Bardejov – historické a kulturní centrum

Lázeňské město Bardějov na severovýchodě Slovenska, jež se nachází na pomezí Polska a Ukrajiny, vás nadchne svou historickou atmosférou. První zmínky o královském městě sahají až do 13. století. V roce 2000 bylo také zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.


Jeho dominantou je obdélníkové náměstí lemované historickými měšťanskými domy, dobová radnice a nádherná bazilika Svatého Egídia. Návštěvníci si mohou také užít procházku po městských hradbách, které dodnes připomínají jejich obranný účel.

Bazilika Svatého Egídia

Stavba sakrální stavby v gotickém stylu se datuje do konce 14. století. V průběhu 15. století došlo k jejímu dokončení.

Na její výstavbě i přebudování se v průběhu let podíleli: kamenický mistr Mikuláš (vytvořil presbytář), Štefan z Košic, Jakub z Nového Sacze (tvůrce gotického oltáře), stavitel Urban (přístavba kaplí), Franklin Stemasek z Anspachu (dokončil přestavbu), Ludvík a Bernard Pel (renesanční přestavba dómu), architekti Imrich Steindl a Fridrich Schulek (neogotická přestavba).

Návštěvníci baziliky se mohou těšit na nádherné zdobené gotické oltáře, ale taky mistrovsky zhotovené zvony, dokonce i sochu kata. Bazilika dodnes slouží k pořádání mší i církevních obřadů, ale je možné ji v rámci prohlídky navštívit i samostatně.

Radnice

Renesanční dvoupatrová stavba, jež v současné době slouží jako expozice Šarišského muzea, své návštěvníky seznamuje s historií města a místní kulturou, řemeslem, produkcí vína (v dané lokalitě se pěstuje vyhlášené tokajské víno) i uměním (především sakrální tematika).

Bardejovské Kúpele

Nádherná kolonáda, lázeňský dům, celkem deset mineralizovaných pramenů, pomník císařovny Sisi, malé místní koupaliště, vycházkové stezky obklopené vyřezávanými sochami i muzeum s ukázkou lidové architektury. Takto by se jednoduše dal vyjmenovat seznam zajímavostí, se kterými se v této zajímavé lokalitě setkáte. Bardejovské Kúpele se nachází asi 3 kilometry od historického centra města. Jsou přístupné prostřednictvím automobilu i linkového autobusu.

Ubytování v Bardejove

Fotogalerie

Doporučujeme:

Napsat komentář