Rozhodování, zda jít 300 m do Botanické zahrady v Praze Troji nebo 10 m do restaurace dopadlo podle očekávání a šli jsme obědvat. Pan vrchní z Altán Trója nabízel výborné plněné bramborové knedlíky s cibulkou a zelím za 139 Kč, malá desítka nebo malinovka = 25, velká = 35 Kč, po našem návratu by prý už nebyly.
Botanická zahrada Praha Troja
S plnými žaludky jdeme po schodech k pokladně Botanické zahrady, kupujeme si i Fata Morganu a samoobslužným vstupem vcházíme. Mapu nemáme, tak se držíme skupiny. Po chvíli vystoupáme k vinici sv. Kláry, byla původně spojena z Trojským zámkem, který nechal postavit Václav Vojtěch ze Šternberka v letech 1678 – 1685.
Zde se také hrozny zpracovávaly v ohromných sklepích, do kterých se dalo vjet celými povozy. Současně se zámkem byla postavena kaple pro jeho manželku, která ji nechala zasvětit své patronce sv. Kláře.
Svou rozlohou 3,5 ha je největší z pražských vinic. Od roku 1995 spadá tato vinice pod správu Pražské botanické zahrady, která intenzivně pracuje na jejím obnovení, výsadbou nových sazenic.
Je zde krásný výhled na Trojský zámek, bludiště i Prahu – Dejvice s hotelem Internationál a Julistkou, Prahu až po Petřínskou rozhlednu.
V zahradě se dá i odpočívat, ale nás čeká ještě Fata Morgana. U východu u mapy zjistíme, že jsme prošli jen menší část zahrady. V Trojské ulici jsme objevili malou BOTA-NICKOU ZAHRÁDKU.
Otevírací doba
Jakou má otevírací dobu skleník Fata Morgana, venkovní expozice i Vinotéka Sv. Kláry zjistíte zde.
Vstupné – ceník
Aktuální vstupné zde.
Mapa celého areálu je ke stažení zde.
Přečtěte si ještě