Botanická zahrada Liberec


Botanická zahrada v Liberci, založená v roce 1876, je nejstarší botanickou zahradou v České republice a jednou z hlavních atrakcí města. Své návštěvníky zve do světa rostlin z celého světa, a to prostřednictvím svých unikátních skleníků a venkovních expozic. Zahrada je nejen místem krásy a relaxace, ale také centrem vědeckého výzkumu, vzdělávání a ochrany rostlin.

Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada v Liberci se pyšní deseti skleníky, které jsou domovem více než 7 500 druhů rostlin z různých koutů světa. Mezi nejvýznamnější patří:

  • Tropický a subtropický skleník, kde můžete obdivovat exotické druhy jako jsou orchideje, bromélie, nebo masožravé rostliny.
  • Skleník s australskou flórou přináší unikátní výběr rostlin z Austrálie, včetně vzácných druhů eukalyptů a proteáceae.
  • Kaktusový skleník ukazuje návštěvníkům různorodost sukulentských rostlin, včetně rozmanitých kaktusů a agáv.
  • Oranžerie s mediteránními rostlinami poskytuje náhled na typické rostliny Středomoří, jako jsou citrusy, olivovníky nebo palmy.

Kromě skleníků nabízí botanická zahrada také rozsáhlé venkovní expozice, kde jsou rostliny uspořádány podle různých témat. Mezi nejoblíbenější patří:

  • Alpinum, které simuluje horské prostředí a prezentuje rostliny z různých horských oblastí světa.
  • Systematická zahrada, kde jsou rostliny uspořádány podle jejich příbuzenských vztahů, což poskytuje návštěvníkům lepší pochopení rostlinné evoluce.
  • Geografické sekce, kde můžete najít rostliny typické pro konkrétní oblasti světa, například Severní Ameriku, Asii nebo Evropu.

Co se rozlohy zahrady týče, není moc velká, ale o to zajímavější je interiér budovy stojící uprostřed areálu. Vevnitř najdete mnoho tématických místností, ať už část s vysokými kaktusy, velkým vodopádem, tak i „skleník“ který Vás atmosférou přenese jako byste byli někde v prérii v Americe :)

Jsou zde i akvária, část s masožravými rostlinami, i části označené jako Pravěk, Afrika a Madagaskar a také s krásnými orchidejemi.

Když nevyjde počasí do liberecké zoo, určitě se zastavte v této botanické zahradě.

Otevírací doba

Je otevřeno denně.

  • 8 – 18h (letní čas)
  • 8 – 16h (zimní čas)

Parkování

V ulici Purkyňova je nejbližší parkoviště. Je placené.

Fotogalerie

Mapa – kde najdete libereckou botanickou zahradu

Web: https://www.botanickaliberec.cz/  – nahlédněte, pokud vás zajímá, kolik stojí aktuální vstupné

Pěkná botanická je i v Praze Troji a Teplicích, ale i další botanické v České republice.