Bílé kameny (Sloní skály) – Jitrava


Jitravské sloní kameny můžete navštívit na dohled od této obce. Je to pěkný výlet asi na hodinku, takže jej lze pojmout třeba jako zajímavost na trase z LBC do České Lípy.

Bílé kameny (Sloní skály)

Jedná se o bílé pískovcové skály rozdělené na tři bloky, připomínající hřbet ležících slonů. Jsou chráněny díky neobvyklému zvětrávání křídových pískovců. Na úplný vrcholek lze na vlastní nebezpečí vylézt pomocí vyšlapaných schodů v pískovci, které tam za ta léta zanechali návštěvníci. Stáří těchto asi 20 metrů vysokých pískovcových skal je více než 150 milionů let. V této době se na tomto místě nacházelo velké moře. Skály mohou tedy nejpravděpodobněji pocházet ze dna samotného moře. K tomuto magickému místo se váže několik historek, které si můžete přečíst na informačních tabulích.

Bílé kameny - Sloní skály Jitrava

Parkování

Kdo pojede z Liberce (na fotce zleva), jen z hlavní silnice odbočí vpravo na malé parkoviště. Kdo od Lípy, ten musí sjet k benzínové stanici Robin Oil, zde se otočit a najet správně, abyste neporušovali předpisy a nevzali to „přes plnou“.

Čerpací stanice v Jitravě

Jak vidíte, zaparkuje zde asi 10 aut. Byli jsme zde o letních prázdninách ve čtvrtek dopoledne a bylo plno.

Parkování Jitrava

Kudy ke sloním skalám

Od auta je to kilometr až ke „slonům“, kousek po asfaltové cestě, zbytek po polní. Už zdáli jsou tyto bílé skály vidět a určitě si všimněte těch „schůdků“. Slony lze obejít zezadu a vylézt nahoru na skály. Je to teda adrenalin, obzvlášť při cestě dolů. Já se synem jsme to dali jen do půlky, až nahoru jsme si netroufli, protože pokud byste špatně šlápli, můžete spadnout z výšky cca 5-6 metrů, tak na to pozor.

Jak vidíte, tyto zaoblené skály připomínají hřbety a hlavy slonů, odtud je ten název.

Bílé kameny Jitrava

Zajímavá je i pověst o Sloních kamenech.

Bílé sloní kameny

Ve výhledu na Lužické hory vám stejně brání okolní stromy, což ale nevadí, tato skupina skal je pěkný výlet i tak.

Ubytování v okolí

Další tipy na výlety: