Benátky Itálie – jednodenní výlet autem


Je pár měst na světě, kam vás to táhne nejenom napoprvé. Vítají vás svojí graciézností, upřímností, unikátními památkami a nabídkou širokého kulturního a uměleckého vyžití. Užijete si je jako dovolenou, a nebo i jako jednodenní výlet.

Program bude trochu sešněrovaný, ale díky dobré organizaci budou zážitky nezapomenutelné!

Gondola, vodní kanály, karneval, při těchto slovech se většině z nás vybaví Benátky, ale tohle město nabízí mnohem více kouzelných míst a turistických zajímavostí. Podle jednoho vědeckého výzkumu se v Benátkách uvolňují hormony lásky ve zvýšeném množství- každý z více než čtvrt milionu obyvatel města vám to jistě potvrdí.:-) O dlouholeté historii města pak vypovídá na 700 paláců a 150 kostelů a klášterů, které nepochybně stojí za vidění.

Ubytování Benátky

Není tedy divu, že Benátky ročně navštíví téměř 20 milionů turistů, pro které jsou tu připraveny pokoje v luxusních hotelech, penzionech, či jen ,,obyčejných“ ubytovnách. A protože si Benátčané turistů velmi považují, mnoho z nich nabízí nocleh ve svých soukromých bytech, díky čemuž mohou návštěvníci mnohem lépe poznat život obyvatel ,,města na laguně.“ Ceny za ubytování v Benátkách jsou poměrně vyšší.

Mezi nejlevnější ubytování, které je nabízené patří zejména hostely. V nich jste ubytováni s více lidmi (mnohdy cizími) v jednom pokoji a sdílíte sociální zařízení s více pokoji naráz. Tento typ bydlení využívají především dobrodružnější turisté a studenti, kteří chtějí poznat danou lokalitu za nejmenší peníz. Opakem jsou samozřejmě hotely, které nabízejí vyšší standardy ubytování, za které je nutné připlatit. Ubytování rezervujte zde.

Výlet do Benátek a tipy, doprava, ceny

Na tuzemské hrady a zámky, pamětihodnosti a zajímavosti má sice máloco, ovšem že se dá vycestovat na jeden den do zahraničí a prohlédnout si třeba jen tak italské Benátky, je trochu sázka do loterie. Nevěřící Tomášové mohou jen koulet očima, ale kreativec popadne svoji rodinu a vyrazí za svým cílem. Cesta autem směr Itálie poměrně utíká, pokud vyrazíte včas. Záleží na řidiči, jak rychle zvládne cca 640 km. V měsíci květnu tam panují již příjemné letní teploty.

V cíli se dá jednoduše zaparkovat na centrálním parkovišti Trochetto, což nás na celý den přišlo zhruba na 21 euro.

Pro rychlé přesuny je také vhodné pořídit si celodenní jízdenku na benátské MHD (15 eur), což značí vlastně jen lodní dopravu.

Benátky Itálie 1

Památky, historie a zajímavosti

Většinu cestovatelů zajímají samozřejmě památky,které jsou rozmístěny na více než stovce ostrůvků (celkem 119 ostrovů). Benátky překvapí každého, od těch, kteří vyhledávájí liduprázdné uličky, až po ty, kterým vyhovuje rušný turismus a s tím vše spojené (krámky, pouliční umělci a netrpělivě čekající davy).

Město rozkládající se uprostřed laguny na první pohled upoutá jedinečnými architektonickými skvosty, ve kterých se prolínají prvky architektury byzantské, gotické a islámské. První kroky nás vedou na náměstí sv. Marka, kde nelze oči spustit z baziliky sv. Marka, zvonice sv. Marka, Dóžecího paláce a orloje.

Benátky Itálie 5

Přečtěte si: Oběťmi italské siesty v městech Treviso, San Donà di Piave a Padovy.

Benátky Itálie 2

Canal Grande

Kolorit ulic je vlastně tvořen stavbami na ostrůvcích a kůlech, místo aut se zde hemží lodě nebo gondoly – podle šířky kanálů, jejichž hlavní tepnou je Canal Grande.

Benátky Itálie 4

Paláce a kostely po jeho březích jsou nádherné, ale všechny je prohlédnout nejde.

Při plavbě po něm můžeme sledovat vývoj benátské architektury a dějin obecně během 700 let- od 12. do 18. století. 3800 metrů dlouhý kanál ve tvaru písmene S je totiž obklopený více než třemi sty domy, kostely a paláci. V minulosti si žádná významná zdejší rodina nemohla nechat ujít možnost postavit si dům v blízkosti nejúchvatnější ,,ulice“ tohoto města. Po roce 1800 její historický ráz nenarušila kromě novogotické tržnice Pescheria a mostu Ponte di Calatrava z roku 2008 žádná ,,moderní“ stavba.

Ponte di Rialto

Most spojující břehy Canalu Grande, vznikl už v 11. století, od té doby byl několikrát přestavován a roku 1444 dokonce úplně spadl, do 19. století pak zůstával jako jediná pěší cesta mezi oběma břehy Canalu Grande. Dnes patří mezi nejznámější a nejobdivovanější mosty v Benátkách. Procházka po mostu Ponte Rialto je zajímavá, poněvadž je lemován četnými obchůdky.

Benátky Itálie 3

Piazza San Marco

Největší benátské náměstí Svatého Marka s délkou 172 metrů původně vzniklo za účelem konání náboženských slavností a státních ceremoniálů. Na jeho severní straně v 16. stol.vyrostly 152 metrů dlouhé Staré prokuracie, ve století následujícím byly naproti postaveny Nové prokuracie. Na místě původního kostela San Geminiano, který v 19. stol nechal zbourat Napoleon, dnes stojí Ala Napoleonica- velmi působivý vchod na náměstí plné elegantních (a drahých) obchodů a kaváren, jenž se také bohužel několikrát ročně ocitá pod vodou.

Campanile di San Marco

Zvonice svatého Marka stojící na stejnojmenném náměstí, na které mimochodem Galileo Galilei představil světu svůj vynález – dalekohled. Stavba této téměř 100 metrů vysoké věže trvala asi dvě století, dokončena byla ve 12. stol. přičemž dalších 800 let odolávala všem rozmarům přírody, než se roku 1902 stářím zřítila. Tehdejší městští radní to tak nenechali, a proto za dalších deset let vyrostla na tom samém místě zvonice nová, kterou dnes obklopují kamenné lavice sloužící ke schůzkám, či jen odpočinku a slunění.

Palazzo Ducale (Dóžecí palác)

Gotická stavba, jež v 15. století vyhořela a bylo tehdy navrhnuto, aby se na jejím místě postavil nový palác v renesančním stylu, zvítězili však konzervativci a na místě byl postavěn opět gotický palác. Často se tu konají různé výstavy a pro turisty je to oblíbený cíl, ale ty méně majetné může odradit vysoké vstupné.

Kavárny, restaurace a speciality

Nejen památkami živ je turista. Vaše potřeby po jídle a pití můžete ukojit v některé z desítek restaurací a kaváren, které jsou rozprostřeny po celých Benátkách a najedeme je snad na každém kroku. Ve většině z nich okusíte pravou atmosféru historické Itálie, kterou podporuje stylová výbava ať už restauračního nebo kavárenského zařízení. Je veřejně známo, že v Benátkách vznikly jedny z prvních kaváren a následně se šířily do celého světa.

I proto jak u nás, tak v zahraničí slaví italské kavárny a kávy velké úspěchy. Jedna z nejstarších kaváren je Caffé Florian (založená již r. 1720) na náměstí sv. Marka (Piazza di San Marco), své místo v kavárně Florian měl např. Geothe či Byron. Pokud chcete okusit pravou vídeňskou kávu, vydejte se do Caffé Quadri, které je na náměsti Sv. Marka, především pro mladší ročníky je určen koktejlový bar Harry’s, který je jedním z nejslavnějších coctailbarů v Itálii.

Pár tipů pro gurmány aneb co ochutnat v Benátkách?

  • na snídani vyzkoušejte capuccino s brioškou v jedné z místních kaváren, společně s čerstvým pečivem vám zpříjemní start nového dne
  • mezi benátské speciality patří především ryby a dary moře. Jako hlavní chod si nenechte ujít rizoto obarvené ze sépií nebo kraby grilované na nějaký z benátských způsobů. Mimo ryb ochutnejte telecí játra s polentou nebo špagety se sardelovou omáčkou..
  • místem pro gurmány zaslíbeno je Gelateria Da Nico s výbornou italskou zmrzlinou „gianduitto“ (s kopečkem šlehačky navrch).

Muzea v Benátkách

Lodní muzeum

(Benátky kdysi patřily k námořním velmocím), muzeum skla na ostrově Murano- sklářské výrobky právě z tohoto ostrova jednoduše nemají konkurenci. Opomenout nesmíme ani muzeum krajek na ostrově Burano, představující ty nejlepší práce benátských krajkářek. Za navštěvu stojí i další známá muzea:

Museo Archeologico

Dům na náměstí sv. Marka ukrývá antické bronzové a mramorové sochy, které roku 1523 daroval městu kardinál Domenico Grimani, sbírka byla v dalších letech díky zámožným patricijským rodinám postupně rozšiřována.

Museo Ebraico

Hhned vedle německé synagogy Scuola Tedesca jsou ve dvou sálech vystaveny předměty vypovídající o kulturním a náboženském životě v benátském ghettu. Části nábytku, stříbrné předměty a výšivky pocházejí ze 17.-19. stol., rukopisy dokonce ze století 15.

Museo Orientale

Ohromnou sbírku sestávající z obrazů, zbraní, oděvů, slonovinových a lakových předmětů, které při své cestě Orientem v 19. stol. nashromáždil kníže Jindřich Bourbon- Pampa, můžete obdivovat ve čtvrti San Polo v Palazzo Ca´Pesaro.

Galerie

Guggenheim Collection – sbírka toho nejlepšího z italského moderního umění

Gallerie dell´Accademia – výstava benátských malířů ze 14.- 18. století.

Galleria Franchetti – ,,Zlatý dům“ hned u hlavního kanálu, jedna z nejhezčích gotických staveb v Benátkách. Pochází z 15. století, v 19. stol. byla restaurována.

Galleria Internazionale d´Arte Moderna – vystaveny jsou exponáty z uměleckého Bienále 1895,. galerii najdete kousek od Museo Orientale.

Kultura

Benátky co nabídnout, ostatně ne nadarmo se sem sjíždějí milovníci opery a divadla z celého světa. Chcete- li mít zážitek na celý život, doporučujeme návštěvu divadla Teatro la Fenice, které málem  v roce 2004 lehlo popelem (odtud název la Fenice= fénix). Konají se zde  světoznámá baletní a operní představení, ale pokud vám tyto žánry nic neříkají a zajímá vás jen (vskutku úchvatný) interiér divadla, není problém sem zajít jen tak na prohlídku. Dalším známým kulturním svatostánkem je pak Teatro Goldoni, specializujícím se na činohru, a Teatro Maliban, kde se uvádějí večery komorní hudby a koncerty symfonických orchestrů. Co se týká klubů, mezi ty vyhlášené patří klub Bacaro Jazz nedaleko mostu Rialto.

A ještě jeden tip na závěr: pokud se chcete vyhnout davům turistů, v jejichž obležení se každý den ocitá historické centrum města, zkuste si ráno trochu přivstat a vyjít do ulic už  za svítání. Potkáte tu jen místní a můžete si tak naplno, bez jakýchkoli rušivých vlivů, vychutnat nefalšovanou krásu města na laguně. :-)

Restaurace, ceny

Nevýhodou je, že nákup suvenýrů či posezení v restauraci není vůbec levnou záležitostí.

Na každém rohu natrefíte na Čechy, vybavené vlastními svačinkami, stolující na schodech či v zákoutích.

Bohužel zde nejsou ničím nevídaným.

Benátky Itálie 6

Doprava z letiště + MHD

Zpáteční jízdenky z letiště do Benátek se dají sehnat od cca 18€, jednosměrná jízdenka stojí 10€.

Další možností je kombinace Aerobusu + dopravy po kanále.

Nejekonomičtější variantou je zakoupení vícedenní jízdenky (Travelcard). Pro více informací se ptejte v turistických kancelářích.

Romantické město vám nedá spát

Večerní únava po celodenním maratónu je jasným impulsem k návratu. Mysl každého turisty je zaměstnána přehršlí dojmů, zážitků a krás tohoto úžasného, romantického města, pocity jsou tak silné, že vítězí nad čímkoli ostatním – Benátky určitě navštívíte ještě vícekrát, protože právě tady poznáte, co je láska na první pohled…

Odkazy

Dovolená a zájezdy do Itálie

Mapa Benátek

Napsat komentář