Botanická procházka po Radobýlu u Litoměřic


Vycházíme z nádraží Žalhostice, blíží se volby do Evropského parlamentu a jedna ze stran nám zde rozdává pytlíky s pravým čínským čajem.

Botanická procházka po Radobýlu

Procházíme úzkým a dlouhým tunelem pod železniční tratí, po železných schodech vystoupáme na silnici, vidíme nově budovanou dřevostavbu a přecházíme na žlutou turistickou značku. Rostou zde byliny známé více i méně – vlaštovičník, ostrolist poléhavý je hodný svého názvu, žlutý křest zadní, bílý snědek Kochův, krvavec menší, jahodník truskavec i obecný, kamejka modronachová, žlutý hrachor pačočkový a hluchavka bílá.

Botanická Radobýl 3

Na vinařské stezce do Velkých Žernosek roste památný strom jeřáb oskeruše, dožívá se 300 – 500 let, pokračujeme po žluté a vidíme keř omotaný pavučinkami, to dokáží housenky bílého motýlka předivky zhoubné, vedle pěšiny roste kostival lékařský.

Botanická Radobýl 6

Voskovka menší, žlutý rukevník východní, kozí brada východní, kalina dušalej, šalvěj luční, pelyněk ladní, kerblík, pampelišky existuje 200 druhů, jitrocel prostřední, bez černý, řepík lékařský, třezalka tečkovaná, řeřicha ladů, ve vojtěšce roste žlutá záraza tuhá, hvozdík kartouzek, lipnice cibulkatá, pelyněk ladní, růže šípková, hloh s malými bílými kvítky a mateřídouška.

TIP: Botanické zahrady v České republice.

Na stepní pláni u bývalého kamenolomu vidíme sloupcový rozpad čediče a teplomilné rostliny – koniklec luční již odkvetl.

Botanická procházka - Radobýl Litoměřice

Kozinec bezlodyžný nemá stonek, světle modrý rozrazil, pryšec chvojka, trýzel škardolistý, silenka ušnice, bílý rožec rolní, modrobílý modřenec tenkokvětý a záraza šupinatá.

Botanická Radobýl 7

Pokračujeme neznačenou jižní cestou podél lomu a nad vinicemi, prakticky po spádnici stoupáme k vrcholu s křížem, je to krpál (!!), příště půjdeme raději po pozvolnější žluté turistické cestě.

Na vrcholu to pěkně fičí, ale výhled na Říp, Milešovku, Lovoš, Hazmburk i Kalvárii je nádherný.

Roste zde divizna brunátná, svačíme až po sestoupení k lavičkám na severní straně Radobýlu, zde potkáváme autobus turistů z jižních Čech. My se nyní můžeme buď vrátit 1.5 km po žluté značce zpátky do Žalhostic, nebo pokračovat 3 km po žluté do Litoměřic.

Jak se dostat na Radobýl z Litoměřic najdete v tomto článku.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář