Bazilika sv. Petra v Římě

Ze Sixtinské kaple scházíme po schodech k bazilice sv. Petra, vidíme krátkou frontu na výtah do kupole za 8 euro, ale s výstupem na vrchol to časově vyjde na hodinu. Kdo vyšlape 537 schodů, ušetří dvě eura, průvodkyně platí 50 euro za povolení výkladu v bazilice a jdeme dovnitř.

Chrám sv. Petra v Římě

bazilika sv petra

Největší chrám křesťanského světa měří 186 (celková délka 214,5) x 137 x 132 m výška, průčelí je 115 m široké, průměr kupole je 42 m, na podlaze střední lodi jsou zapuštěna čísla a bronzové nápisy délky dalších katolických chrámů – druhá je bazilika sv. Pavla v Remeši, 3. katedrála Santa Maria del Fiore ve Florencii, 4. katedrála Notre Dame (124 x 60) v Paříži, 15. katedrála sv. Víta v Praze. Do baziliky se vejde 20.000 poutníků,  je zde 300 soch, 870 sloupů, 30 oltářů a 23 náhrobků papežů. Začínáme vpravo u Piety, Marie má stuhu přes prsa a na ní je vytesáno – Michelangelus Buonarrotus Florent Faciebant, což znamená – Vytvořil Michelangelo Buonarroti z Florencie, tehdy mu bylo 24 let. Je to jediná podepsaná socha Michelangela, Marii zobrazil podle vzpomínky na svou matku. Švédská královna Kristina je jediná žena, která je pohřbena v bazilice sv. Petra. Papež Jan Pavel II. zde má hrob i znak na podlaze. Přístupu k soše sv. Petra brání páska, a tak si ani nemůžeme sáhnout pro štěstí na pravý palec jeho nohy, zbývající prsty už nemá. Nemůžeme do některých částí baziliky a vidíme televizní kamery připravené pro přenos.

TIP: Levné zájezdy do Vatikánu vybírejte na Invia.cz

Bohužel nesestoupíme do Vatikánské krypty a nevidíme hroby sv. Petra, papežů a kardinálů včetně našeho Josefa Berana, který zemřel v Římě v roce 1969. Před dvěma týdny do kaple svatých patronů Evropy jako první česká socha přibyla 160 centimetrů vysoká a 300 kg vážící pískovcová socha sv. Anežky České. Před 21 lety jsme navíc navštívili nádhernou klenotnici plnou zlata, briliantů a drahých kamenů. Vycházíme branou smrti a odevzdáváme krabičky, sluchátko nám zůstává na památku. Jsme na náměstí sv. Petra, vejde se sem 400.000 poutníků, kolonádu tvoří 284 dórských sloupů, 88 pilířů a 144 soch.

Náměstí sv. Petra Vatikán
Náměstí sv. Petra Vatikán

Švýcarská garda je reprezentativní hradní stráž a ochranka papeže, je jedním ze symbolů Vatikánu. Příslušníkem se může stát pouze svobodný Švýcar – katolík ve věku 19 – 30 let a vyšší než 174 cm. K poutníkům na náměstí hovoří papež ze třetího okna. U porty Angeliky si doplňujeme pitnou vodu, na Via di Porta Angelica vidíme jeptišku vjíždějící do Vatikánu a na křižovatce u metra Ottaviano San Pietro policie řídí průjezd fotbalistů křižovatkou. Příměstským vláčkem se vracíme k autobusu, tentokrát není tak hrozný.

zájezdy

Youtube video

Četli jste všechny díly cestopisu?

1. Poznávací zájezd do Vatikánu autobusem
2. Vatikánská muzea jsou komplex uměleckých sbírek
3. Bazilika sv. Petra v Římě
4. Baia Domizia je městečko nedaleko Neapole
5. Město Pozzuoli a amfiteátr Flavio
6. Solfatara – kráter sopky v Neapoli
7. Pompeje a Herculaneum. Města, která zničila sopka
8. Památky a místa v Římě, která musíte navštívit
9. Toskánsko, Pisa a San Marino