Biograd na Moru v Chorvatsku – dovolená, která neomrzí


Jako každý rok jsme si celá rodina sedli a rozhodovali, kam pojedeme v létě na dovolenou. Kdy, kam, jak? Nakonec jsme se všichni shodli už po osmé za sebou na Biogradu na Moru v Chorvatsku. Rok, co rok si říkám, že už se chci také kouknout jinam. Když nám se tam tak líbí a nic nám tam nechybí.

Chorvatsko Biograd na Moru autem

Chorvatsko je Čechy oblíbené nejen pro dobré ceny, pěknou přírodu, domácí atmosféru, čisté moře a klid. Ale i pro svou blízkost, takže jako většina jsme tam vyrazili po vlastní ose autem.

Vybrat si k rekreaci historické město s moderním zázemím, Biograd na Moru, je trefou do černého. Nachází se od nás cca 800 km, cesta autem po dálniční trase Brno – Vídeň – Graz – Zagreb je plynulá a rychlá, neboť za 8 – 9 hodin můžete být na místě.

Dovolená v Biogradu na Moru

Vždycky jsme se tam chtěli podívat v září, kdy je moře pěkně vyhřáté, pláž není tak přeplněná a teploty jsou o dost příjemnější, ale ani tento rok to nevyšlo a jelo se v červenci, takže jsme si ,,vyžrali‘‘ ty nejvyšší teploty.

Autokempy, stany a ubytování na místě jsou pro Chorvatsko pověstné. Na tohle má rodina nikdy bohužel nebyla, tak jsme měli již poněkolikáté dohodnutý apartmán v rodinném domku, kde bydlel starší manželský pár a přivydělával si pronajímáním jednoho jediného bytu v jejich domě.

rezervujte ubytování

Na to, že jsem v Chorvatsku byla už opravdu hodněkrát, tak vždy na stejném místě a nikdy mě nějak nemrzelo, že jsme nejeli jinam. Už jsme Biograd znali a nic nám tam nechybělo.

Biograd na Moru co navštívit

Pětitisícové letovisko leží v Severní Dalmácii mezi Zadarem a Šibenikem. Původně korunovační místo chorvatských panovníků nabízí současným rekreantům bohatou historii a dostatek kulturního i sportovního vyžití. Dlouhá promenáda vedoucí podél pláže každý večer žije neuvěřitelným způsobem.

Chorvatsko Biograd na Moru

Živá hudba se line pomalu celým Biogradem, lákavá vůně mořských plodů táhne kolemjdoucí do restaurací a lidé se zastavují u mnoha stánků a obchodů se suvenýry. A ač to spoustu lidí ani nenapadne, Biograd má opravdu bohatou přírodu s několika udržovanými parky.

Biograd na Moru Chorvatsko

Centrum města tvoří poměrně velký přístav, který na první pohled upoutá podmořským osvětlením.

Pláže a bazén

Kromě rozlehlých pláží s mírným vstupem do moře (pláže Bošana, Soline, Dražice – oceněná Modrou vlajkou) slouží ke koupání také velký, osvětlený městský bazén, kde se po celé léto konají četné sportovní a kulturní akce.

Chorvatsko Biograd na Moru - bazén

Milovníci sportu uvítají tenisové kurty se školou tenisu, soutěže plavidel, výlety s potápěním, turistické stezky, milovníci kultury zase letní festivaly, návštěvu muzea či letního kina.

Výlety do okolí

Po několika dnech může být pro někoho už trochu ,,malý‘‘. Ač nás Biograd nikdy neomrzel, vždy jsme celá rodina rádi podnikali výlety po okolí, většinou tedy poznávací. Necelou půl hodinu severně leží páté největší město Chorvatska – Zadar. Je to moderní metropole a zároveň jeho centrum je jedna velká historická památka. Dále stejně vzdálený jižní Šibenik je přímo pastvou pro oči milovníků kulturně – historických památek. Jistě za zmínku také stojí blízké Pakoštane.

Cestovat se dá jak autem, které si zde můžete také zapůjčit, tak lodní cestou. Zpestřením může být například výlet poloponorkou nebo trajektem na ostrov Pašman, kde leží městečko Tkon s písečnými plážemi.

Split a Trogir stojí jistě také za návštěvu, stejně tak jako národní parkyKrka vodopády, Paklenica a Kornatské souostroví nebo národní parky Vranské jezero (největší chorvatské sladkovodní jezero) a Telaščica.

Chorvatsko neoplývá tak bohatou kulturou a historií jako jiné destinace pro letní dovolenou – Řecko, Egypt, a jiné. Přesto v žádné jiné evropské zemi nenajdete tak čisté a průzračné moře jako tady.

Je na co vzpomínat

Biograd na Moru je synonymem povedené dovolené v Chorvatsku – upravené město s pěknými plážemi, křišťálově čistým a teplým mořem, s minimálním počtem deštivých dní, výbornou kuchyní a vším, co k dokonalé relaxaci náleží.

Ubytování Biograd na Moru

Kromě ubytování v hotelích (Adria, Ilirija aj.) se lze bez problémů ubytovat ve slušných penzionech a apartmánových domech (Ivana, Daniela, Čančar, Vista, Kristina, Villa E,…) či v kempech vybavených moderními mobilhomy.

Mezi nejoblíbenější patří hotel Adria a kemp Soline.

Většinou se lze v těchto ubytovacích kapacitách také bez problémů stravovat.

Chorvatsko Biograd na Moru - Villa Ivana

Související: