Bergen v Norsku, deštivý ráj pro všechny cestovatele


Bergen se nachází na západním pobřeží Norska a vyznačuje se tradiční architekturou, klidnou přátelskou atmosférou a čistou přírodou kolem dokola.

Jsou různé způsoby, jak se sem dostat. Kromě přímého leteckého spojení z Prahy či polských Katowic sem lze dojet i autem. V Dánsku např. můžete počkat na trajekt a nechat se svézt podél norského pobřeží přímo do Bergenu. Cesta tímto trajektem trvá asi 16 hodin a v ceně je započítán samozřejmě i krásný pohled na místní fjord.

Bergen Norsko

Bergen Norsko

Během pobytu v Bergenu mě překvapilo často se měnící počasí a četnost srážek. Věděla jsem, že Bergen je jedno z nejdeštivějších míst Evropy, ale že až tak?? Proto si vždy (bez ohledu na roční období) s sebou do Bergenu sbalte i nepromokavé oblečení, neprohloupíte.

Bryggen

Bergen Norsko 2

Nejznámější bergenská památka je Bryggen, řada dřevěných barevných domů podél nábřeží. Když jsem se poprvé mezi nimi procházela, kromě křivolakých zdí mě nejvíc zaujala uklidňující vůně dřeva. Nakoukla jsem zde také do několika krámků se suvenýry, kde je jednoznačně nevětší dominantou sortiment ručně pletených svetrů s norskými vzory, ale protože je zde v sezóně plno turistů, moc dlouho jsem uvnitř nezůstala.

Kam na túru?

Za hezkého počasí jsem absolvovala celodenní výlet z Ulrikenu (643 m.n.m.), nejvyšší hory v okolí města, na Fløyen (320 m.n.m.), vyhlídku nad centrem města. Poměrně strmý výšlap na Ulriken mi vyčerpal většinu sil hned na začátku. Příště bych možná zainvestovala do lanovky, která by mě na horu vyvezla, okolní panoramata bych si vychutnala mnohem víc.

TIP: Dovolená v Norsku je pěkná i v červenci.

Já osobně preferuji kratší, méně náročné túry. Jedna z takových byla vycházka na kopec Veten (486 m.n.m.) v městské části Åsane. Výstup na něj je daleko příjemnější než na Ulriken, mezi turisty není příliš známý a výhled z něj je úchvatný na všechny světové strany.

Bergen Norsko 3

Kam na jídlo?

Občerstvit se doporučuji na místním rybím trhu. Cenově jsou zde jídla sice o dost výš, než na co jsme zvyklí v Česku, ale když jedeme na dovolenou, tak si to přeci můžeme dovolit! Doporučuji okusit alespoň rybí polévku, která pro představu stojí asi 90 Noků za půl litru.

Kam s dětmi?

Pokud cestujete s dětmi nebo když máte smůlu na počasí, navštivte Mořské akvárium, zdejší verzi zoologické zahrady, a počkejte si na cvičení lachtanů nebo krmení tučňáků. Dech beroucí je také podvodní tunel, díky kterému se suchou nohou dostanete do bezprostřední blízkosti žraloků.

Bergen rozhodně stojí za návštěvu. Každý si zde najde to, co je mu blízké: Ať už různá muzea či galerie nebo túry, vyjížďky či plavby po okolí. Žádný turista se tu určitě nebude nudit.

Ubytování v Bergenu v Norsku

Související články:

| Rubriky Norsko