Bruggy v Belgii jsou Benátky severu

Jestliže zavítáte do Belgie, v žádném případě nesmíte vynechat návštěvu překrásného města Bruggy, nizozemsky Brugge a nebo francouzsky Bruges. Ne nadarmo se jim říká „Benátky severu“! Celé město je totiž protkáno kanálem a stejně jako těm italským Benátkám, ani Bruggám nechybí romantický půvab a kouzlo.


Na své si zde přijdou jak milovníci historie a památek, tak jedlíci, ať už půjdou po vyhlášených belgických hranolcích, či pralinkách.

Bruggy Belgie – charakteristika města

Bruggy Belgie
Bruggy Belgie

Bruggy, město zamilovaných, ležící přibližně 90 km severozápadně od Bruselu, hlavního města Belgie, se nacházejí na pobřeží Severního moře ve vlámské části Belgie. Je to místo osídlené už přes 2000 let.

Celá oblast, nejenom samotné město, má bohatou historii. Zhruba před 2000 lety zde byla vybudována galorománská osada a o něco málo později zde byl založen námořní přístav. Obyvatelé dnešních Brugg se od této doby věnovali obchodu především s Anglií a se Skandinavií. No a od 13. a 14. století se do Brugg se sjížděli obchodníci z celého kontinentu. Jak by ne, pokračoval totiž rychlý ekonomický růst města a jeho blízkého okolí.

Ačkoli se Bruggy nachází v Západních Flandrech (mluví se zde nizozemsky), určitě se v tomto atraktivním městečku domluvite i jinak (například francouzsky nebo anglicky).

Historické centrum je zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Jak již bylo zmíněno, charakteristickým znakem Brugg je řeka Reie, jež protéká celým městem a vytváří celou síť kanálů a průplavů.

TIP: I hlavní město Brusel stojí za to navštívit.

Právě plavba lodičkou je jednou z nejvyhledávanějších místních atrakcí. Když máte štěstí na dobrého průvodce, který nejenže umí kormidlovat loď, ale do mikrofonu na vás huláká v angličtině zajímavosti o městě, můžete se po cestě i dost zasmát. Na průplav pod nejnižším mostem Brugg vás vyzve, abyste sklonili hlavy a upozorní na krvavé šmouhy na stěnách mostu, které tu zbyly po lidech, kteří neposlechli. (konec vtipu)

Bruggy 2
Nejnižší most v Bruggách

Bruggy co vidět za zajímavá místa

Vlastně všechno zdejší. Vypíchnu ovšem pár míst, které kdo v Bruggách neviděl, jako by tam nebyl. První kroky většiny turistů bezesporu míří na náměstí Burg. To získalo své jméno podle pevnosti, která tu původně stála. Zde je lákadel hned několik. Dominuje mu místní radnice, vedle níž se nachází bývalý Justiční palác. Dnes tam jsou, tuším, nějaké kanceláře, ovšem zevnějšek obou budov nádherně koresponduje s historickým duchem města. Když už tam budete, nesmíte vynechat návštěvu baziliky sv. Krve.

Bruggy 3
Bazilika sv. Krve.

Bruggy památky

Asi nejčastěji zmiňovaným a zobrazovaným objektem v souvislosti s Bruggami je věž Belfried na náměstí Markt. Odtud je nejen nádherný výhled na červené střechy města, dokonce odtud vidíte i Burg, ale je tu také k vidění obří zvonkohra a další zajímavé historické artefakty.

Bruggy 1
Věž Belfried

Mezi významné stavby v Bruggách patří především gotická radnice Stadhuis ze 14. století, která se nachází na náměstí Burg. Pokud byste chtěli tuto radnici navštívit, otevřená by měla být denně, a to od 9.30 do 17ti hodin. V ceně vstupného je audio průvodce a děti do 12ti let mají vstup zdarma. Na náměstí Burg stojí ještě dvě zajímavé budovy, Gerechtshof, justiční palác a Basiliek van het Heilig Bloed, kde je údajně ampule obsahující kapku Ježíšovy krve.

Bruggy 4
Radnice Stadhuis ze 14. století

Kostel Panny Marie stojí určitě též za zmínku. Nenechte si ujít tento skvost postavený v gotickém stylu. Uvnitř, v postranní kapli se nachází Michelangelova Marie s dítětem (tzv Bruggska madona) vytvořena z bílého mramoru. Jedná se o jedno z mála Michelangelových děl nacházejících se mimo Itálii. Otevřeno je denně od 9.30 do 17ti hodin. Výjimkou je neděle, kdy se dveře kostela otevírají až ve 13.30.

V jádru historického centra je náměstí Grote Markt. Užásna podívaná. Náměstí je plné domů, které byly postaveny v gotickém, renesančním a barokním slohu. Upřostřed se nachází pomník cechmistrů Jana Breydela a Pietera de Conincka.

Bruggy
Náměstí Grote Markt

Jezero lásky – Minnewater – je vyhledávaným místem novomanželů. Ne nadarmo se říká Bruggám město zamilovaných.

Určitě zamiřte také do muzea čokolády Choco Story. To najdete i v Praze.

Bruggy Belgie 3
Muzeum čokolády Choco Story

Dozvíte se nejen, jak vlastně vůbec začala výroba čokolády, ale i jak to bylo dál a když nebudete mít smůlu jako já a nepropásnete ochutnávku, můžete si návštěvu tady osladit. Pro děti jsou po cestě příběhem čokolády nachystané různé aktivity, aby muzeum udrželo jejich pozornost.

Určitě při své návstěvě Belgie nesmíte zapomenou ochutnat místní belgické pralinky a pokud neřídíte auto, bylo by hříchem neochutnat pravé belgické ovocné pivo.

Ubytování Bruggy Belgie

Podívejte se na nabídku Ubytování v Bruggách

Doporučujeme:

Pairi Daiza – nejlepší zoo Evropy uprostřed belgického venkova

Napsat komentář