Brač – třetí největší ostrov na Jadranu


Ostrov Brač je největším ostrovem ve skupině Středodalmatských ostrovů a také třetím největším na celém Jadranu. Brač se po právu pyšní přívlastkem ,,nejslunnější oblast celého Jadranu“, je zde totiž neuvěřitelných 134 dní zcela jasného nebe ročně a prší zde průměrně.

Ostrov Brač Chorvatsko

Za první republiky dokonce cestovní kanceláře garantovaly vrácení peněz v případě, že na Brači nebude turistům svítit slunce. Nachází se zde na ostrov velmi neobvyklá flora a fauna, která se nenachází na žádném jiném místě Chorvatska.

Nejvyšším bodem je tzv. Vítova hora (Vidova gora, 780 m). Vrchol hory je skvělým vyhlídkovým bodem a místem startu vyznavačů paraglidingu a létání na rogalu.

Nejstarší městečko na pobřeží Brače je Bol, desítky kilometrů se zde táhnoucí prostorné písčité a oblázkové pláže, učinily Bol jedním z nejnavštěvovanějších míst celého Jadranu. Nachází se zde také dle mého nejkrásnější pláž celého Chorvatska Zlatni rat. Dalším zajímavým místem je zde Ilyrská pevnost.

Ubytování Brač

Možnosti k ubytování jsou například hotely Bluesun Bonaca, Borak nebo Bluesun Grand Hotel Elaphusan.

Největší město na ostrově Brač je Supetar, dnes se město počítá mezi hlavní turistická střediska. Je jedním z výstupních trajektu přímo ze Splitu. Ve městě můžeme navštívit kostel Marijina Navještenja z XVIII. stol. V okolí se nachází nespočet pláží a romantických zátok. Nejlepšími možnostmi k ubytování jsou hotely Waterman Supetrus, Villa Adriatica nebo nespočet soukromých apartmánů.

rezervujte ubytování

Další již méně významná letoviska jsou Sutivan, kde se nachází například písečná pláž Livka, městečko Milna ležící ve stejnojmenné zátoce, která je díky svému výbornému umístění využívána jako jediná Marina na Brači. Dalším místem je Škrip, kde bylo nalezeno nejstarší osídlení na Brači využívané ještě dávno před příchodem Ilyrů (první známí obyvatelé Dalmatských ostrovů). Dále se zde nachází Postira, Mirca, Povlja, Selca a další.

Jak se dostat na Brač?

Brač Bol Chorvatsko

Autem

Autem se na Brač dostanete jedině pomocí trajektu ze Splitu do Supetaru, nebo z Makarské do Sumartinu.

Letadlem

Letadlem se dostanete do Splitu nebo Dubrovníku, které jsou Brači nejblíže. Z Dubrovníku je to do Makarské, kde je trajekt cca 165 km. Z letiště ve Splitu je to k trajektu zhruba 30 min.

Lodní dopravou

Lodí se na Brač dostanete buď ze Splitu nebo z Makarské. Z obou měst se můžete dostat např. do Milny, Sumartinu, Supetaru, Bolu ale i do dalších míst na Brači.

Doporučujeme:

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář