Brněnským podzemím za tajemnem a historií


Brněnské podzemí má návštěvníkům hodně co nabídnout. Jedná se o několik zajímavých míst rozprostřených různě pod povrchem města Brna. Někdy se uvádí také pojem Druhé Brno, právě kvůli tomu, jak je podzemí rozsáhlé. Konkrétně se můžete podívat do Labyrintu pod Zelným trhem, který dříve sloužil jako sklad potravin a později jako úkryt za dob válek.

Dalším místem dýchajícím historií je Mincmistrovský sklep, kde naleznete expozici starého řemesla ražby mincí. Pod hradem Špilberk se zase ukrývá protiatomový kryt, který ale nebyl naštěstí nikdy použit. Kryt mohou návštěvníci prozkoumávat na vlastní pěst na základě obdržené mapy u vstupu do krytu. Kryt nabízí několik spletitých tunelů a 65 místností. Byl totiž vybudován až pro 500 lidí..

Novinkou v Brněnském podzemí jsou vodojemy na Žlutém kopci, které takto získávají nové využití jakožto lapidárium nedaleko hradu Špilberk. Vystaven je zde nejstarší datovaný artefakt – náhrobek rektora Alberta z Krosna z roku 1399 z kostela sv. Mikuláše. Tento kostel dříve stál na Náměstí Svobody. A i dnes při procházce po Náměstí Svobody můžete na dlažbě zahlédnout vyznačený půdorys tohoto kostela.

Skutečným skvostem mezi všemi podzemními památkami je dle mého názoru Kostnice u sv. Jakuba. Tato kostnice je totiž 2. největší v Evropě s více než 50 000 pohřbenými lidmi. Většina ostatků  jsou oběti morových epidemií. Při sestupu do kostnice mě naprosto pohltila ponurá atmosféra, která v kostnici panovala. Procházíte totiž okolo stěn poskládaných z lidských ostatků a uvědomíte si, že jsou to kdysi dávno žijící lidé – tak jako my. Díky tomu, že se jedná o komentovanou prohlídku, se o kostnici dozvíte maximum, i to, že s ostatky nebylo nijak manipulováno. Jsou vystaveny tak, jak byly nalezeny. Není divu, že se kostnice rychle stala velice oblíbenou turistickou atrakcí. Kostnice má ale především sloužit jako památné místo. V průběhu výkladu průvodce se můžete zaposlouchat do autorské hudby, která byla na žádost města Brna složená pouze pro účely tohoto významného místa.

Web: https://ticbrno.cz/podzemi/labyrint-pod-zelnym-trhem

Kam dál na výlet:

Mariánské údolí – Brno Líšeň

Napsat komentář