Bílsko-Bělá je nejzajímavější město jižního Polska

Město Bielsko Biala je leží v jižní části Polska, zhruba se 180 000 obyvateli. Patří k tamním nejzajímavějším městům v této části státu. Bylo založeno v roce 1951, kdy se města Bielsko a Biala spojily. Rozděluje je řeka Biala.


Bielsko Biala historie

První zmínka o této lokalitě odkazuje na rok 1312. V roce 1772 byla oblast připojena k Rakousku a to je doba, kdy se rozvíjí ve městě celkem úspěšně textiní průmysl. Během druhé světové války se stalo město součástí Třetí říše a většina židovské populace byla poslána do koncentračního tábora Auschwitz.

Památky a zajímavosti

Ve městě lze najít řadu zajímavých památek – Sulkowský hrad ze 14.století, katedrálu sv. Mikuláše a například soukenický dům z 18. století.

Bielsko Biala může být dobrým výchozím bodem do hor. Leží nedaleko Slezských a Malých Beskyd a v zimě je v provozu řada vleků – Debowiec, Magurka, Klimczok. Je zde hodně zeleně a dobře rozvinutá lyžařská infrastruktura.

Ten, kdo se necítí na lyžování, může využít ve městě například plavecký bazén nebo tenisové kurty. Odvážnější mohou zkusit motokáry.

TIP: Město Kudowa Zdroj

Město je známé také díky Studiu kreslených filmů. Vznikly zde například pohádky o Bolkovi a Lolkovi. Ten, kdo již zapomněl, rádi připomeneme, že se jedná o animovaný polský televizní seriál poprvé vysílaný v roce 1963, v rámci Večerníčku.

Bialsko Biala je významným dopravním uzlem. Nejrychleji se sem ale dostanete z České Republiky autem.

Restaurace

Ve městě je několik míst, kde se dá dobře najíst a napít. Recenze lze nalézt na Tripadvisoru. Doporučujeme vyzkoušet místní Burgrárnu = MR HAMBURGER, kde se za celkem přijatelné peníze dají koupit skvělé hamburgery s čerstvými ingrediencemi. Adresa: 11 Listopada 57. Interiér tvoří stoly a lavice z euro palet.

Fotogalerie

Qubus hotel Bielsko Biala – recenze ubytování

Kvalita ubytování = čtyřhvězdičkový hotel s ledničkou, televizí, satelitem, internetovým připojením. Hotel čistý a moderní. Koupelna s vanou a fénem. Matrace vysoká, závěsy kvalitní, takže nepropustí venkovní světlo. Úložný prostor v hotelu = šatní skříň.

Strava = snídaně formou bufetu. Výběr odpovídá 4* hotelu. V nabídce ovoce – melouny, ananas, jahody, zelenina – červená, zelená a žlutá paprika, okurka, rajče, sladké pečivo, několik druhů chleba, sýry. Piti – kafe, čas, ovocné džusy, v nabídce byly dále párky, míchaná vejce, slanina.

Poměr kvalita vs.cena = hotel je součástí řetězce Qubus hotelů v Polsku. Za přespání lze získat určitý počet bodů a ty později vyměnit za noc zdarma, jako to bylo v našem případě.

Kvalita servisu = výborná. Recepční ochotná, servírka příjemná. Personál mluví velice dobře anglicky.

Zábava = v hotelu chybí bazén. V jiných Qubus hotelech je bazén v nabídce. Město Bielsko Biala je zajímavé město, které stojí vidět nejen za denního světla.

Doporučujeme se registrovat v Q-Clubu a sbírat body. Nasbírané body lze vyměnit za noc zdarma se snídaní v jakémkoliv Qubus hotelu.

Rezervujte ubytování

Mezi nejlepší hotely ve městě patří 4 hvězdičkové hotely – Qubus hotel, Parkhotel Vienna a Hotel President.

Související články:

1 komentář u „Bílsko-Bělá je nejzajímavější město jižního Polska“

 1. V B-B je jeden velký problém a sice že mistni fotbalový klub není v první fotbalové lize. A nemám zde na mysli pseudoklub Podbeskiedzie, ale BKS Slal Bielsko -Biala je to jeden z nejvic tradičních klubu v Polsku, ale nyni hraje 5 ligu (velmi dobré vztahy mezi fans Slávie Praha a Legie Warszawa). Ale jinak převažují samá pozitiva. Ano nevíte zda se vám více líbí Biala, nebo Bielsko. Obe města nyní složená mají svá náměstíčka a historická centra. Zámek mě moc neuchvátil, ale centrální náměstí a přilehlé uličky jsou super. Nezapomenu na jeden bar na náměstí 3. Maja tuším Delicia, kde jsem s kamarádem z Plzně popíjel v pravé poledne a došlo to tak daleko že nás slečna barmanka nechala u sebe přespat (ve vší počestnosti). Za zmínku stojí samotná ulice 3.maja, která je jako vystřižená z Žitné ulice v Praze. Ne nadarmo se B-B říká malá Vídeň, protože pokud se dostanete déle do centra města narazíte na krásné secesní domy které si zde nechali postavit Rakušáci v době 3-ho dělení Polska. B-B se může po Koszalinu a Kielcích pochlubit tretim místem v zastoupení zeleně na území města. Přenádherné Beskydy a výstupy do hor, např. na Klimczok to pouze dokreslují. Ve městě je spousta historických budov, v jedné z nich v Bílsku vedle kláštera je unikátní pivovar. Náměstí z konce je moc hezké a je milé zde vidět slunečníky Budvaru, Kozla, nebo Prazdroje.
  B-B je centrem protestantství v Polsku nejdete zde jedinou sochu M. Luthera a také krásnou luteránskou katedrálu vedle centrálního náměstí.
  Nakonec jsem si nechal podle svého dojmu to nejlepší z B-B a to je vlakové nádraží, které uznávám s Přemýšlem za nejhezčí v Polsku, na peronu jsou úžasné historické stánky, kde si odnesete kávu, nebo pro Polsko tradicnejší černý čaj přímo do vlaku. Nakonec jedna zvláštnost nikde jinde v Evropě snad s výjimkou Říma nenajdete vedle sebe dvě tak obrovské náměstí, v části Bělá je to přímo na dlani.
  Zajímavostí je, že se zde natáčely nesčetné kreslené filmy, jak napsal pan Miloš mimo jiné i Bolek a Lolek a na terénu města měl filiálku italský Fiat, právě odsud pochází legendární Fiat 125 čili ,,maluch“. A věděli jste že zde jezdily tramvaje dříve než ve Vídni?
  Nezapomeňte navštívit blízký C.K
  pivovar v Živci stojí to opravdu za to🍻👍

Napsat komentář