Řidič jedoucí po silnici 38 z České Lípy do Mladé Boleslavi uvidí za Doksy vlevo siluetu gotického královského hradu Bezděz, od roku 1978 je Národní kulturní památkou, 14 let zde byl vězněn kralevic Václav II. s matkou Kunhutou.

Kudy na hrad Bezděz

Odbočujeme na okresku lemovanou alejí topolů a vjíždíme do obce Bezděz. Z internetu vím, že jediné místo k parkování je u rybníka za 50 Kč, v září ale nikdo nevybírá. Cestu k hradu nám poradí místní, směrovky budou až v horní části obce, u restaurace Vyhlídka je parkoviště pro jejich hosty a před lesem je zavřené občerstvení Pod hradem a parkoviště za 80 Kč, nikdo také nevybírá, využil ho jen jeden řidič. Vcházíme do lesa, u vstupní brány ke hradu zastavil nejlínější řidič, právě celá rodina nastupuje. Stoupáme podél křížové cesty, na prvním zastavení se podepsal vandal, hlínu střídají kameny, až jdeme pouze po kamenech, naštěstí jsou suché.

Bezděz hrad 15

Státní hrad Bezděz je národní kulturní památka od r. 1978

Před pokladnou stojí dvě wc, vedle je prodejna suvenýrů a nápojů, platíme seniorské vstupné 2 x 40 Kč a překvapí nás, že místo průvodce dostaneme jen plánek hradu se stručným popisem.

Bezděz hrad 16

Čteme ho, sedíme na lavici, odpočíváme a svačíme, převýšení téměř 200 m na vzdálenosti 1.400 m nám dalo trochu zabrat.

TIP: Ubytování ve Starých Splavech v hotelu Bezděz.

S novými silami vstupujeme do hradu, kolem studny vcházíme do Purkrabského paláce na výstavu o správci hradu Bezděz, kterým byl Oldřich z Chlumu, čteme o sedmi rytířských ctnostech (dovednostech) – jízda na koni, plavání, střelba z luku, zápas, lov se sokoly, hra v šachy a skládání veršů. A nyní nás čeká 34 m vysoká věž, vede na ní 162 schodů a skutečně se na ní rojí mravenci.

Bezděz hrad 19

Výhled je špatný, vítr ještě nerozfoukal mlhu.

Bezděz hrad 22 

Na jihu v obci Bezděz je již zcela zaplněné parkoviště, na západě vidíme Doksy s Máchovým jezerem, na severu nevidíme Lužické hory ani Ještěd se známou siluetou televizního vysílače, na východě je v mlze solární elektrárna.

Další české hrady a zámky najdete ve stejnojmenné sekci.

Sejdeme 162 schodů a přecházíme do velkého Královského paláce, ten končí kaplí.

Bezděz hrad 27

Vracíme se zpět, i po suchém kamenu se občas sklouzneme, restaurace Vyhlídka již podává obědy, zaujme nás domeček na rybníku, hnízdí v něm dvacet čínských kachen, správce parkoviště se stále neobjevil a tím pádem má smůlu. S Bezdězem souvisí působení našeho největšího romantického básníka K. H. Máchy, který chodil ke svým přátelům do Doks a na hradě i v okolí nacházel inspirace ke svým dílům, na Bezdězu byl šestkrát, při první návštěvě napsal povídku Večer na Bezdězu, při dalších získal inspiraci pro slavný Máj. Bedřicha Smetanu inspiroval Bezděz k opeře Tajemství na libreto Elišky Krásnohorské.

Web: www.hrad-bezdez.eu (oficiální stránky) – Zde najdete jaká je otevírací doba a další informace

Ubytování Bezděz

Ubytování v okolí Bezdězu

 

Bezděz mapa

Kde leží tento hrad.

Wikipedie

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  
  •