Baťův mrakodrap – jedinečná dominanta Zlína


Návštěvníci města Zlín mají unikátní možnost si vychutnat nádhernou vyhlídku na celé město a nechat se vtáhnout do zajímavé historie správní budovy nesoucí označení „21“. Budova je tvořená železobetonovou konstrukcí a má celkem 17 pater.

Byla postavená v letech 1936 – 1939 na podnět Jana Antonína Bati. Hlavním architektem stavby byl Vladimír Karfík, který stojí za návrhem dalších významných budov ve Zlíně (evanglický kostel, hotel Moskva).

Baťův mrakodrap – zajímavosti o „21“

Vlastní výstavba mrakodrapu byla ovlivněna Karfíkovým pobytem v USA. Získané zkušenosti dokázal efektivně převést do praxe a výsledkem byla 77,5 metrů vysoká budova, která fungovala jako reprezentativní vstup do Baťovy továrny.

Skelet budovy byl vystavěn za pomoci čtyř věžových jeřábů za dobu 160 dnů.

Pozoruhodnou součástí budovy je Baťův výtah – pojízdná kancelář, která je dodnes funkční. Kancelář vybavená telefonní linkou, umyvadlem se studenou i teplou vodou, pracovním stolem s křesly a nově také klimatizací, má rozměry 6 x 6 metrů. Paradoxem je, že Jan Antonín Baťa si ji vlastně ani neužil. Blížící se válečný konflikt a německá okupace ho přiměla k opuštění republiky.

Za zmínku stojí také kabinkový výtah – „páternoster, který umožňuje přepravu mezi jednotlivými patry budovy.

V posledním patře budovy se nachází stylová restaurace / kavárna s vyhlídkou, která je koncipovaná jako částečná obnova původní firemní střešní zahrady. Terasa nabízí nádherné výhledy a jedinečnou možnost si prohlédnout z výšky Obchodní dům zrekonstruovaný podle původních plánů. Také se zde nachází model města Zlína vylitý z bronzu, který zachycuje město ve 40. letech minulého století.

Z novodobé historie

Budova Baťova mrakodrapu si prošla rozsáhlou rekonstrukcí. V jejích kancelářích dnes sídlí Krajský úřad a Finanční úřad. Slouží také jako uvítací a reprezentační místo při významných událostech ve městě či návštěvách významných osobností.

TIP: Chlumské rybníky u Zlína

Došlo také k úpravě expozice ve 2. a 8. patře. Expozice ve 2. patře je věnovaná popisu technických záležitostí souvisejících s výstavbou i rekonstrukcí budovy. V 8. patře se nabízí expozice o historii společnosti Baťa, busta Tomáše a Jana Antonína Bati, fotografie i popis satelitních měst.

Parkování

Nadzemní placené parkoviště je poblíž vstupu v ulici Jana Antonína Bati. Odtud to je jen asi 100 metrů ke vchodu.

Vstup

V budově mrakodrapu je krajský i finančí úřad, podle toho se zorientujete. Projdete kolem recepce a dále k poslednímu výtahu na konci chodby, který vás doveze až do 16.patra, kde je vyhlídkové místo. Zde vám šipky poradí, kudy na vyhlídku.

Fotogalerie

Web: www.kr-zlinsky.cz/batuv-mrakodrap-sidlo-zlinskeho-kraje-cl-173.html

Související články: