Big Trip – cesta kolem světa osobním autem za 777 dní


Jaký byl Big Trip – 2 roky cestování autem kolem světa? Přečtěte si rozhovor s Láďou a Katkou, na cestě partnery a nyní již manželi, kteří během dvou let objeli celý svět automobilem Škoda Octavia.

Kdy vás napadlo vyrazit na cestu kolem světa a jak dlouho trvaly přípravy ?

Big Trip - cesta kolem světa

Láďa: Já jsem tenhle nápad dostal už na vojně jakožto čerstvý držitel řidičského oprávnění, kdy jsem propadl řidičské vášni. Chtěl jsem pořád řídit a pořád někam jezdit. Zkrátka jsem chtěl jet hodně daleko, třeba kolem světa. A protože mě tahle vášeň neopustila, začal jsem cestovat a řídil všemožně po světě. Rázem jsem se k tomu snu začal přibližovat, až se stalo. No a když jsem pak potkal stejně „prdlou“ holku už to byla jen otázka času.

Kačka: Já jsem začala s takovým tím normálním výletováním k moři a propadla kouzlu cestování. Cesta kolem světa je takový přirozený sen každého, koho cestování baví. Pak přišel Láďa, který se nebál jednat a najednou už jsme jeli.

Big Trip - cesta kolem světa 4

Přípravy netrvaly příliš dlouho. Ve své podstatě jsme začali sháněním informací pár měsíců před cestou. Když jsme ale oba chodili do práce, nebylo moc času a energie to příliš řešit. Ty skutečné přípravy začali měsíc před cestou, když jsme skončili v našich zaměstnáních.

Být nepřipravený má rozhodně své výhody… třeba se nestíháte bát a ta sladká nevědomost spoustu věcí vyřeší za vás ;o)

Big Trip - cesta kolem světa 8

V jaké zemi / státě se vám líbilo nejvíc ?

Častá otázka všech a těžká odpověď. Všude na světě je krásně a nám se líbilo skoro všude. Každá země je jedinečná a má své kouzlo, stejně tak jako věci které vám nesednou.

Během téhle cesty nás asi nejvíc nadchl přátelský Súdán, rozmanitá Namibie, překrásná Patagonie, ale máme taky rádi mnohdy proklínané USA.

Big Trip - cesta kolem světa 1

Zamilovali jsme si australský outback, stejně tak jako pohodu a lidi v Myanmaru. Dopustit nedáme ani na Rusko, které je ještě větší než se může zdát.

Big Trip - cesta kolem světa 2

Jaké jídlo, které se v Čr nedá sehnat, vám chutnalo nejvíc? + Co k jídlu jste měli na cestách nejdražšího / nejlevnějšího ?

Vzhledem k tomu že jsme všežravci a rádi ochutnáváme jak se dá, měli jsme tu možnost ochutnat ledasco. Smažené červy a nebo steakžirafy či zebry. Chutnali nám smažené kobylky stejně tak jako klokaní maso.

Nejdražší byl steak z bisona v USA (skoro 800,- Kč – proto jsme si dali jen jeden dohromady) a nejlevnější koblihy s čajem v Etiopii (cca 7Kč pro oba).

Obojí bylo jedinečné a v obou případech byla skvělá obsluha.

Big Trip - cesta kolem světa 9

Navštívili jste během cesty zemi, která se vám natolik líbila, že byste tam mohli / chtěli žít nastálo ?

Jsme patrioti a jediné doma je pro nás v Česku. Líbilo se nám skoro všude, ale zůstat někde na stálo jsme nikdy nechtěli. Navíc nejhezčí holky, nejlepší pivo a nejkrásnější hlavní město máme právě u nás.

Big Trip - cesta kolem světa 7

Pokud byste měli jet kolem světa znova znovu, jeli byste stejnou trasu nebo něco „vynechali“ či naopak přidali

Na spoustu míst bychom se rádi vrátili zas a znovu. Užili si tam víc času, pozdravili kamarády a tak podobně. Určitě bychom přidali nová místa. Cestovali jsme před tím, cestujeme potom a pořád je mnoho míst, kde jsme nebyli a kam nás naše toulavá srdce táhnou.

Big Trip - cesta kolem světa 10

Kolik jste měli oblečení s sebou a koupili jste si nové na cestách ?

Moc jsme toho neměli a převážně to stačilo. Nejeli jsme na módní přehlídku, ale cestovat. Občas jsme něco dostali (například reklamní péřovky v Santiago De Chile), něco jsme si koupili a samozřejmě hodně toho zničili. Myslíme, že o otáčení spodního prádla se nevedou mezi cestovateli vtipy pro nic za nic ;o)

Big Trip - cesta kolem světa 11

A s tím související otázka, kolik kabelek sis Katko dovezla domů ?

Cha chááá! Celkový součet je rovných 30 kousků. Samozřejmě ne všechno skončilo v mé sbírce. Některé jsem přivezla jako dárky, ale pořád mi jich zbylo dost. Neznamená to však, že jsem s tím skončila. Kabelka k ženě patří a tak nejčastější suvenýr z cest je právě kabelka.

Big Trip - cesta kolem světa 6

Četl jsem, že jste dost často „po večeři“ koukali na filmy. Mě jako filmového fanouška by zajímalo, jaký se -vám líbil nejvíc a máte spočítáno, kolik jste jich za ty 2 roky viděli? :)

Tak to teda nevíme. Vedli jsme si statistiku o kde čem, ale kolik jsme zvládli filmů to netušíme. Je pravda, že některé jsme viděli několikrát. Ale nebylo to tak, že bychom vždy večer koukali na filmy.

Dost často pro nás tím nejlepším večerním programem bylo pozorovat západ slunce, bavit se s domorodci při poslechu jejich hudby a nebo jen tak zírat do dálky.

Když bylo špatné počasí, čekali jsme na auto a nebo nebyl jiný program, pak přišel film vhod.

Výběr byl různý… jednou komedie, někdy byla chuť na mafiány a nebo co nám někdo doporučil. Nemáme přímo favorita, spíše jsme dost často vybírali filmy podle místa kde jsme byli. Takže například „Pařba v Las Vegas“ jsme viděli během pár dní ve Vegas asi čtyři krát a potom hledali ta místa z filmu.

Big Trip - cesta kolem světa 5

Nakonec jedna otázka „mimo“. Jste z Krásné Lípy, což je obec v nádherné oblasti České Švýcarsko. Co se vám zde líbí a měli byste nějaký váš tip na výlet pro naše čtenáře ?

Asi nejznámější je Pravčická brána a nebo v zimním období brtnické ledopády. Hned za rohem je Hřensko a vyhlášené soutěsky, stejně jako Jetřichovice se svými vyhlídkami. Také je u nás nejvyšší koncentrace rozhleden tudíž kochat se pohledem do dálky je možné na každém rohu.

Zkrátka kdokoliv k nám na sever vyrazí, nebude litovat. Ať už bude po okolí jezdit na kole či pěšky, dost možná se nakonec potkáme u nás na náměstí v pivovaru ;o)

Více informací o naší cestě a také informace, kde nás můžete vidět naživo, najdete na webu www.BigTrip.cz

Big Trip - cesta kolem světa 12

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí do dalších cest.

Související články:

Napsat komentář