Cannes a Monte Carlo


V Aix-en-Provence celý zájezd vzdává 1.500 metrů vzdálenou katedrálu a jen se procházíme pod platany, řeka Veron vytvořila jezero Sainte-Croix a kaňon, který je až 750 m hluboký, nejhezčí fotku nestíháme, protože stojíme 100 m od vyhlídky, po 20 km jízdy nad propastí jsme u levandulového pole částečně odkvetlého.

Grasse je střed kosmetického světa, na 50.000 lidí připadá 40 kosmetických fabrik, v Paříži vše zabalí a přirazí 55 – 65 %, ze 480 kg okvětních lístků jasmínu je 1.5 gramu esence. Zajímavým zaměstnáním je hodnocení kvality a výběr vůní, na světě je 221 „čichačů“ – nosů, jen 5 žen, v Grasse – 15, 1x Čech – 90 let, co čuchnutí, to 10.000 F (francouzských franků).

Cannes 5

Kupuji sadu šesti parfémů Galimar Grasse za 100 F (Anais Cacharel, Dune Dior, Trésor Lancome, Eternity Klein, Roma, Samara Gucilain).

Cannes

Cannes pouze projíždíme kolem Casina, kina a schodů slávy, kde si slavní obtiskují ruce do betonu, nejdražší je hotel Carlton s lůžky za 2.000 F/noc, prezidentské apartmá za 120.000 F/noc (cca 600.000 Kč) je tři roky dopředu vyprodáno.

Cannes 6

V prodejně VW stojí Felicie Combi modrá + červená, silniční provoz je v 19 hod. na stupni 4 – 5. V Nice začínáme podél letiště po 40 m široké Anglické Avenue, k hotelu International přijíždíme v 19.45 hod., točíme se s večeřícími a sami s prázdnými žaludky stěhujeme všechny kufry, večeře = opět sýr Bries a červené víno, při večerní procházce někteří tančí v parku, nechtíc se cachtám v teplém moři.

Cannes 15

Cestou zpět jsou stále plné hlavní ulice, jídelníčky jsou i rusky, všude se hraje, trochu bloudíme, mluvím do duše svobodnému spolubydlícímu Ondrovi – 35 let.

TIP: Chystáte se na festival v Cannes? Rezervujte si ubytování včas !!

Budíček opět trapně v 7.00 hod., k snídani v hotelu International není džus !!, paní se synem přichází v 8 hod., protože Dr. Výlet prý v Praze slíbil, že v Monaku bude dost času, při zastávce v Grasse – Eze ve voňavkárně Fragonard kupuji kazetu pro Martinu za 70 F, v Paříži z ní bude Channel. V Monaku dojdeme ke knížecímu paláci na střídání stráží, koupeme se na oblázkové pláži, fotím trojstěžníkovou královskou jachtu.

cannes

Monte Carlo

V Monte Carlu jdu do Casina pro chudé, jinak je vstup 50, 120, 250, 350 DM (německá marka stojí 17 Kč)/den, víkend, měsíc, rok. V divadle princezny Grace sbírám prospekty, vedle je banka Edmunda de Rothschild a dole v restauraci si hraji na boháče, piju 0.5 l piva Heineken za 22 F (cca 110 Kč).

Cannes 17

Do Itálie je to jen 20 km, ženeme se po Riviéře Fiori do San Rema, po Riviéře di Ponente do Janova, odbočujeme na sever a domů pádíme přes 150 mostů a tunelů, italští taťkové pěstují ve sklenících květiny pro trh i voňavky, nepohřbívá se do země, ale do domku – skříň. Probouzíme se na Brennerském průsmyku, spí tam nějaký „dobrák“, snídaně je v Mondsee, na hranicích s ČR opět bez pasové kontroly, sledujeme silné zdražení benzínu speciál na 23.50 Kč, řidiči čerpají naftu doma ve Vodňanech, příjezd na Roztyly ve 13.15 hod., ujeto 3.900 km, přerovnávám zavazadla, přestupní jízdenka do metra stojí 10 Kč, je srpen 1997.

Nyní se píše rok 2017 a zájezdy do Francie jsou čím dál lepší, jel bych znovu.

zájezdy

Odkazy

Cannes webkamera (live webcam)

Cannes dovolená

1.Díl cestopisu – Báječná Provence
2.Díl cestopisu – Z Nimes do Marseille
3.Díl cestopisu – Cannes a Monte Carlo