Báječná Provence


Cestopis z nejkrásnější části Francie – Provence, Provance i Prováns.

Báječná Provence – recenze zájezdu

Je srpen 1997, v novém zaměstnání (Česká pojišťovna) mohu vyjet i mimo stanovený termín celozávodní dovolené, to jsem prožíval pět let v minulé práci. Ráno jdu na dvě hodiny do kanceláře, syn Míla mi veze zavazadla, neb vezl v 6.30 hod. Martinu na vlak do Kaplice, sháním deštník, protože můj poslední skončil ve služební Felicii ve Valašském Meziříčí (při likvidaci povodní minulý měsíc). S Jirkou se v práci 2x loučím frťanem fernetu, držťkovka u pí. Žďárské + bus 9.35 hod. za 48 Kč směr Praha. Na Vltavské si dám langoše, bramborák + Krušovice 10, na stanovišti Čedoku Roztyly – bramborák + Plzeň 12.

Jedeme do Provence ve Francii

Odjezd ve 12 hod., sedím vpravo vzadu vedle učitele Ondry (35) Nj + Aj + Rj + (F), jehož přítel podnikatel dal přednost distribuci léků na zatopenou Moravu, před námi jeho maminka s přítelkyní, obsazeno 40 sedadel, přes Barrandovský most, Plzeň, Bor u Tachova a Rozvadov směr SRN, ve 14.45 hod. přejíždíme hranice bez kontroly pasů a v dešti !! Řidiči Jaroslavové – Mezinárodní kamiónová doprava Vodňany říkají, že do Nancy pršet přestane a mají pravdu, vidíme krásnou dvojitou duhu a vinice Rýnského ryzlinku, v SRN klesl počet rolníků ze čtyř milionů na dva, táta + syn studující VŠZ obdělávají 120 ha, dohodnou se např. s pěti podobnými rolníky, každý umí výborně jednu plodinu a jen si mění pole – jeden rok obilí, druhý rok vojtěška, třetí rok brambory … !! Před nocí přenáším z druhého zavazadla polštářek, ve 22 hod. nečekaně pouští řidiči video Akta X, ale nedokoukáme je.

francie provance

Budíček v obvyklých 6 hod. a již v 8 hod. bloudíme po historickém Orange, Vítězný oblouk je na počest vítězství Galů + Keltů nad Římany, bojovali nazí a řvali, příští rok v opakované bitvě prohráli a ztratili 100.000 mužů, nad radnicí je zvon v kovové kleci jako i v dalších městech. Antické divadlo otvírá prý v 10 hod., ale jiná česká výprava vchází v 9.10 hod. a chybí jim pár lidí, šetříme 25 franků za vstup, kupuji levandulové pytlíky a fotím divadlo od sochy P. Marie, převlékám si na zbytek zájezdu kraťasy.

Náš poznávací zájezd se vydařil a Azurové pobřeží také stálo za to vidět.

Pont du Gard je část akvaduktu Agrippa, postaven 20 let po Kr., měřil 50 km, ale do Nimes je to 20 km, převýšení 17 m, 50 let zprovozňovali, vydržel do roku 250 p.Kr.,  výška 49 m, délka 275 m, ale dál již NIC, má 6 + 11+ 35 oblouků. Papežský palác v Avignonu je největší Evropský gotický palác, ve 14. stol. byl sídlem papeže, fotím láhev Chatteaneuf du Pape (papežské víno – hovoří o něm Miroslav Horníček v Hovorech H) a bustu krále Karla IV – roi de Boheme. Avignon je druhý Řím, Avignonský most je jen poloviční, ale proslavila ho píseň Avignon, Avignon …

Avignon most - Francie

Dopisuji deníček v parku u busu, většina tančí na mostě, večer sledujeme restauraci Billy Grill, kde večeří 29 účastníků za 59 F, nakupujeme sýry + víno za 6 + 5 + 9 = 20 F pro dva pány bohatě stačí.

Koho zajímá, jak vypadá vlajka Francie i mapa, pak se můžete podívat tady.

Carpentras mají nejstarší židovskou synagogu ve Francii (1367), chrám sv. Siffrein má židovskou bránu, kterou vcházeli nepokřtění Židé, nad ní je koule, kterou žerou myši, cizinecká legie zde má letiště. Jsme v oblast Vancluse, na Větrné hoře (Mont Ventoux – 1.909 m.n.m.) bývá při Tour de France horská prémie, náš autobus šplhá, jezdí zde mnoho sportujících cyklistů, borovice rostou i ve výšce 1.600 m.n.m., párkrát dáváme přednost autům, která za námi tvoří kolonu, dolů nás 2x předjíždějí cyklisté. Grand kaňon na řece Verdon nelze fotit z naší zastávky, ale mám foto cyklisty a lahvičku levandulového parfému, vidíme spoustu fialových polí levandule, vinic a broskvoňových sadů.

Pernes Les Fontaines má 32 fontán, La Source má pramen ve skále 300 m dole, večeře = opět sýr Bries + víno francouzské resp. španělské. Dr. Výlet (70) je vedoucí zájezdu již 17 let, vypráví, jak kdysi v NDR přivezl výpravu, k večeři bylo maso + brambor, jeden účastník – „Já brambory nechci !“, „Dobře, dostanete rýži.“ „Rýži nechci, chci knedlík !“ „V NDR knedlíky neumějí ?“ „Oni nevěděli, že přijedu ?!“ Vedoucí používá obraty: „Toch se mně líbí.“ „Tady bych sem chtěla bydlet.“ „Taťka + Mamka“.

Pokud Vás zajímají informace o Paříži a okolí, přečíst si je můžete v našem minulém cestopise a kdo byste rád vyrazil poznat krásy Francie a Provance, levné zájezdy i letenky najdete tředa zde.

Kdo chcete jet autem do Provence, tak by vám to trvalo z Prahy 13 hodin a najeli byste 1300km.

Co přivézt z Francie je jasné – vína mají výborná.

1.Díl cestopisu – Báječná Provence
2.Díl cestopisu – Z Nimes do Marseille
3.Díl cestopisu – Cannes a Monte Carlo

Ještě si přečtěte

Napsat komentář