Borový vodopád – Loučná nad Desnou (Jeseníky)

Borový vodopád je největší vodopád okresu Šumperk se svou výškou 8,3 m. Nachází se pod Medvědí horou v nadmořské výšce 840 metrů. Vodopád je formován na Borovém potoce, kterému se někdy přezdívá Medvědí potok a je to jeden z přítoků Divoké Desné. Vodopád je volně přístupný bez omezení, což z něj dělá ideální místo pro výlet v této době.


Procházka k vodopádu se dá také spojit s návštěvou Dlouhých Strání, což jsou dvě obrovské nádrže přečerpávací elektrárny. Dolní nádrž je vzdálena asi 4,2 km od hlavní cesty a případného parkoviště, jen si musíte dát pozor, kdy je cesta až k nádrži otevřena.

Kudy k vodopádu Borového potoka

Nachází v obci Loučná nad Desnou – Kouty nad Desnou. K vodopádu nevede značená turistická trasa, proto je dost možné, že vodopád budete míst celý jen pro sebe. Ačkoliv je vodopád ukryt v lese, cesta k němu není vůbec složitá.

Parkování

Při cestě autem je nejlepší zaparkovat na odpočívadle u cesty, která vede k Dolní nádrži. Parkovacích míst tam sice moc není, ale většinou není problém zaparkovat. Ze stejného místa se můžete vydat na cestu i v případě, že se rozhodnete jet autobusem, nachází se zde autobusová zastávka Loučná n. Des., Kouty n. Des., most.

TIP: Rešovské vodopády – nejhezčí kaskáda Moravy

Poté se stačí vydat po asfaltové cestě (modrá turistická značka) 2 km než dojdete k mostu, který přejdete a vydáte se po vyšlapané cestě k vodopádu. Most se nachází na pravé straně a rozhodně jej nepřehlédnete ani neminete. Cesta poté vede mírným terénem do kopce, ale není nijak obtížná a je vhodná i pro rodiny s dětmi. K samotnému vodopádu dojdete za 15 minut od odbočení. Celková délka výletu se bude pohybovat kolem 1 hodiny, samozřejmě v závislosti na dalších okolnostech.

Borový vodopád Jeseníky

Vodopád je mírně kaskádovitý, takže se můžete nechat unášet krásou přírody již při cestě k cíli. Potkáte například ještě jeden menší vodopád o celkové výšce 2 metry. Bohužel se u Borového vodopádu nenachází žádné lavičky ani místa pro případný odpočinek, snad jen velké kameny, na které se dá sednout.

GPS: 50°5’17.469″N, 17°9’35.248″E

Kam na výlety v okolí:

Napsat komentář