě konají koncerty až pro 10 000 diváků. Nicméně jedinými vadami na kráse jsou chybějící plachty proti nepřízni počasí nad hledištěm a zadní stěna jeviště, jinak nic nebrání tomu, aby se zde divadlo i po mnoha staletích od otevření využívalo, právě naopak –  je zde skvělá akustika!

Oblast Bouche-du-Rhône

Camargue

95 000 hektarů pevniny vzniklo z naplavenin řeky Rhôny, dalších 85 000 hektarů je pak rozloha přírodního parku Parc Naturel Régional de Camargue mezi Malou a Velkou Rhônou, který je domovem mnoha druhů ptáků.

Saintes-Maries-de-la-Mer

Během roku poklidné místo, na konci května se sem ale na velké oslavy sjíždějí místní lidé a turisté,  když sem však zavítáte v období klidu, vystoupejte alespoň 53 schodů ke kostelu z 12. století a vychutnejte si nádherný výhled na okolní krajinu.

Parc Ornithologique du Pont de Gau

Tuto ptačí rezervaci obývají růžoví plameňáci, kachny, dravci, tenkozobci a nespočet dalších druhů ptáků.

Arles

Přestože má necelých 60 000 obyvatel, je s rozlohou 77 000 hektarů druhým největším městem Francie. Arles má své neobyčejné kouzlo, v ulicích totiž stále je jakýsi duch minulosti, a pokud byste město navštívili v 19. století, nepoznáte rozdíl mezi jeho tehdejší a dnešní podobou.

Památky

Saint-Trophine

Románský kostel z 12. století byl za dobu své existence poněkud poznamenán znečištěným ovzduším, což naštěstí vyřešila rozsáhlá renovace, a tak se dnes i my můžeme kochat krásou tohoto kamenického díla a nasát trochu zdejšího klidu – třeba v křížové chodbě s překrásnou výzdobou a plastikami.

Les Arènes

Do amfiteátru postaveného v 1. století našeho letopočtu se vejde až 20 000 diváků a proto se zde každý rok konají oblíbené býčí zápasy a býčí slavnosti.

Aix-en-Provence

Historické univerzitní město severně od Marseille se už od doby, kdy zdejší oblast obývali Římané, pyšní vyhlášenými lázněmi.

Památky

Cours Mirabeau – Provence nejkrásnější místa

Nejkrásnější ulice v jednom z nejkrásnějších měst Francie, to mluví za vše! Půl kilometru dlouhá Cours Mirabeau začíná na náměstí Place Général de Gaulle kašnou Fontaine de la Rotonde a člověk se v ní musí cítit dobře v kteroukoli denní dobu: procházka kolem domů ze 17. a 18. století za uklidňujícího šumění kašen prostě nemá chybu. :-)

Muzea:

Ateliér Paula Cézanna

V ulici pojmenované podle slavného malíře stojí také jeho muzeum a zároveň dům, ve kterém Cézanne dříve bydlel. Vejdete-li dovnitř, nabydete dojmu, že se má majitel každou chvíli vrátit: malířský stojan, na stole lahev vína a talíř s ovoce, fotografie (dvě z nich jsou dokonce originály)…

Marseille

Tepající srdce města tvoří Starý přístav (Le Vieux Port), právě tady se lidé scházejí, nakupují čerstvé ryby a povídají si, teprve za přístavem se v délce 70 km táhne Marseille, druhé největší město na pobřeží Středozemního moře.

Pamětihodnosti

Les Docks de la Joliette

V roce 1991 byly v podzemní jeskyni v Calanque de Sormiou objeveny prastaré kresby, které si Les Docks můžete prohlédnout v téměř identickém prostředí – v uměle vytvořené podzemní jeskyni – a navíc se dozvíte i něco o historii Země a jeskyni v Calanques.

Muzea

Museé d´Art Contemporain

Muzeum současného umění nabízí to nejlepší od předních světových realistů (Tinguely, Rauschenberg), kromě toho také filmy a videa.

Zajímavosti v okolí města

Calanques

O výše zmíněnou jeskyni se nejedná, Calanques, to jsou také půvabné malé zálivy obklopené vápencovými útesy, ke kterým se dostanete jedině člunem a užijete si tak božského klidu na ,,plážičkách“ omývaných smaragdově zelenou vodou.

Ubytování v oblasti Provence

V oblasti Provence je Vám k dispozici více než 3900 hotelů a hostelů.

Ještě si přečtěte