Balkánský poloostrov a jeho nejvyšší vrcholy


V roce 2014 jsem podnikl takovou netradiční dovolenou. S autem a dalšími třemi kamarády jsem vyrazil směr Balkánský poloostrov. Úkol byl jednoduchý. Navštívit co nejvíce států, a zdolat co nejvíce vrcholů za co nejkratší čas.

Slovinsko Trogir

První zastávkou bylo Slovinsko se svým nejvyšším vrcholem Triglav (2864 m.n.m). Ze Slovinska jsme se přehoupli do Chorvatska. Jeden den odpočinku u moře a pak hurá na další vrchol.

Chorvatsko Sinjal

Nejvyšší vrchol této země je Sinjal (1831 m.n.m). Ze Sinjalu následoval rychlý následoval rychlý úprk přes hraniční přechody až do Černé Hory.

Černá Hora Bobotukov Kuk

V Černé Hoře nás mimo vrcholu Bobotuv kuk (2523 m.m.m) čekala ta nejkrásnější krajina, jakou jsem kdy viděl.

Po Černé Hoře jsme si užili trošku té „balkánské kultury“ ve státech jakou jsou Albánie a Makedonie. Až jsem se chvílemi nestačil divit.

balkan

Řecko Olymp – Mytikas

Po všech obtížích a komplikacích nás přivítaly řecké hranice.

Rychlá kontrola auta skrz drogy a zakázané látky jako na každých hranicích (protože auto plné mladých lidí nějaké mít musí) a jede se dál!

Zasloužilý odpočinek a pár piv na pláži. Druhý den již zase obout pohory a hurá vzhůru. Čekal nás zatím nejdelší a nejnudnější pochod. Nejvyšší vrchol pohoří Olymp, Mytikas (2917 m.n.m).

Bulharsko Musala

Poslední výstup patřil Bulharsku. Zde se nachází ta nejvyšší hora z celého Balkánského poloostrovu. Říká si Musala (2925 m.n.m) a nabídne velice krásný výstup. Bohužel vzhledem k únavě a stesku po domově, pořádnému jídlu a posteli jsme si výstup ulehčili lanovkou. Ta nám ušetřila dobrou polovinu jinak stráveného času pro výstup. Vrchol, rychle dolů, sundat pohory a co nejrychleji domů.

Zpáteční cestu, která byla původně naplánovaná na tři až čtyři dny jsme udělali za den. Nic z balkánu jsme už vidět nechtěli. Na těch necelých 14 dní toho bylo až moc.

Člověk neuvěří dokud neuvidí.

Krásné moře. Krásná krajina. Krásné výstupy. Zničené stavby po válce. Nábojnice. Krávy na dálnici. Opuštěná zvířata a města, které nikdy neviděla cizince.

To vše může Balkánský poloostrov nabídnout. Příště by nebylo špatné na podobnou cestu vyrazit obytným autem.

Doporučujeme:

Napsat komentář