Břevnovský klášter, Bílá Hora a Letohrádek Hvězda. Výlet na tři místa v jeden den

Pokud se cestou z Břevnovského kláštera chystáte vydat na Bílou Horu, nezapomeňte se zastavit v barokním Kostele Panny Marie Vítězné s klášterem benediktýnek. Areál kláštera je volně přístupný a určitě stojí za návštěvu – kromě svého pravidelného barokního půdorysu Vás jistě zaujme velkým množstvím nástěnných maleb, které se nacházejí v podloubích po celém jeho obvodu.

Výlet na tři místa v jeden den

Působivé náboženské motivy zaujmou také svým výtvarným zpracováním, jedná se o ukázkovou galerii pod širým nebem.

Z kláštera je to jen pár minut pěšky na jedno z nejslavnějších bojišť české historie, Bílou Horu. Je to sice jen kopec o nadmořské výšce 381 m, nabízí ale krásné výhledy do okolí.

TIP: Co dělat a podniknout o víkendu v Praze

Stojí zde památník, místo k odpočinku a také informační tabule, shrnující průběh bitvy. Vzhledem ke svému historickému významu by vám toto místo rozhodně nemělo uniknout.

Obora Hvězda

Letohrádek Hvězda v oboře na Bílé Hoře, kde se pořádají koncerty vážné hudby a výstavy je přístupný po celý rok, tedy minimálně přilehlá obora.

Letohrádek půdorysu je ve tvaru šesticípé hvězdy a původně měl sloužit jako lovecký a odpočinkový zámeček. Oboru používala šlechta převážně k lovu a pro svoji zábavu. Dnes je místem, kam se chodí na procházky či za sportem (jízda na kole, běh).

Území dnešní obory bylo nejspíše osídleno už v pravěku. Na počátku 16.století přilehlá pole získává do vlastnictví německý král Ferdinand I. Habsburský. Do té doby lokalita patřila do majetku Břevnovského kláštera a až na pokyn rakouského archivévody Ferdinanda II. Tyroského v letech 1555-1557 dochází k stavbě letohrádku Hvězda.

Skrze oborou vede naučná stezka, která návštěvníky informuje nejen o historii a přírodních podmínkách, ale také o fauně a flóře, která se momentálně v oboře nachází. Využít lze také dětská hřiště. Menší je umístěno nedaleko letohrádku a druhé větší zhruba uprostřed obory.

Doporučujeme navštívit i místní kavárnu, kde vám rádi prodají koláče a limonády domácí výroby.

Doprava: Nejjedodušší způsob dopravy, který  můžete zvolit je přijet přímo k oboře Hvězda tramvají č. 22 a nebo autobusem č.347

Obora Hvězda parkování

V ulici Na Vypichu je dost míst, kde zaparkovat, takže auto lze nechat tam.

Procházku si můžete prodloužit návštěvou Letohrádku Hvězda s přilehlou oborou, která je oblíbeným místem pro výlety a odpočinek. Z bojiště na Bílé Hoře procházka trvá 20 minut, autem se dá cesta zvládnout za 6 minut.

Tato renesanční stavba v půdorysu hvězdy je obklopená parkem, který je oblíbeným místem pro pikniky a procházky.

A pokud jste si zapomněli svačinu doma, příjemná obsluha v místní kavárničce Vám s radostí nabídne výběrovou kávu, limonády i drobné občerstvení. Za zmínku stojí také to, že Letohrádek je v sezoně od dubna do října otevřen veřejnosti k prohlídkám štukových interiérů a výstav.

Při cestě z obory se můžete zastavit v některé z okolních restaurací, cesta na metro Petřiny Vám nezabere více než deset minut. Obora je také vybavena množstvím informačních tabulí, popisujících faunu i flóru, můžete v ní tedy i s dětmi strávit až několik hodin. A pokud během procházky ještě dostanete chuť dozvědět se více o historii Bílé Hory, vstup do muzea v Letohrádku Hvězda je otevřen denně kromě pondělí do 18:00.

Fotogalerie

Břevnovský klášter

Benediktinské arciopatství sv. Vojtěch a sv. Markéty  známé spíše jako Břevnovský klášter se nachází v Praze-Břevnově.

Nejstarší mužský klášter v Čechách byl založen v roce 993 knížetem Boleslavem II. a pražským biskupem Vojtěchem. V roce 1993 klášter slavil 1000 let výročí založení a při této příležitosti papež Jan Pavel II. povýšil opactví na arciopatství. Od počátku v klášteře sídlí řád svatého Benedikta – Benediktíni.

Součástí kláštera je pivovar, který má u nás nejstarší tradici.V pivovaru se vaří pivo s název Březnovský Benedict. Druhy piv i s jejich popisem, pokud si nejste jisti, které koupit naleznete na této webové stránce z pohodlí domova. Pivo můžete koupit také jako dárek z výletu. Určitě potěší nejednoho pivaře.

Klášterní šenk, staročeská restaurace s otevřeným ohništěm, se stejně jako pivovar nachází v areálu břevnovského kláštera, a to přímo v sousedství Hotelu Adalbert. Restaurace nabízí výhodné polední menu a k tomu čepuje světlé nebo tmavé pivo Klášter.

Návštěvníci mohou navštívit celkem nedávno zrekontruované zahrady kláštera. Rekonstrukce probíhaly v letech 2009-2012 a zaměřily se převážně na obnovu horního sadu, opravu některých opěrných zdí a vstupních bran. Dnes zahrada slouží převážně k relaxaci – meditaci a procházkám. V minulosti sloužila převážně k obživě mnichů. Z historických pramenů je zřejmé, že dnešní zahrady sloužily i k pěstování vína.

Ten, kdo plánuje navštívit interiéry kláštera s průvodcem, tomu doporučujeme tuto webovou stránku. Naleznete zde začátek prohlídek s průvodcem v českém jazyce, jejich cenu a další podrobnější informace.

V klášteře je možné také uzavřít sňatek, a to pouze církevní. Veškeré náležitosti je potřeba projednat s místním farářem. Ten, kdo se rozhodně uzavřít sňatek civilní, je možné využít zahrady kláštera za pavilonem Vojtěška a nebo v Tereziánském sále. Zaměstnanci kláštera rádi pomůžou i se zajištěním květin či ubytování.

Nejlépe se dostanete ke klášteru tramvají – č-. 22, 25. Zastávka: Břevnovský klášter. Zastávka je bezbariérová.

Fotogalerie: