Brela – Čechy milované letovisko v Chorvatsku


Příjemní lidé, se kterými není problém domluvit se česky, skvělá dostupnost autem i autobusem, krásná příroda, čisté moře a bezkonkurenční ceny. To vše je Chorvatsko, pro Čechy už skoro ekvivalent domácí dovolené.

Jednou z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších destinací na Jadranu je bezpochyby Brela, letovisko v nejsevernější části Makarské Riviery.

Brela pláže a koupání

Letovisko nabízí přes kilometr a půl oblázkových pláží, které jsou kryty stínem z všudypřítomných borových lesů. Díky kamínkům je Brela místem s průzračně čistou vodou vhodnou k potápění. Budete-li mít štěstí, narazíte na menší korálové útesy s rozmanitou a fascinující faunou.

Pláž Punta rata byla americkým časopisem Forbes zařazena mezi 10 nejkrásnějších na světě, v celkovém pořadí je 6. a 1. v Evropě. Americký portál Huffington Post v roce 2014 prohlásil, že je Brela místo ze snu a důvodem, co nejdříve to bude možné, „skočit“ na letadlo do Chorvatska. Podle belgických portálu European Best Destinations – jedna z nejkrásnějších pláží v roce 2015. Portál Business Insider, zveřejnil v květnu 2015 následující:

Pláž Brela, která se nachází mezi Splitem a Makarskou, je středomořskou oázou se 6 km bílého štěrku, přerušovaného fíkovníky a olivovníky …

Brela Chorvatsko

Bohatstvím Brely je křišťálově čisté moře, několik kilometrů přírodních oblázkových pláží táhnoucích se podél celé Brely, vůně a krása borovicového lesa, který je z větší části chráněnou památkou přírodního dědictví.

Říká se, že Brela je jednou desetinou planety, které ještě lidstvo nedokázalo znečistit.

Ovšem, jsou zde betonové pěší stezky, které se navzájem proplétají od promenády podél moře a vedou přes město, až k samotným vrcholkům hor.

Brela Chorvatsko 1

Podél celého pobřeží vede betonová cesta, jenž turisty zavede přímo kolem symbolu Brely – ostrůvku ve tvaru kamene, jehož fotka zdobí každého průvodce a leták, až do sousední Bašky Vody a jejího akčního a nikdy nespícího centra plného nákupních možností. Chyba by byla neochutnat zde místní zmrzlinu. Při výběru z mnoha příchutí se vám budou sbíhat sliny a při sledování zručnosti a kreativity prodavačů tajit dech.

Chorvatsko moře

Hlavní město Brely je malinké a ne moc rozlehlé, na promenádě nakoupíte víc suvenýrů než v samotném městě, ale tam zase najdete plno čerstvých domácích surovin a skvělé restaurace. Významnou roli v cestovním ruchu hrají Makarské riviéry od jeho samotného počátku. V Brele i dnes pokračují v dlouhé tradici kvalitní turistické nabídky (vodní lyže, waterpark, půjčovna lodiček i motorových člunů, plážové hry,…) , pohodlnému ubytování (můžete si vybrat, zda chcete bydlet v luxusním hotelu či dáte přednost menšímu apartmánu přímo na pláži), tradiční dalmátské kuchyni (mimo jiné, také přes den pobíhají po pláži obchodníci a prodávají své domácí pokrmy), výběru místních vín, zábavě a písni.

Výlety

Zájemcům o poznávání nabízí cestovní i místní zážitkové kanceláře nepřeberné množství výletů – ať už adrenalinových, jako jsou sjezdy divoké řeky na raftu, či cesty za poznáním přírody, například té v okolí Plitvických jezer, kultury nebo ochutnáním místní kuchyně. Velice populárními jsou výlety na blízký ostrov Hvar a Brač spojené s rybími hody.

Chorvatsko Brela ubytování

Co se týče ubytování, nabízí Brela několik větších hotelových komplexů a nepřeberné možnosti ubytovat se v soukromí, což jsou vily s apartmány. Ty se nacházejí ve stráních tyčících se nad pobřežím a přístup k nim je po desítkách až stovkách schodů, takže ani o sport a aktivní pohyb není v destinaci nouze. Velice příjemnými majiteli a levným komfortním bydlením disponují například modrobílá vila Krolo či skromnější a výše umístěná vila Maria. Do takových zařízení je ve většině případů narozdíl od hotelů nutnost dovozu vlastní stravy.

rezervujte ubytování

Výletu do Brely určitě nebudete litovat. To vám potvrdí i spousta navrátivších se turistů, ale i tato recenze, kterou jste právě dočetli.

Související: