Bradlec a Kumburk – zříceniny hradů v Českém ráji


Na pomezí Českého Ráje a Podkrkonoší za okresním městem Jičín, konkrétněji u obce Syřenov, leží dvě zříceniny hradů. Jsou od sebe vzdálené pouhé 3 km, a tudíž cesta pěšky z jednoho vrcholku na druhý trvá při rodinném výletě s dětmi necelou hodinku.

Cestou narazíte na malebnou původní hospodu zvanou Klepanda s rozlehlým bezplatným parkovištěm. Mimo turistů toto místo bývá i velmi častá zastávka pro cyklisty. V provozu je bohužel ale jen od pátku do neděle.

Bradlec a Kumburk

Zřícenina hradu Kumburk je vysoká 692 m n.m., Bradlec je pak o 100 m nižší. Jsou však provázány pověstí „O Bílé paní“. Místní obyvatelé uvádí, že se za starých časů střídavě na jednom i druhém hradě objevovala Bílá paní. Byla to žena majitele těchto hradů, kterou zaklela zlá čarodějnice. Kdo ji ale spatřil či chtěl promluvit, způsobil, že Bílá paní zmizela. Mimo to se také traduje, že hrady spojuje tajná chodba. V té je pak ukryt poklad, který lze najít ale jen před Velikonocemi, a to na Velký pátek těsně před rozbřeskem.

Pokud se vám nepovede najít poklad, nezoufejte. Hrady jsou přístupné celoročně a neplatí se žádné vstupné. Můžete se kochat krásnými výhledy na celé Krkonoše a Jičínsko. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout až do Kolína. K vidění jsou krásné ruiny podzemních chodeb, hradeb a věží. K dispozici jsou i naučné cedule o historii hradů. Hrad Kumburk je zachovalejší, a konají se na něm pravidelně akce pro veřejnost. Každé léto se koná například „Kumburské svítání“, kdy je hrad v obležení historické kapely a šermířů. Pokud se vám poštěstí, narazíte tam i na stánek s občerstvením a suvenýry. V případě že ne, můžete si opéct špekáčky na místním ohništi. To se vám na Bradleci nestane, avšak je z něho cítit pradávná historie.

Hrady spojuje červená turistická značka. Auto doporučuji zaparkovat u restaurace Klepanda a poté se již můžete vydat na trasu i s dětmi. Cestu je možné absolvovat jak s kočárkem, tak třeba i s koloběžkou či na kole.

Fotogalerie

Web: www.kumburk.cz