Bankovní účet a šeky v USA


Bankovnictví v USA funguje trochu jinak než jsme zvyklí z Česka. Například při placení bydlení vždy musíme zajít do banky a nechat vystavit šek, který osobně doneseme na recepci apartmánu. Nejsou zvyklí akceptovat hotovost a ani bankovní převod. Jinak se všude samozřejmě platí kartou.

Narozdíl od Velké Británie není potřeba k založení bankovního účtu číslo sociálního pojištění, takže si jej můžete založit hned po příletu pouze s pasem. Což je super, v Anglii jsem kvůli tomu musel čekat skoro měsíc a hodně věcí to komplikovalo.

Wells Fargo

Účet u Wells Fargo jsme zakládali na orientačním dnu se zaměstnavatelem a podle zkušeností ostatních z Facebooku to vypadá na jednu z nejlepších voleb. Podrobnější materiály k bankám jsme dostali také na předodletové orientaci, ale já to díky tomu zaměstnavateli nemusel moc řešit.

dolary - usa
Vlajka USA s dolary

Pobočku Wells Fargo máme 5 minut pěšky, což je jedna z věcí podle čeho bych banku vybíral. Sice jakmile všechno nastavíte, tak do banky vůbec nemusíte. Šeky už jen fotíte přes mobilní aplikaci a druhý den máte peníze na účtě.

Všechno děláte z internetového bankovnictví jako u nás.

Ale ze začátku jsem pobočku stejně potřeboval několikrát navštívit. Internetové bankovnictví se musí nastavit a aktivovat, není to automaticky jako u nás. Pak jsem hlásil změnu adresy a nedošla mi debetní karta, takže jsem musel požádat o přeposlání. Kdybych si kvůli každé návštěvě musel brát Uber, tak by to byla zbytečná nepříjemnost.

Jinak účet jako takový je bez poplatků, pokud provedete 10 plateb kartou za měsíc. Výběry z vlastních bankomatů jsou zdarma (občas se keš hodí) a ještě po splnění nějakých podmínek získáte 50 až 100 dolarů za založení.

Šeky

Co se týká šeků tak ty vám proplatí nebo vystaví i v infocentru Walmartu a pochopitelně v každé bance. Šekama se dá platit i normálně v obchodě, bylo zajímavé sledovat starší paní, která kvůli 20 dolarům u pokladny začala vypisovat šek.

Z počátku mi to přišlo takové zpátečnické, že tu ještě mají šeky, ale teď už to vidím jako normální věc. Ono, proč ne?

Co se týká vyplacení šeku v Česku, tak doporučuju mít účet u Komerční banky, a pak vám ho v pohodě proplatí. Poplatek sice není malý, ale spousta bank v ČR šeky ani proplácet neumí a nic levnějšího jsem zatím neobjevil.

Přečtete si:

Napsat komentář