Bílsko-Bělá je nejzajímavější město jižního Polska


Město Bielsko Biala je leží v jižní části Polska, zhruba se 180 000 obyvateli. Patří k tamním nejzajímavějším městům v této části státu. Bylo založeno v roce 1951, kdy se města Bielsko a Biala spojily. Rozděluje je řeka Biala.

Bielsko Biala historie

První zmínka o této lokalitě odkazuje na rok 1312. V roce 1772 byla oblast připojena k Rakousku a to je doba, kdy se rozvíjí ve městě celkem úspěšně textiní průmysl. Během druhé světové války se stalo město součástí Třetí říše a většina židovské populace byla poslána do koncentračního tábora Auschwitz.

Památky a zajímavosti

Ve městě lze najít řadu zajímavých památek – Sulkowský hrad ze 14.století, katedrálu sv. Mikuláše a například soukenický dům z 18. století.

Bielsko Biala může být dobrým výchozím bodem do hor. Leží nedaleko Slezských a Malých Beskyd a v zimě je v provozu řada vleků – Debowiec, Magurka, Klimczok. Je zde hodně zeleně a dobře rozvinutá lyžařská infrastruktura.

Ten, kdo se necítí na lyžování, může využít ve městě například plavecký bazén nebo tenisové kurty. Odvážnější mohou zkusit motokáry.

Město je známé také díky Studiu kreslených filmů. Vznikly zde například pohádky o Bolkovi a Lolkovi. Ten, kdo již zapomněl, rádi připomeneme, že se jedná o animovaný polský televizní seriál poprvé vysílaný v roce 1963, v rámci Večerníčku.

Bialsko Biala je významným dopravním uzlem. Nejrychleji se sem ale dostanete z České Republiky autem.

Restaurace

Ve městě je několik míst, kde se dá dobře najíst a napít. Recenze lze nalézt na Tripadvisoru. Doporučujeme vyzkoušet místní Burgrárnu = MR HAMBURGER, kde se za celkem přijatelné peníze dají koupit skvělé hamburgery s čerstvými ingrediencemi. Adresa: 11 Listopada 57. Interiér tvoří stoly a lavice z euro palet.

Fotogalerie

Qubus hotel Bielsko Biala – recenze ubytování

Kvalita ubytování = čtyřhvězdičkový hotel s ledničkou, televizí, satelitem, internetovým připojením. Hotel čistý a moderní. Koupelna s vanou a fénem. Matrace vysoká, závěsy kvalitní, takže nepropustí venkovní světlo. Úložný prostor v hotelu = šatní skříň.

Strava = snídaně formou bufetu. Výběr odpovídá 4* hotelu. V nabídce ovoce – melouny, ananas, jahody, zelenina – červená, zelená a žlutá paprika, okurka, rajče, sladké pečivo, několik druhů chleba, sýry. Piti – kafe, čas, ovocné džusy, v nabídce byly dále párky, míchaná vejce, slanina.

Poměr kvalita vs.cena = hotel je součástí řetězce Qubus hotelů v Polsku. Za přespání lze získat určitý počet bodů a ty později vyměnit za noc zdarma, jako to bylo v našem případě.

Kvalita servisu = výborná. Recepční ochotná, servírka příjemná. Personál mluví velice dobře anglicky.

Zábava = v hotelu chybí bazén. V jiných Qubus hotelech je bazén v nabídce. Město Bielsko Biala je zajímavé město, které stojí vidět nejen za denního světla.

Doporučujeme se registrovat v Q-Clubu a sbírat body. Nasbírané body lze vyměnit za noc zdarma se snídaní v jakémkoliv Qubus hotelu.

Rezervujte ubytování

Mezi nejlepší hotely ve městě patří 4 hvězdičkové hotely – Qubus hotel, Parkhotel Vienna a Hotel President.

Související články:

1 komentář u „Bílsko-Bělá je nejzajímavější město jižního Polska“

 1. V B-B je jeden velký problém a sice že mistni fotbalový klub není v první fotbalové lize. A nemám zde na mysli pseudoklub Podbeskiedzie, ale BKS Slal Bielsko -Biala je to jeden z nejvic tradičních klubu v Polsku, ale nyni hraje 5 ligu (velmi dobré vztahy mezi fans Slávie Praha a Legie Warszawa). Ale jinak převažují samá pozitiva. Ano nevíte zda se vám více líbí Biala, nebo Bielsko. Obe města nyní složená mají svá náměstíčka a historická centra. Zámek mě moc neuchvátil, ale centrální náměstí a přilehlé uličky jsou super. Nezapomenu na jeden bar na náměstí 3. Maja tuším Delicia, kde jsem s kamarádem z Plzně popíjel v pravé poledne a došlo to tak daleko že nás slečna barmanka nechala u sebe přespat (ve vší počestnosti). Za zmínku stojí samotná ulice 3.maja, která je jako vystřižená z Žitné ulice v Praze. Ne nadarmo se B-B říká malá Vídeň, protože pokud se dostanete déle do centra města narazíte na krásné secesní domy které si zde nechali postavit Rakušáci v době 3-ho dělení Polska. B-B se může po Koszalinu a Kielcích pochlubit tretim místem v zastoupení zeleně na území města. Přenádherné Beskydy a výstupy do hor, např. na Klimczok to pouze dokreslují. Ve městě je spousta historických budov, v jedné z nich v Bílsku vedle kláštera je unikátní pivovar. Náměstí z konce je moc hezké a je milé zde vidět slunečníky Budvaru, Kozla, nebo Prazdroje.
  B-B je centrem protestantství v Polsku nejdete zde jedinou sochu M. Luthera a také krásnou luteránskou katedrálu vedle centrálního náměstí.
  Nakonec jsem si nechal podle svého dojmu to nejlepší z B-B a to je vlakové nádraží, které uznávám s Přemýšlem za nejhezčí v Polsku, na peronu jsou úžasné historické stánky, kde si odnesete kávu, nebo pro Polsko tradicnejší černý čaj přímo do vlaku. Nakonec jedna zvláštnost nikde jinde v Evropě snad s výjimkou Říma nenajdete vedle sebe dvě tak obrovské náměstí, v části Bělá je to přímo na dlani.
  Zajímavostí je, že se zde natáčely nesčetné kreslené filmy, jak napsal pan Miloš mimo jiné i Bolek a Lolek a na terénu města měl filiálku italský Fiat, právě odsud pochází legendární Fiat 125 čili ,,maluch“. A věděli jste že zde jezdily tramvaje dříve než ve Vídni?
  Nezapomeňte navštívit blízký C.K
  pivovar v Živci stojí to opravdu za to🍻👍

Napsat komentář