Bazilika sv. Petra v Římě

  • bazilika sv petra

Ze Sixtinské kaple scházíme po schodech k bazilice sv. Petra, vidíme krátkou frontu na výtah do kupole za 8 euro, ale s výstupem na vrchol to časově vyjde na hodinu. Kdo vyšlape 537 schodů, ušetří dvě eura, průvodkyně platí 50 euro za povolení výkladu v bazilice a jdeme dovnitř.

Bazilika sv. Petra

Chrám sv. Petra je největší chrám křesťanského světa měří 186 (celková délka 214,5) x 137 x 132 m výška, průčelí je 115 m široké, průměr kupole je 42 m, na podlaze střední lodi jsou zapuštěna čísla a bronzové nápisy délky dalších katolických chrámů – druhá je bazilika sv. Pavla v Remeši, 3. katedrála Santa Maria del Fiore ve Florencii, 4. katedrála Notre Dame (124 x 60) v Paříži, 15. katedrála sv. Víta v Praze. Do baziliky se vejde 20.000 poutníků,  je zde 300 soch, 870 sloupů, 30 oltářů a 23 náhrobků papežů. Začínáme vpravo u Piety, Marie má stuhu přes prsa a na ní je vytesáno – Michelangelus Buonarrotus Florent Faciebant, což znamená – Vytvořil Michelangelo Buonarroti z Florencie, tehdy mu bylo 24 let. Je to jediná podepsaná socha Michelangela, Marii zobrazil podle vzpomínky na svou matku. Švédská královna Kristina je jediná žena, která je pohřbena v bazilice sv. Petra. Papež Jan Pavel II. zde má hrob i znak na podlaze. Přístupu k soše sv. Petra brání páska, a tak si ani nemůžeme sáhnout pro štěstí na pravý palec jeho nohy, zbývající prsty už nemá. Nemůžeme do některých částí baziliky a vidíme televizní kamery připravené pro přenos.

TIP: Levné zájezdy do Vatikánu vybírejte na Invia.cz

Bohužel nesestoupíme do Vatikánské krypty a nevidíme hroby sv. Petra, papežů a kardinálů včetně našeho Josefa Berana, který zemřel v Římě v roce 1969. Před dvěma týdny do kaple svatých patronů Evropy jako první česká socha přibyla 160 centimetrů vysoká a 300 kg vážící pískovcová socha sv. Anežky České. Před 21 lety jsme navíc navštívili nádhernou klenotnici plnou zlata, briliantů a drahých kamenů. Vycházíme branou smrti a odevzdáváme krabičky, sluchátko nám zůstává na památku. Jsme na náměstí sv. Petra, vejde se sem 400.000 poutníků, kolonádu tvoří 284 dórských sloupů, 88 pilířů a 144 soch. Švýcarská garda je reprezentativní hradní stráž a ochranka papeže, je jedním ze symbolů Vatikánu. Příslušníkem se může stát pouze svobodný Švýcar – katolík ve věku 19 – 30 let a vyšší než 174 cm. K poutníkům na náměstí hovoří papež ze třetího okna. U porty Angeliky si doplňujeme pitnou vodu, na Via di Porta Angelica vidíme jeptišku vjíždějící do Vatikánu a na křižovatce u metra Ottaviano San Pietro policie řídí průjezd fotbalistů křižovatkou. Příměstským vláčkem se vracíme k autobusu, tentokrát není tak hrozný.

zájezdy

Foto galerie

Youtube video

Četli jste všechny díly cestopisu?

1. Poznávací zájezd do Vatikánu autobusem
2. Vatikánská muzea jsou komplex uměleckých sbírek
3. Bazilika sv. Petra v Římě
4. Baia Domizia je městečko nedaleko Neapole
5. Město Pozzuoli a amfiteátr Flavio
6. Solfatara – kráter sopky v Neapoli
7. Pompeje a Herculaneum. Města, která zničila sopka
8. Památky a místa v Římě, která musíte navštívit
9. Toskánsko, Pisa a San Marino

Sdílejte článek s přáteli
  • 2
  •  
  •  
  •  
By |2018-07-06T21:02:28+02:00Listopad 23rd, 2016|Itálie|

Napsat komentář