Bolevecký rybník – místo k procházce a odpočinku i ráj otužilců


Těžko najdete Plzeňáka, který by neznal Bolevecké rybníky, zejména Velký Bolevecký rybník, místními nazývaný zkráceně Bolevák.

Bolevecký rybník – tip kam k vodě, když navštívíte Plzeňsko

Něco málo z historie. Rybník Bolevák byl vybudován v letech 1460-1461 a má cca 53 ha. Díky rozloze a umístění je lidmi z okolí vyhledávanou lokalitou v horkých letních dnech. Přístup do vody je pozvolný s prostornými písčitými plážemi, které přímo vybízejí k rozprostření deky a odpočinku se zajímavou knihou. Zdejší voda je na městský rybník mimořádně čistá.

Bolevák - Bolevecký rybník

Sportovní kluby si rybník oblíbily

Na vodní hladině můžete pozorovat nejen zástupce vodní fauny, jako jsou labutě a kachny. Často jsou zde k vidění také plující jachty – na břehu rybníka totiž sídlí Jachetní klub Plzeň, který má v místě kompletní zázemí a tak pokud přeje vítr, máte možnost se stát divákem jednoho z pořádaných závodů.

Za oblíbenou lokalitu považují Bolevák i otužilci z Klubu sportovních otužilců Plzeň, kteří zde pořádají tradiční novoroční plavání. Na jednotlivé otužilce však můžete u Boleveckého rybníka narazit během celého roku.

Místo vhodné k procházkám i sportu

Pokud nepatříte k příznivcům otužování, nemusíte zoufat. V okolí Boleváku si přijde na své každý. Kolem rybníka totiž vede příjemná stezka s dostatečně širokou cestou, kterou využívají pejskaři, zamilované dvojice i rodiny s dětmi. Odpočinout si můžete na jedné z laviček, které jsou rozmístěné podél celé trasy. Během procházky se vám bude nabízet pohled na rybník z několika úhlů, projdete se i lesíkem nebo po hrázi, z níž uvidíte Malý Bolevecký rybník. Využít můžete i moderně pojatá plážová občerstvení Point nebo menší občerstvení U Haničky – procházku si můžete tedy snadno zpestřit například voňavou klobásou nebo kávou či  pivem v kelímku.

Zařadit můžete ale i jiné aktivity, upravená cesta a kultivované okolí láká běžce i cyklisty. Pokud je dostatečný mráz, samozřejmě se na rybníce i bruslí. V létě si pro změnu můžete na pláži Ostende zapůjčit šlapadlo, loďku nebo paddleboard.

Jak se k rybníku dostat?

K parkování lze využít několik parkovišť, například u autokempingu Ostende či parkoviště Na rampě, u kterého rovnou nalezneme vkusné občerstvení Point.

Využít můžete také autobusovou linku MHD č. 30, ze které vystoupíte na zastávce Bolevecký rybník.

Kam dál v okolí: