Brněnské podzemí má návštěvníkům hodně co nabídnout. Jedná se o několik zajímavých míst rozprostřených různě pod povrchem města Brna. Někdy se uvádí také pojem Druhé Brno, právě kvůli tomu, jak je podzemí rozsáhlé. Konkrétně se můžete podívat do Labyrintu pod Zelným trhem, který dříve sloužil jako sklad potravin a později jako úkryt za dob válek.
Dalším místem dýchajícím historií je Mincmistrovský sklep, kde naleznete expozici starého řemesla ražby mincí. Pod hradem Špilberk se zase ukrývá protiatomový kryt, který ale nebyl naštěstí nikdy použit. Kryt mohou návštěvníci prozkoumávat na vlastní pěst na základě obdržené mapy u vstupu do krytu. Kryt nabízí několik spletitých tunelů a 65 místností. Byl totiž vybudován až pro 500 lidí..
Novinkou v Brněnském podzemí jsou vodojemy na Žlutém kopci, které takto získávají nové využití jakožto lapidárium nedaleko hradu Špilberk. Vystaven je zde nejstarší datovaný artefakt – náhrobek rektora Alberta z Krosna z roku 1399 z kostela sv. Mikuláše. Tento kostel dříve stál na Náměstí Svobody. A i dnes při procházce po Náměstí Svobody můžete na dlažbě zahlédnout vyznačený půdorys tohoto kostela.
Skutečným skvostem mezi všemi podzemními památkami je dle mého názoru Kostnice u sv. Jakuba. Tato kostnice je totiž 2. největší v Evropě s více než 50 000 pohřbenými lidmi. Většina ostatků jsou oběti morových epidemií. Při sestupu do kostnice mě naprosto pohltila ponurá atmosféra, která v kostnici panovala. Procházíte totiž okolo stěn poskládaných z lidských ostatků a uvědomíte si, že jsou to kdysi dávno žijící lidé – tak jako my. Díky tomu, že se jedná o komentovanou prohlídku, se o kostnici dozvíte maximum, i to, že s ostatky nebylo nijak manipulováno. Jsou vystaveny tak, jak byly nalezeny. Není divu, že se kostnice rychle stala velice oblíbenou turistickou atrakcí. Kostnice má ale především sloužit jako památné místo. V průběhu výkladu průvodce se můžete zaposlouchat do autorské hudby, která byla na žádost města Brna složená pouze pro účely tohoto významného místa.
Web: https://ticbrno.cz/podzemi/labyrint-pod-zelnym-trhem
Kam dál na výlet:
Naše tipy
Kde vybíráme ubytování
Už mnoho let používáme aplikaci Booking. Nic neřešíte, klidně hodinu příjezdem na místo si pobyt rezervujete a je to. Ceny jsou často nižší, když si ubytování zamluvíte na poslední chvíli.
Kde kupujeme vstupenky
Neradi celá rodina čekáme ve frontě. Kdo máte malé děti, je vám to jasné. Proto můžete na stránkách GetYourGuide koupit online vstupenky na mnoho míst, kde byste jinde stáli frontu. A v zahraničí klidně i výlety, kde byste jinak u cestovky platili 2x tolik.
Kde koupit zážitky
Každý určitě zná web Slevomat. Zde máte na výběr z mnoha zážitků, což může být ideální dárek.
Kde se pojistit
Cestovní pojištění je důležité mít, i když jedete jen na den do zahraniční. Protože cestujeme hlavně autem, je nezapomínám ani na havarijní pojištění. Vše si vyberete na webu ePojištění.