Baška Voda v Chorvatsku je srdeční záležitost


Málokteré místo přiroste k srdci tolik, že se tam navracíte v různě nepravidelných intervalech, i když je to docela „profláknuté“ místo v proslulém, a zvláště Čechy okupovaném Chorvatsku. Jedním z takových je i známá Baška Voda, která však nikdy nezklame a vždycky překvapí něčím novým.

Baška Voda je ideálně položené místo

Baška Voda je menší živé městečko, ležící na Makarské riviéře, těsně pod úpatím místních hor Biokovo. Příjemné je díky poloze v hojné zeleni, při břehu klidného a teplého moře. Množství pláží s pozvolným přístupem do vody je ideální pro rodiny s dětmi, soukromí zde naleznou ale i ti, kteří nechtějí být rušeni. Romantická místa, zákoutí, promenády, síť restaurací, pizzerií, diskoték, obchodů a galerií nadchne jistě každého. Rušný noční život láká do víru tance či procházek, i my jsme si zde přišli na své.

Město samotné je obklopeno horami, které dodávají typickému chorvatskému městečku krásnou atmosféru. Procházet se můžete uličkami města, zastavit se u mola a pozorovat lodě, nebo se pak večer zastavit v některém z místních klubů. Samozřejmě nesmím zapomenout na čisté oblázkové pláže s průzračnou vodou. Doporučuji přibalit s sebou i deku pod ručník, pro citlivější jedince a samozřejmě boty do vody proti zapíchnutí mořského ježka do chodidla.

Chorvatsko Baška Voda 3

Chorvatsko Baška Voda 1

Baška Voda je malým městečkem s malebnými domky, poměrně klidnou dopravou a s příjemnými místními obyvateli.

Chorvatsko Baška Voda 4

Již dávno neplatí, že Chorvati nemají turisty z Česka rádi. Ba naopak, noční život je přizpůsoben všem věkovým kategoriím a tak si na své přijdete i vy. Na plážích můžete najít několik diskoték, nebo si udělat romantickou procházku podél pobřeží.

Rekreace šitá na míru

Díky chorvatské dálnici je dostupnost osobní dopravou zcela ideální. Pobyty najdou všichni podle svých požadavků také přímo na místě – množství apartmánů, hotelů, penzionů, privátů a blízké kempy poskytují dostatek ubytovacích kapacit s různými cenovými nabídkami, včetně rozmanitých služeb – all inclusive, polopenze, stylové večeře, výlety lodí, animační programy, bazény v objektu, grily a další.

Co musíte vidět

Pozůstatky osady a byzantské pevnosti na vyvýšeném místě Gardina, které jsou datovány do období antiky, farní kostel svatého Nikola z počátku 20. století, přístaviště – chráněnou marinu, dlouhé oblázkové pláže, sahající na jedné straně až k letovisku Brela, na druhé k Baško Polju – směrem k Makarské. Nejkrásnější a Modrou vlajkou oceněná pláž Dugi Rat u Brely má ve svém znaku obří přírodní kámen v moři, jehož místní nazývají ostrůvkem lásky.

Baška Voda výlety

V centru města na vás čeká mnoho restaurací, barů a nespočet lákadel na fakultativní výlety.

Z těch vzdálenějších výletů rozhodně stojí za zmínku Červené a Modré jezero, které udivují nejenom svojí barvou, ale i hloubkou obrovských závrtů na jejich dně.

Chorvatsko červené jezero

Chorvatsko modré jezero

V případě, že si na výlet vyhradíte celý den, můžete se od jezer vydat dál, kde vás za hranicemi Bosny a Hercegoviny čekají překrásné vodopády Kravica.

Velmi oblíbené jsou Fish Pickniky, na které narazíte po celém Chorvatsku. Výlet lodí zakončíte na nedalekém ostrově Brač s piknikem plným ryb.

Vyrazit také můžete na noční Makarskou, ať už lodí nebo místní dopravou, která je rovněž velmi schůdná. Nebo můžete zvolit akčnější zážitek v podobě raftingu na řece Cetina, na níž se natáčel film Vinnetou.

Chorvatsko Baška Voda 2

Nereálné nejsou ani výlety do Dubrovníku nebo Splitu a v neposlední řadě i výlety do hor po turistických stezkách schůdných i pro netrénované jedince. Za vidění stojí Sv. Juri či dál po cestě zřícenina hradu u města Omiš, které rovněž stojí za půl denní výlet.

Chorvatsko Omiš

Pořiďte si turistické mapy okolí a ihned zjistíte, že k vidění je v Bašce Vodě i kolem ní opravdu mnoho. Při troše štěstí zahlédnete v moři i delfíny, kteří tudy rádi proplouvají.

Baška Voda se nachází na strategickém místě, takže je všude blízko a dostanete se všude jednoduše vlastním automobilem, nebo se svezete autobusem.

Výlet do noční Makarské se hodí spíše pro mladší ročníky, nebo pro lidi, kteří mají rádi noční život, jelikož Makarská = jedna velká párty. Stánky a blikající světla kam se jen podíváte, všude místní a turisté, voňavé jídlo a hudba. Makarská Vám dá pocit, že můžete všechno, takže Vám ani nevadí, že se v noci cpete zmrzlinou, nebo něčím smaženým.

Baška Voda a okolí určitě stojí za navštívení ať je Vám 5 nebo 50 let. Každý si zde nalezne to svoje, co mu udělá z dovolené nezapomenutelný zážitek.

Co můžete podnikat na dovolené

Není nad to užít si ji, jak nejlépe to jde. A tak můžete ochutnávat místní dobroty, pít skvělé víno, tančit a zpívat, slunit se, plavat, potápět, plavit se na lodích, sportovat v místních klubech, pěstovat turistiku, kochat se památkami, bavit se s přáteli a objevovat nepoznané.

Mezi oblíbené patří nechat si namalovat vlastní portrét, zažít atmosféru některého z místních koncertů nebo plavit se večerním lodním spojem např. do kouzelné noční Makarské, kde obchody fungují téměř nonstop, a nespočet dalších atraktivních aktivit.

Ubytování a stravování

My bydleli v hotelu Hrvatska **, hotel je již starší, ale pokud nejste nároční bude Vám jistě stačit. Při příjezdu nám byli přiděleny pásky na ruku, aby zaměstnanci hotelu věděli, jaké služby máte v ceně. Náš zájezd měl formu stravování all-inclusive: chutné snídaně, obědy, večeře formou bohatého bufetu a svačiny v podobě různých drobností. Nealkoholické a některé alkoholické nápoje byly také v ceně.

Pokud nechcete bydlet v hotelu, město Baška Voda nabízí mnoho volných apartmánů k pronajmutí, které seženete i po příjezdu na místo, bez předešlé rezervace. Záleží, ale především na sezóně, v které se rozhodnete jet. My jeli ke konci června, kdy sezóna v Chorvatsku teprve začínala. Bylo krásně teplo a nebylo tam tolik turistů. Ve městě se nacházejí obchůdky a stánky s potravinami, nebo pokud se Vám nechce vařit stačí zaskočit do některé z restaurací na nějakou místní specialitu.

Fotogalerie

Ubytování Baška Voda

Vyberete si zde jak ubytování levné, což nabízí třeba zdejší kempy, tak i luxusní. Pěknou dovolenou si užijete i případě, že si zamluvíte mobilhome (mobilní dům). Toto jsou ty nejoblíbenější typy ubytování.

Apartmány

Apartmán Růža, Urania, Jerkovič, apartmánový dům Cvitanovič, Nikolina

Hotely

Hotel Hrvatska, Horizont, grand hotel Slavia (Slavija), Dubravka, Alem, Neptun, Gada

Penziony

Penzion Radman, Radič, Ivana, Valaška, Goran, Sněžana a Amálka, Ivana

Vily

Oblíbené ubytování v soukromí. Vila Marica, Ivan, Leko, Lovre, Čovič, Marič, Juroš, Pavič, Grmoja, Mily, Mate, Palloma, vila Tereza, Jurič, villa Mimoza, Zvono

Bungalovy

Neptun klub

Kempy

Kemp Polje, Zablače

Důležité odkazy

Baška Voda – dlouhodobá předpověď poča v Chorvatsku na 14 dní na Yr.no

Online web kamera

Související:

Napsat komentář